Cześć.
Chciałem się Was zapytać, jak zapatrujecie się na montaż gniazd.
Do każdej puszki w obwodzie gniazd dochodzi przewód 2,5mm², jest połączony na wago do następnego punktu gniazd, a od złączki wago wychodzą pojedyncze żyły 1,5mm² do gniazda. Jak się domyślam jest tak po to, żeby ułatwić sobie montaż gniazd. Jest to prawidłowo wykonane? Też tak robocie?
W puszcze wielokrotnej, np 3 krotnej, w pierwszej puszce są dwa przewody 2,5mm², połączone na wago pięciokrotnym i 3 odejścia do gniazd na 1,5mm²
Odpowiedzi (6)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
@Szymon028: Która tabela obciążalności długotrwałej jest aktualna ? Bo w internecie widzę kilka tabel, gdzie każda ma inne wartości prądów dopuszczalnych dla tych samych wariantów.
-
@Sebastian Łyźniak:Tak naprawdę to żadna, każda ogólna tablela to średnia dla różnych producentów. Żeby mieć 100% pewność to należało by sprawdzić w tabelach konkretnego producenta dla konkretnego rodzaju przewodu. Na przykład Helukabel ma bardzo dobrze opisane Idd dla wszystkich rodzajów przewodów i kabli. I kolejna sprawa to trzeba dobrze popratrzeć przy jakiej temperaturze jest to obciążalność bo można się spotkać z 25 i 30 stopniami.
-
-
-
O ile dobrane zabezpieczenie zastosowano dla przekroju 1,5mm to może być, jednak nie ma sensu wtedy dawac reszty przewodu 2,5mm
-
Przekrój dobieramy m.in ze wzgledu na obciążalność obwodu.
W domach i mieszkaniach projektuje się osprzęt i gniazda na prąd znamionowy długotrwały 16A, czemu odpowiada przekrój 2,5mm2 przy typowym ułożeniu przewodów.
Podobnie ma się sprawa z prądem In zabezpieczenia tych obwodów.
Zatem pomniejszenie przekroju bez zmiany zabezpieczenia to błąd. Pomniejszenie przekroju niezgodnie z projektem to błąd.
Powyższe może doprowadzić w skrajnym przypadku do pożaru, jeśli wielokrotnie użytkownicy będą przeciążać gniazdo/obwód.
-
Niestety jest to rozwiązanie dość często praktykowane zapewne dla wygody i niestety nawet przez wykwalifikowanych elektryków, którzy jak sądzę nawet nie wiedzą, że popełniają błąd . W tej chwili nie przywołam normy to stanowiącej, ale mówi, że przy każdej zmianie przekroju kabla/przewodu odbiorczego na mniejszy należy stosować dodatkowe zabezpieczenie dostosowane do tegoż przekroju.
Czytaj także:
Jakie mostki do złączek WAGO TOP JOBS?
Czy można mostkować "N" w złączkach szynowych 2-piętrowyc
Mostki grzebieniowe
Potrzebuję mostki grzebieniowe 788-117, jednak nie ma ich na stanie
Kanał do gniazdek.
Proszę o pomoc w dobraniu Kanału kablowego do poniższych gniazdek
Długotrwała obciążalność prądowa przewodów – jaki prąd w
Jednym z czynników decydujących o bezpieczeństwie instalacji jest o
Poradnik - Jak sterować oświetleniem z
Sterowanie oświetleniem z dwóch niezależnych miejsc to częsty probl
Jaki kabel do gniazdek wybrać?
Źle dobrany kabel w instalacji elektrycznej to prosta droga do awar
Bardzo często spotykałem się z tak wykonanymi połączeniami gniazd, przez pewien okres nawet sam tak robiłem bo to dużo wygodniejsze i szybsze szczególnie przy dużej ilości osprzętu do zamontowania, obecnie od jakiegoś już czasu odszedłem od stosowania mostków 1,5mm^2. Doszedłem już do wprawy w upychaniu 2,5 i staram się dla własnego spokoju w taki sposób rozwiązywać podłączanie gniazd.
Czy mostek na 1,5mm^2 to błąd ? Moim zdaniem to zależy, jeśli gniazda zabezpieczone są standardowo B lub C 16A to nie jest to błędem, biorąc pod uwagę obciążalność przewodu, która tak naprawdę nie jest znana bo nie jest podana w standardowych tabelach, chociaż biorąc pod uwagę warunki chłodzenia to są nieco lepsze dla LY niż całego przewodu YDY w ścianie. Ale to tylko moje domysły może ktoś zna wartości Idd dla takiej sytuacji. Druga sprawa to to co będzie podłączane do tego gniazda i na jaki czas, biorąc pod uwagę najgorszy przypadek obciązenie 16A przez czas 1h to i tak mało prawdopodobne jest że przewód ten zostanie przeciążony (temperatura izolacji przekroczy dopuszczalną temperaturę pracy). Co i tak przy mocach obecnych urządzeń jest ciężkie do osiągnięcia praktycznie jedynie przy zastosowaniu grzejników.
W przypadku gdy obwód zabezpieczony jest B20 to można się tu już zastanawiać czy pojedyńcze gniazdo które i tak ma prąd znamionowy 16A jest w stanie przeciążyć mostek.
Tak czy inaczej moim zdaniem nie jest to duży błąd ale i tak warto zachowywać jednakowy przekrój przewodów zasilających w danym obwodzie.