Przeczytano 5 648 razy

Efekt migotania i efekt stroboskopowy – na co zwrócić uwagę, aby uniknąć problemów?

Efekt migotania i efekt stroboskopowy – na co zwrócić uwagę, aby uniknąć problemów?

Odpowiedzi (4)

  • Jak sąsiad spawa na wsi też migocze...

  • Cześć! Efekt migotania zwany również stroboskopowym może być niebezpieczny w przypadku oświetlenia hal produkcyjnych lub też garaży gdzie istnieją elementy wirujące (frezarki, silniki itp.) .  Dlaczego? Jeżeli coś obraca się dokładnie z tę samą częstotliwością co wał maszyny, to oko ludzkie nie wychwytuje ruchu i grozi to wypadkiem. Pokazuje to kolega na filmiku :)

  • Efekt migotania – jest zjawiskiem z którym mamy do czynienia wtedy, kiedy mamy wrażenie „niestabilności” strumienia świetlnego, a więc widoczne jest gołym okiem tzw. „tętnienie” światła. Badania wskazują, że oko ludzkie jest najbardziej czułe na efekt migotania o częstotliwości od 1 do 80 Hz. Efekt ten bardzo negatywnie wpływający na nasze oczy, wywołując ich zmęczenie oraz łzawienie. Oprócz migotania, bardzo szkodliwym efektem, z jakim możemy się spotkać, gdy będziemy mieli do czynienia z niskiej jakości oprawą LED-ową (jak również z oprawą świetlówkową zasilaną statecznikiem magnetycznym) jest efekt stroboskopowy. Efekt stroboskopowy może powstać w momencie, kiedy, poruszające się przedmioty, elementy rotujące i inne przedmioty będące w ruchu z pewną częstotliwością, oświetlane są światłem migającym. Może powstać wówczas nieprawidłowe wrażenie, polegające na zwolnieniu, zatrzymaniu, a nawet odwróceniu się kierunku ruchu danego ruchomego przedmiotu lub elementu urządzenia. Efekt stroboskopowy może być szczególnie niebezpieczny w halach produkcyjnych, czy też innych pomieszczeniach, gdzie znajdują się urządzenia z elementami rotującymi, lub cyklicznie (z konkretną częstotliwością) zmieniającymi swoje położenie. Wrażenie pozornego zatrzymania lub zmiany kierunku, może być bardzo niebezpieczne dla przebywających w pobliżu takich urządzeń ludzi, gdyż wpływa to bezpośrednio na mylną ocenę sytuacji, a więc element będący w rzeczywistości ruchu, będziemy widzieli, jako nieruchomy. Konsekwencje migotania, czy też efektu stroboskopowego są bardzo nieprzyjemne,

    gdyż mogą także wywoływać bóle głowy, epilepsje, zaburzenia percepcji, a także w przypadku efektu stroboskopowego, może to doprowadzić do wypadku przy pracy.

  • Efekt migotania często spotykany jest w obwodach oświetlenia LEDowego sterowanych łącznikami z podświetleniem. Aby uniknąc migotania należy zastosować kondensator zamontowany równolegle z żarówką. Często nazywany jest on elimintorem rozbłysku.