KONKURS - zadanie 8: QUIZ wiedzy o złączkach do rozdzielnic budynkowych!
Czas na ósmą odsłonę naszego konkursu 😊
Dzisiaj przygotowaliśmy dla Was mini quiz o złączkach IEK, składający się z 3 pytań. Wpisujcie swoje odpowiedzi w komentarzach i pamiętajcie, aby krótko uzasadnić każdą odpowiedź. Będzie to miało również wpływ na moją ocenę waszej wiedzy.
- Jaki maksymalny przekrój przewodu jednodrutowego lub linki bez tulejki można podłączyć do złączki listwowej z serii 2003?
- Czy przewód jednodrutowy lub linkowy zakończony tulejką można montować do zacisków IEK bez użycia narzędzia?
- Jakimi kolorami oznaczono miejsca przyłączenia przewodów w złączce IEK?
Na czym polega konkurs? Myślę, że wszyscy znacie popularne szybkozłączki WAGO, ale czy znacie możliwości, korzyści i zastosowania złączek listwowych TOPJOB S? Sprawdzimy to, zadając Wam każdego tygodnia jedno pytanie dotyczące właśnie tych złączek. Wygrywa odpowiedź, która zdobędzie najwięcej polubień. Również ja wezmę udział w głosowaniu. Autor odpowiedzi, którą polubię otrzymuje aż 15 punktów! Liczy się Wasza wiedza i kreatywność. Szczegóły w regulaminie.
Odpowiedzi (10)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
1) Maksymalny przekrój przewodu dla linki z zaprasowaną tulejką to 2,5mm². Przy przewodach linkowych bez tulejki i drutowych maksymalny rozmiar wzrasta do 4mm². Co ciekawe, maksymalna obciążalność prądowa w złączkach wago, zawsze odpowiada maksymalnemu obciążeniu długotrwałemu maksymalnego rozmiaru przewodu jaki możemy zastosować. W tym przypadku jest to 32A dla 4mm².
2) Przewody jednodrutowe, jak i linkowe z tulejką możemy zamontować bez użycia narzędzia, po prostu wciskając w zacisk. Dzieje się tak przez zastosowanie zacisków pusch-in cage clamp znanych z innych złączek serii Topjob S. Warte uwagi jest, że do demontażu przewodu konieczne jest użycie narzędzia montażowego WAGO o odpowiedniej szerokości (wkrętaka). Narzędzie montażowe przyda się też przy montażu przewodów o niewielkiej średnicy, gdyż przewód się zagnie zanim odchyli sprężynę.
3) Złączki IEK są oznaczone w 3 kolorach. Zacisk żółto - zielony, przeznaczony do podłączania styku ochronnego, jest umieszczony tylko na odpływie z złączki (seria 2003) oraz połączony metalowym zaciskiem z szyną TH35 na której jest zamontowany. Kolejny zacisk jest w kolorze niebieskim. Podłączamy tutaj przewód neutralny zarówno po stronie odpływu jak i rozdzielnicy. Należy też wspomnieć, że są zaciski z z suwakiem na szynie N po stronie rozdzielnicy, ale wymaga to zastosowania dodatkowych akcesoriów jak np odpowiednią podstawę. W zamian otrzymujemy bardzo prosty system rozłączania przewodu N na konkretnych odpływach. Ostatni zacisk jaki mamy dostępny jest w kolorze szarym. Podłączamy do niego potencjał L. W zestawie są też złączki do podłączania dwóch potencjałów L.
-
Każdy napisze to samo ze zmiana kilku wyrazów w zdaniu wiec co to ma konkurować i z czym ? Co tam będzie merytorycznego +/- 3 zdania czy wyrazy więcej ? A sens i sedno to samo...
-
@ajotnet: Sedno to samo, ale myślę, że w tych zadaniach chodzi o popularyzację złączek wago. Im więcej ruchu w temacie, tym lepsze pozycjonowanie.
-
@Gwozdziu944: Może coś w tym jest... Nawet autor mnie nie pochwalił... Nie byłem po myśli i w nurcie.
-
@ajotnet:A może po prostu nie odpowiedziałeś na zadane pytanie i to z tego powodu?
-
-
1. 4 mm2 lub 12 AWG
2. Tak, można.
3. żółto-zielony (żo), niebieski, brązowy, czarny, brak koloru (szary kolor złączki)
-
1. Maksymalny przekrój przewodu jednodrutowego lub linki bez tulejki to 4 mm2, natomiast przewód linkowy z tulejką to 2,5 mm2.
2. Można, bardzo wygodna sprawa.
3. Zaciski żółto-zielone, niebieskie i szare
-
Dziękuję Wam za udział w kolejnej odsłonie konkursu :)
Więcej o systemie IEK: https://wagodirect.pl/jak-zaczac-przygode-ze-zlaczkami-listwowymi-w-rozdzielnicy-budynkowej/
Już dzisiaj po 10:00 zapraszam na kolejne pytanie :)
-
Gratulacje dla @Adus ! Zapraszamy do spróbowania swoich sił w kolejnym pytaniu - https://laczynasnapiecie.pl/pytanie/konkurs-pytanie-9-jak-laczycie-przewody-w-ciasnych-przestrzeniac :)
Czytaj także:
Dobór przewodów-zadanie
Dziś były egzaminy kwalifikacyjne na kierunku Technik Elektryk, wed
Zamiennik wentylatora do rozdzielnic
Szukam zamiennika, musi być na 230V. Wentylator do rozdzielnic i s
Woltomierz do rozdzielnicy
Witam. Potrzebuję godny polecenia woltomierz trójfazowy najlepiej j
Złączki listwowe. Klik i gotowe!
O zaletach stosowania złączek listwowych w rozdzielnicach budynkowy
Konkurs "Łączy nas napięcie x Schneider Electric"
Nasz konkurs to 20 tygodni rywalizacji, 10 pytań i nagrody o wartoś
Elektryzujące zwycięstwo Tomasza Chlipały w WorldSkills P
O udziale w polskiej edycji konkursu WorldSkills, satysfakcji ze zw
Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna
1. Maksymalny przekrój to 2.5, ale złącze pozwala na instalację w złączu drutu bądź linki bez tulei o stopień wyższy czyli mamy możliwość instalacji przewodu o przekroju 4mm^2
2. TAK - złącze IEK jest wyposażone w zacisk pusch-in cage clamp co doskonale się nadaje do montażu przewodu bez użycia dodatkowych narzędzi. Wystarczy wcisnąć przewód do otworu i gotowe "siedzi" :)
3. zacisk ochronny połączony z szyną TH przy pomocy stópki w kolorze ZÓŁTO-ZIELONYM, szyna neutralna (N) w kolorze NIEBIESKI, i prądowy (L) w kolorze SZARYM. Złączki występują w różnych konfiguracjach więc oznaczenia kolorystyczne mogą być różne np. złącze L,L - 2003-7642 ma 4 zaciski w kolorze szarym.