22 odpowiedzi

Sprawdź

Dobór przewodów-zadanie

Szymon028 145 pkt dodane:

Dziś były egzaminy kwalifikacyjne na kierunku Technik Elektryk, według wielu moich kolegów miało problem z policzeniem takiego zadania:

"Z sieci trójfazowej o napięciu międzyfazowym U=400 V odbiornik symetryczny pobiera moc P=16 kW przy cos φ = 0,8. Na podstawie tabeli, stosując wyłącznie kryterium obciążalności długotrwałej przewodów, określ minimalny przekrój wielożyłowego przewodu zasilającego ten odbiornik, jeżeli przewód ten będzie ułożony w kanałach instalacyjnych pod tynkiem. " 

A. 2,5mm²

B. 4mm²

C. 6mm²

D. 10mm²

Jak wy byście to policzyli i wyjaśnili komuś kto już coś wie ale nie potrafi tego obliczyć ? 

 • A ja na początku tematu się tego spadku uczepiłem jak rzep psiego ogona i nie wiem w jakim celu ? Taki post trafiłem na forum. Obaj również uczestniczyliście w wątku.

  """ajotnet21.12.2021

  @Piotr Bibik: to trzeba być na bieżąco w trakcie czy w sieci jest 225V czy 245 V I CZY JEST RZADKI CZY GĘSTY TEN PRUND.

  Jak byś dał cieńsze przewody, a podbiją na sieci powyżej powyżej 240V to nic się nie stanie jak otrzymasz właśnie te 227-230V przykładowe."""

  https://laczynasnapiecie.pl/pytanie/jaki-spadek-napiecia-nalezy-przyjac-w-instalacjach-elektrycznych

  Więc po co my się ścieramy i dyskutujemy ? przecież to takie proste heheee

 • @boss  Oczywiście masz rację, 6mm² to poprawna odpowiedź. Ale też jest inny powód dla którego zadałem to pytanie, skoro przekrój dobiera się ze względu na dopuszczalny spadek napięcia i obciążalność prądową, a także czas wyłączenia w zależności od układu sieci musi spełniać pewne wymagania zależne od impedancji pętli zwarcia to dlaczego "technik" ma dobrać przewód na podstawie tylko jednego kryterium.  Zostawienie zapasu mocy też jest ważną rzeczą, w zadaniu nie jest napisane co to za odbiornik (poza tym że symetryczny) więc jeśli jest to np. silnik nie ma potrzeby zostawiania większego zapasu niż 2.1A dlaczego bo jest to obciążalność długotrwała tzn. taki prąd może płynąć w nieskończoność bez cieplnych "konsekwencji" dla przewodu. Natomiast nie wiemy jak zabezpieczony jest obwód czy tylko wyłącznikiem nadprądowym czy wyłącznikiem silnikowym- dlaczego to ważne?

  Wyłącznik nadprądowy nie powinien wyłączyć prądu o krotności 1,13In przez czas 1 godziny dla MCB do 63A. 

  Dopiero prąd 1.45In musi zostać wyłączony najpóźniej po godzinie. 

  Szczerze nie znam czasów wyłączeń wyłączników silnikowych ale zakładając że przy prądzie 1,1In obciążenia zadziała pewnie w czasie nie zagrażającym przegrzaniu silnika/przewodów.

  A więc 1,13 x 28.9 = 32,6A

  1,45 x 28.9 = 41,9 A

  1,1 x 28.9 = 31,8A 

  A więc wszystkie te prądy są większe niż Idd. Jest jeszcze taki warunek (zdjęcie) 

  Który nie jest tu spełniony bo prąd zabezpieczenia musi wynosić 32A a więc z obliczeń wychodzi 6mm natomiast ze znajomości tych zależności należy dobrać 10m. 

  W takim przypadku to zadanie bardzo dobrze sprawdza czy ktoś potrafi dobrać przewód tylko czy zna wzór na moc układu trójfazowego. Bo odczytanie wartości z tabelki nie jest wielkim wyzwaniem. 

  (pomijam tutaj używanie aplikacji/kalkulatorów do tego) 

  Współczynniki korekcyjne to jest coś o czym technik powinien wiedzieć że jest i w sumie tyle tylko musi wiedzieć. A przecież jest to bardzo ważne, jednak z drugiej strony kto z was oblicza obciążalność z uwzględnieniem współczynników np. wykonując instalację w domku jednorodzinnym. 

  @artel electric Na tym właśnie polega egzamin teoretyczny musisz zrobić coś czysto teoretycznie przy jasno podanych warunkach wiadomo że w życiu nie zawsze ma to pokrycie. 

  14 stycznia podobno będą odpowiedzi. Ale pytam na forum żeby rozwiać swoje wątpliwości ja zaznaczyłem odpowiedź D ale to dlatego że pomyliłem się w obliczeniach.

 • wg mnie odp. B, przyjmując spadek na poziomie 1% i długość obwodu 10mb.

  ogólnie tłumacząc: niech egzaminator przede wszystkim poda długość obwodu i ewentualnie wymagany spadek, dalej już z górki, a jak Pan nie chce nic powiedzieć o spadku to łaski bez, znajdziemy go sobie w przepisach i na tej podstawie sami sobie policzymy prąd 

  zdałem ???

 • a długość obwodu ??