Przeczytano 4 299 razy

Łączenie dwóch niezależnych uziomów - czy warto? Jeżeli tak to czy można przewodem wewnątrz domu.

Sprawa wygląda następująco. Przy budowie domu wykonane zostało uziemienie, kilkadziesiąt metrów bednarki zakopano pod wjazdem i jest ona wpięta przewodem LgY do rozdzielnicy, tam połączona z ochronnikami oraz szyną do której schodzą się wszystkie przewody PE z instalacji domowej. Nie było żadnych pomiarów, nie było to wtedy wymagane, tak zostało. Niedawno miałem montowaną fotowoltaikę, z tego tytułu po przeciwnej stronie domu powstało drugie uziemienie prowadzące do bednarki i szpilek od falownika zainstalowanego w budynku oraz od konstrukcji umieszczonej na dachu. To uziemienie jest sprawdzone, wyszło poniżej 10 omów ale przy okazji brukowania dołożę do wykopu jeszcze 10-15 metrów bednarki, więc będzie jeszcze minimalnie lepiej. Pytanie moje brzmi czy nie wartało by tych uziomów połączyć ze sobą, tak aby wszystkie przewody ochronne w domu miały upływ również do tej sprawdzonej części uziemienia i jeżeli tak to czy mogę to zrobić przewodem LgY 16mm2 wewnątrz domu od rozdzielnicy PV do głównej rozdzielnicy gdzie przychodzi pierwotna bednarka. Nie mam fizycznej możliwości połączenia ich na zewnątrz domu.

Odpowiedzi (3)

  • Piotr Bibik Ekspert ds. Inteligentnych budynków

    • Ostatnia wizyta:
    • W serwisie od:
    • 169 pytań
    • 2053 odpowiedzi
    • 98.7% pozytywnych ocen od użytkowników

    Na początku wyjaśnijmy kwestie prawne. Należy zrobić zgodnie z projektem wykonanym przez osobę posiadającą odpowiednie uprawnienia i doświadczenie.

    Tyle teorii, wiem jak wygląda praktyka :(

    W warunkach budownictwa mieszkaniowego połączenie uziomów jest wręcz zalecane i wynika to z koncepcji ochrony za pomocą systemu wyrównania potencjałów. Możemy przyjąć że w budynku mamy dwie szyny wyrównania potencjałów (jedna podłączona do obecnego uziemienia, druga do uziemienia wykonanego na potrzeby fotowoltaiki). W takim wypadku wewnątrz budynku należy połączyć ze sobą obie szyny wyrównania przewodem miedzianym o minimalnym przekroju 14 mm2 więc proponowana 16 mm2 będzie odpowiednia.

    Ale bardzo ważne jest w którym miejscu będzie wykonane połączenie do uziemienia fotowoltaiki (rozumiem że drugi system uziemienia jest tylko podłączony do szyny wyrównania potencjałów). Połączenie szyny wyrównania potencjałów do systemu uziemienia fotowoltaiki należy dokonać pod ziemią (poważnym błędem jest połączenie do przewodu lub bednarki nad ziemią). 

    Tyle informacji w "pigułce", więcej w poradniku do którego link poniżej:

    https://www.napiecie.salama.pl/jak-zrobic-uziemienie-poradnik/ 

    P.S.

    Odwołuję się do uziemienia odgromowego, ale proszę pamiętać, że ograniczniki przepięć, które są w budynku (obowiązek ich stosowania wynika z obowiązującego w Polsce prawa) są częścią instalacji odgromowej. Instalacja odgromowa dzieli się na zewnętrzną i wewnętrzną w skład której wchodzą np. ograniczniki przepięć i system wyrównania potencjałów.


      • Ostatnia wizyta:
      • W serwisie od:
      • 1 pytań
      • 1 odpowiedzi
      • Brak ocen

      @Piotr Bibik:Serdecznie dziękuję za odzew, nie do końca zrozumiałem jedynie fragment i połączeniu pod ziemią. Oba uziomy "przejście" z bednarki na przewód mają pod ziemią (oczko zarobione na przewodzie LgY i przykręcone do uziomu), skąd idą do "swoich" rozdzielnic - pierwszy do rozdzielnicy głównej domowej, a drugi do rozdzielnicy PV. Jak wspomniałem do pierwszej bednarki nie ma już fizycznie dojścia, więc jedyna możliwość połączenia które wykonam jest rozdzielnica <-> rozdzielnica. Wg dołączonego zrzutu ekranu nr 2 powinno to być poprawne ale wolę mieć pewność - Będzie ok?

      • Piotr Bibik Ekspert ds. Inteligentnych budynków

        • Ostatnia wizyta:
        • W serwisie od:
        • 169 pytań
        • 2053 odpowiedzi
        • 98.7% pozytywnych ocen od użytkowników

        @arekems:przewód LGY nie powinien być prowadzony pod ziemią. Z uziemienia powinna być wyprowadzona bednarka zakończona nad ziemią szyną wyrównania potencjałów lub złączem kontrolno-pomiarowym (w niektórych przypadkach złącze może być umieszczone w gruncie w specjalnie do tego przeznaczonych obudowach). Do tego złącza powinien być podłączony przewód, który z fotowoltaiki jest prowadzony do systemu uziemienia. Jeśli z tym uziemieniem ma być połączone inne a przewód je łączący ma przechodzić przez dom to należy w budynku lub na zewnątrz (nad ziemią) założyć szynę wyrównania potencjałów a następnie z tej szyny osobna bednarką połączyć się z uziemieniem. Fizycznie wszystko będzie połączone, ale punkty łączeń będą umieszczone pod ziemią (np. tam gdzie zaczyna się wbita w ziemię "szpilka"). Tu kluczowe jest drugie uziemienie do którego podłączona jest fotowoltaika, bo do pierwszego jak rozumiem jest jedynie podłączona rozdzielnica (ale nie ma właściwej rezystancji).

Czytaj także:

Czy można zastosować sterownik rolet sterowany przewodem neutralnym jeżeli mamy poprowadzone do klawiszy skrętki UTP?
Społeczność

Czy można zastosować sterownik rolet sterowany przewodem

Klient ma przewody sprowadzone do rozdzielnicy. Czy można za ich po

Więcej
Czy zrobię zasilanie dwóch faz
Społeczność

Czy zrobię zasilanie dwóch faz

Czy za pomocą tego kabla:   Kabel energetyczny YKY 4x4 żo

Więcej
Czy warto odśnieżać PV?
Społeczność

Czy warto odśnieżać PV?

Jakie jest Wasze zdanie? Warto, czy nie warto odśnieżać panele foto

Więcej
Przeglądy instalacji elektrycznej: okresowe i odbiorcze, oględziny, pomiary ochronne
Blog

Przeglądy instalacji elektrycznej: okresowe i odbiorcze,

Od czasu do czasu słychać w mediach szokujące informacje o pożarze

Więcej
Czy w remontowanym domu warto instalować system Smart Home?
Blog

Czy w remontowanym domu warto instalować system Smart Hom

Czy warto inwestować w system SMART HOME po zakończonym remoncie? O

Więcej
Wybór gniazd i łączników do domu — banał czy wyzwanie?
Blog

Wybór gniazd i łączników do domu — banał czy wyzwanie?

Pytanie, które może wydawać się banalne, jeszcze kilkanaście lat te

Więcej