Co kupiliście? Z czego jesteście zadowoleni a z których zakupów nie jesteście zadowoleni?
Mój ostatni zakup to panele fotowoltaiczne 455 W LR4-72HPH-455M i konstrukcja do ich montażu.
Długo zastanawiałem się, czy w moim przypadku warto inwestować w fotowoltaikę? Finansowo raczej mi się nie zwróci, ale zdecydowałem się na instalację hybrydową w celu choć częściowego uniezależnienia się od energetyki. Instaluję 3,6 kW :)
Pozostałe elementy będę pokazywał jak będą do mnie zjeżdżać :)
Odpowiedzi (40)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
@Lucjan: pochwal się zdjęciem kurtki. Może i motor na nim się załapie?
-
-
Hmm dzisiaj 20L benzyny ale to się chyba nie liczy. Teraz poluję na jakąś zaciskarkę do tulejek i RJ'tek jak coś kupie to podzielę się opinią.
-
Jak rozbudowywać to na całego. Przygotowując się do montażu fotowoltaiki od razu wymieniam w domowych rozdzielnicach ograniczniki przepięć. Wszystkie z stykami sygnalizacyjnymi a za powiadomienie o uszkodzeniu odpowiedzialny będzie Blebox. To w ich aplikacji wBox otrzymam powiadomienie jeśli któryś z ograniczników przepięć zostanie uszkodzony.
W ostatnich paczkach dojechało:
Ogranicznik przepięć PV TYP 1+2 DCB YPV 1200 FM DEHNcombo 1200V DC 900075
Ogranicznik przepięć B+C Typ 1+2 4P 12,5kA/50kA 1,5kV DEHNshield TNS 255 FM 941405
Ogranicznik przepięć B+C Typ 1+2 3P 12,5/37,5kA 1,5kV DEHNshield TNC 255 FM 941305
Rozłącznik bezpiecznikowy cylindryczny 1P 25A 1000V DC 10x38mm EFH 10 DC 002540201
Wkładka bezpiecznikowa cylindryczna PV 10x38mm 12A gPV 1000V DC CH10 002625106
Wyzwalacz akcji actionBoxS Blebox
-
WIdzę Piotrze, ze mamy te same zabawki.
Ale nie widze u Ciebie falownika. Bez falownika ??
Mam przy okazji mała ciekawostkę. Ostatnio rozmawiałem z operatorem zarządzającym kilkoma niewielkimi farmami PV.
Powiedział mi, że panele starszego typu, mają lepszą produktywność roczną w stosunku do nowych paneli. Z jego obserwacji wynika, że panele monokrystaliczne lepiej działają, maja lepszą sprawność w słabych warunkach oświetleniowych w porównaniu do paneli nowszych obecnie oferowanych. Przy czym to porównanie dotyczyło odniesienia do mocy zainstalowanej (1kW starszych paneli wyprodukuje więcej energii niż 1kW nowszych).
Na dłuższą dyskusję nie miałem czasu, ale temat wydał mi się interesujący i wart zgłębienia w wolnej chwili.
A z zabawek, które ostatnio kupiłem.... to analizator antenowy do 1200 MHz i oscyloskop cyfrowy z pasmem do 350MHz. Bardzo fajne zabawki :)-
@boss: Inwerter zamówiony. Czas dostawy określono do 6 miesięcy więc cierpliwie czekam. Jak dojedzie to zamieszczę w tym wątku. Odnośnie wydajności paneli - nie mam tu własnego doświadczenia więc ciężko coś powiedzieć. Wiele rzeczy może mieć wpływ na tą wydajność to można powiedzieć jeśli na jednej konstrukcji ma się dla porównania dwie instalacje na różnych panelach to wówczas można wiarygodnie się wypowiadać.
-
@Piotr Bibik:
Oczywiście, czynników wpływających na wydajnośc jest wiele. Ale takie wnioski zostały wysunięte po porównaniu kilku installcji, co daje już jakiś obraz. Mam swoją teorię w tym zakresie, ale ... jak zawsze.... poczekam na innych, może ktos ma jakies pomysły, dlaczego tak może byc ? -
@boss:Te starsze panele to technologia polikrystaliczna. Faktycznie są badania które potwierdzające że te moduły mają lepsza wydajność w czasie pochmurnych dni. Dzisiaj w Polsce dostępne są już tylko moduły monokrystaliczne. Cechują się one mniejsza degradacją w czasie ale również wyższa sprawnością procentową.
