7 odpowiedzi

Sprawdź

Czy można zastosować sterownik rolet sterowany przewodem neutralnym jeżeli mamy poprowadzone do klawiszy skrętki UTP?

Elektryk Łukasz 0 pkt dodane:

Klient ma przewody sprowadzone do rozdzielnicy. Czy można za ich pomoca sterować sterownikami rolet wyzwalanymi potencjałem N ? Nie będzie przebicia? W sterowniku ta N pewnie domyka fazę... Proszę o pomoc - dziękuję!

 • Inela 0 pkt

  UTP jest to przewód do przesyłania informacji wykorzystywany w telekomunikacji oraz sieciach komputerowych. Jeżeli nie chcech latać po sądach to w żadnym wypadku nie wykonuj takiego podłączenia. Warto poczytać co grozi za złe podłączenie i ewętualny wypadek jak coś się komuś stanie.

 • Katol 1 pkt

  Normy zabraniają sterowanie czym kolwiek za pomocą potencjału neutralnego w instalacjach domowych. Kiedyś było to praktykowane przy oświetleniach, teraz jednak już się tego nie praktykuje. 

   

 • Pawel_Z 0 pkt

  Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

  Nie można. Wykorzystać do tego mozesz moduł przekaźników lub przekaźniki interfejsowe na szyne. 

 • ajotnet 149 pkt

  Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

  Nie, nie mozna. Jak przewód z rolet dociągniesz do RG tam gdzie skrętka to jako sterowanie potem przez przekaźniki na 12 czy 24V po niskim napięciu możesz sobie coś zrobić. Jak było tanijo to teraz jest problem... Jak się szewc za instalacje bierze tak bywa bo wyczytał w necie....

 • Mikel98 1 pkt

  Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

  Niestety nie można

 • EL-ROJ

  Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

  Cześć! Jest dokładnie tak jak mówi Pan Piotr - nie można i jest to niezgodne ze sztuką + Normą. To co można w takim przypadku zrobić to zastosować przekaźniki elektromagnetyczne separujące obwody sterujące, sterowniki oraz obwody wykonawcze. Niestety w przypadku rolet oznacza to... po 2 przekaźniki na roletę (góra + dół). No i do całości zasilacz 24V DC lub trafok 24 V AC. Przykład zasilacza:

  https://www.tim.pl/zasilacz-impulsowy-24v-dc-0-6a-zim-2406-ext10000163

  Przykład trafoka:

  https://www.tim.pl/transformator-dzwonkowy-23012v-ac-1-25a-15va-trm-12-ext10000136

  Wówczas przyciśnięcie przycisku roletowego będize podwać jeden z biegunów napięcia na cewkę przekaźnika pomocniczego. Przekaźnik przerzucając styki poda impuls sterujący na zaciski sterownika rolet. Warto zaopatrzeć się w przekaźniki pomocnicze 24V AC/DC w obudowie półmodułowej (oszczędność miejsca). Przykład:

  https://www.tim.pl/przekaznikowy-modul-sprzegajacy-1p-6a-24v-dc-6-2mm-styki-agni-38-51-7-024-0050

   a jako sterownik rolet zastosować sterownik typu SRM-11 ZAMEL (niezawodny, sterowany z N). 

  https://www.tim.pl/modulowy-sterownik-do-rolet-uniwersalny-230v-ac-typ-srm-11-ext10000232

 • Piotr Bibik

  Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

  Nie, nie można. 
  Skrętki komputerowe czyli kable telekomunikacyjne są wykonywane zgodnie z PN-EN 50288-1 i zgodnie z tą normą są przeznaczone do pracy przy napięciach znamionowych jakie w telekomunikacji występują czyli od 42 do 56 V DC.