-
-
Moje ostatnie trzy zakupy :
1.Miernik TAB 5 ULTRA renomowanej firmy ROVER Instruments. Bardzo dobre parametry, szybkość wykonywania pomiarów, intuicyjność wykonywania, dobry wyświetlacz dotykowy z możliwością dokonywania przełączeń jogiem, metalowa obudowa, wszystkie standardy z demuodulatorem, jedno wejście i możliwość zapisania wyników w pamięci. Solidnie wykonany, profesjonalny miernik. Z pomiarem echa i HEVCem na pokładzie, dużą pojemną baterią. Ale ma też mankamenty. Nie można zobrazować jednocześnie kilku tranponderów, kanałów, brak wejścia i wyjścia cyfrowego np. HDMI
2. Spawarka światłowodowa Signal Fire AI-9. Bardzo udany model moim zdaniem i mocno zaawansowana technologia jak na sprzęt w takiej cenie. W życiu pracowałem na różnych spawarkach światłowodowych, ale ta jest naprawdę warta każdej złotówki wydanej na nią. Oczywiście to dla firm i instalatorów którzy nie wykonują więcej niż 100 spawów dziennie. Precyzyjna pod względem mechanicznym. Dobre powiększenie, zapis spawów z pomiarami w pamięci, podgląd parametrów i nastaw na smartfonie. Ustawienia również ze smartfona. Na pokładzie wbudowany miernik mocy i wizualny lokalizator uszkodzeń. Solidna konstrukcja, dobre oprzyrządowanie, w miarę krótki czas wykonywania kompletnego złącza. Bardzo dużo fajnych możliwości dla "smakoszy" ale nie narzucających się dla tych co potrzebują porządnego narzędzia do pracy.
3. Miernik wielofunkcyjny DT-6650. Zastanawiałem się od dłuższego czasu nad wyborem miernika do prac z wiązanych z elektryką. Mając wcześniej do dyspozycji możliwość przetestowania różnych mierników, różnych frm zdecydowałem się na ten miernik z uwagi na to że jestem w stanie dokonać wszystkich niezbędnych pomiarów związanych z pracami elektrycznymi, zapisać je w pamięci do raportu za naprawdę przyzwoite pieniądze. Po za tym solidne wykonanie, menu kontekstowe, zwartość konstrukcji, solidne przełączniki i przyciski sprawiają że na budowie jest dobrym narzędziem. Zaspakaja moje potrzeby i jeszcze więcej za naprawdę przyzwoite pieniądze.
-
@Sławomir Lesiak: fajne zakupy i super opis :) Długiej i bezawaryjnej pracy życzę.
-
-
Latarka :) Mała rzecz a cieszy :) Mała "pancerna" z przyjemnym światłem i rewelacyjnymi parametrami, czyli LATARKA EDC ARMYTEK PRIME C1 MAGNET USB
Co wpłynęło na decyzję o zakupie? Trwałość i prostota obsługi a przy tym rewelacyjne parametry.
Poręczna i odporna na upadki z wysokości do 10m. Odporna na zanurzenia w wodzie do 2 godzin na głębokości do 10 metrów. Jasność do 970 OTF Lm i deklarowany zasięg do 165 m. Ładowanie za pomocą magnetycznego złącza z ładowarki USB :) Pokrowiec i akumulator w zestawie.
-
Wczoraj dojechało. RaspberryPi 4 Model B 4GB RAM.
Kiedyś plusem była cena. Teraz minusem jest niezwykle trudna dostępność, a przez to szybujące ceny. A pomimo wysokich cen jak tylko pojawi się na półce w jakimś sklepie, to od razu znika.. Po miesiącu poszukiwań w końcu udało mi się upolować. Chciałem słabszą wersję z 2GB RAM, ale nie zdążyłem, więc postanowiłem dopłacić do 4GB.
Malinka to oczywiście genialny mały komputer do szerokich zastosowań. Na modelu 4 jeszcze nie pracowałem, ale miałem epizody z wcześniejszymi modelami. Planuję postawić na tym HomeAssisatanta i bawić się w domowe automatyzacje, przygotowując się do instalacji w budowanym aktualnie domu. :)-
@Jan Żaba: to szykuje się niezła zabawa. Proponuję założyć wątek poświęcony integracji z Home Assistant i zachęcam do dzielenia się swoimi spostrzeżeniami.
-
@Piotr Bibik: Taki mam plan, jak tylko uda mi się postawić HA, rozpocznę taki wątek ;)
-
@Jan Żaba: Jak już coś zmajstrujesz to pochwal się...
-
-
W tej chwili to jeden z nielicznych wzmacniaczy antenowych w tak dobrym wykonaniu i wyposażeniu. Obodowa ze specjalnego stopu. Daje idealny ekran dla zaawansowanej elektroniki. Posiada cztery programowalne wejścia VHF/UHF, do których można przypisać do 32 wysoce selektywnych filtrów z AGC w czasie rzeczywistym. 4 programowalne wejścia VHF/UHF z automatycznym lub programowalnym zasilaniem wejścia (+12V/50mA), automatycznym filtrowaniem 5G LTE700 oraz wejściem FM. Posiada również funkcję monitorowania poziomu i jakości sygnału wyjściowego (identyfikacja typu sygnału, pomiar poziomu, C/N i stopa błędów) oraz funkcję w pełni automatycznej regulacji.
Wzmocnienie każdego z filtrów jest ustawiane automatycznie zgodnie z zaprogramowanym poziomem wyjściowym i nachyleniem. Poziom wyjściowy można zaprogramować w zakresie od 90 do 115 dBµV, a po zakończeniu procesu autoregulacji można go skorygować o +/- 3 dB, aby osiągnąć poziom wyjściowy do 118 dBµV.
Umożliwia monitorowanie poziomu i jakości kanałów wyjściowych oraz łatwe tworzenie raportu instalacji w formacie PDF. Programować można z poziomu smartfona lub komputera lub sterownika. Wyśrubowane parametry spotykane jedynie w sprzęcie profesjonalnym. Niestety cena też jest wysoka.
-
@Sławomir Lesiak: jak już pisałem na ŁNN jestem właśnie na etapie wymiany swojej instalacji antenowej. Zaciekawiłeś mnie tym wzmacniaczem i muszę się mu lepiej przyjrzeć. Na szczęście poza uchwytami do masztu jeszcze nic nie zamówiłem więc patrząc na to co piszesz nie wykluczam że taki zagości w mojej domowej instalacji :)
-
@Piotr Bibik:
Przyjrzyj się też programowalnym wzmacniaczom polskiej produkcji TELMOR.
Wielokrotnie pomagały mi wyjść z opresji.
Sprawdzone, pewne konstrukcje - i nasze, polskie. -
@boss: dzięki za informację. Przejrzę :)
-
-
Zabrałem się za wymianę anten TV naziemnej. Właśnie dojechały uchwyty OMK-50 :)
-
Dzisiaj w moje ręce wpadła zaciskarka do tulejek NEO 01-507 i zestaw uzupełniający braki w torbie.
-
@Szymon028: czekamy na recenzję i informację czy z zakupu jesteś zadowolony?
-
@Piotr Bibik: zadowolony z zakupu jestem bo w końcu mam znowu porządną zaciskarke przez ostatnie pół roku męczyłem się tym https://www.tim.pl/szczypce-do-zaciskania-koncowek-210mm-zakres-1-0-7-mm2-32d404.
Pierwsze wrażenie zrobiła na mnie dobre, mocno zaciska tulejki, jedynie blokada zapadki jest dla mnie bardzo nie intuicyjna i jeszcze nie do końca wiem jak działa - na razie mam wrażenie że blokuje się kiedy sama chce ;d
-
Czytaj także:
Najlepsze inspiracje dla Twoich świątecznych iluminacji –
Widziałeś iluminację świąteczną od której nie mogłeś oderwać wzroku
Szukam inspiracji do gotowych projektów atmega8
Ktoś się w to bawi?
Przeglądy instalacji elektrycznych w urzędach, szkołach i
Z tego co się orientuje (ale poprawcie mnie, jeśli się mylę), to pr
Telemetria – co to takiego? Jak działa?
O tym jak przyłapać na gorącym uczynku nieuczciwego dozorcę, sprawd
Długotrwała obciążalność prądowa przewodów – jaki prąd w
Jednym z czynników decydujących o bezpieczeństwie instalacji jest o
Student stworzył reaktor w sypialni z pomocą AI
Student zbudował reaktor fuzyjny w swojej sypialni, wykorzystując s
Ja ostatnio zakupiłem kurtkę motocyklową. Więcej będę mógł napisać jak sezon będzie w pełni. Na ten moment wydaje się że powinna sprostać moim oczekiwaniom.