Przeczytano 6 989 razy

Dobór przewodów-zadanie

Dziś były egzaminy kwalifikacyjne na kierunku Technik Elektryk, według wielu moich kolegów miało problem z policzeniem takiego zadania:

"Z sieci trójfazowej o napięciu międzyfazowym U=400 V odbiornik symetryczny pobiera moc P=16 kW przy cos φ = 0,8. Na podstawie tabeli, stosując wyłącznie kryterium obciążalności długotrwałej przewodów, określ minimalny przekrój wielożyłowego przewodu zasilającego ten odbiornik, jeżeli przewód ten będzie ułożony w kanałach instalacyjnych pod tynkiem. " 

A. 2,5mm²

B. 4mm²

C. 6mm²

D. 10mm²

Jak wy byście to policzyli i wyjaśnili komuś kto już coś wie ale nie potrafi tego obliczyć ?

Odpowiedzi (22)


    • Ostatnia wizyta:
    • W serwisie od:
    • 32 pytań
    • 1957 odpowiedzi
    • 98.6% pozytywnych ocen od użytkowników

    a długość obwodu ??


    • Ostatnia wizyta:
    • W serwisie od:
    • 32 pytań
    • 1957 odpowiedzi
    • 98.6% pozytywnych ocen od użytkowników

    wg mnie odp. B, przyjmując spadek na poziomie 1% i długość obwodu 10mb.

    ogólnie tłumacząc: niech egzaminator przede wszystkim poda długość obwodu i ewentualnie wymagany spadek, dalej już z górki, a jak Pan nie chce nic powiedzieć o spadku to łaski bez, znajdziemy go sobie w przepisach i na tej podstawie sami sobie policzymy prąd 

    zdałem ???


      • Ostatnia wizyta:
      • W serwisie od:
      • 50 pytań
      • 793 odpowiedzi
      • 99.7% pozytywnych ocen od użytkowników

      Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

      @artel electric:

      Hmm... jak tu napisać, aby wybrnąć. 
      Dobry fachowiec zawsze zdaje, zdałeś :) 

      Ale odpowiedz jest chyba błędna.

      Po kolei. Nie czepiajcie się długości, bo zadanie jasno eliminuje dobór na spadek napięcia. 
      Jedyne kryterium to obciążalnośc długotrwała.
      Prąd w obwodzie wynosi:
      I=P/(1,73*U*cos(fi)) = 28,87A
      (policzyłem na kalkulatorze onlinie, nie sprzwdzam, czy dobrze liczy).

      Dalej.... jak mamy prąd, sprawdzamy tabelkę. Ułożenie A2, liczba żył 3. Jaki przewód spełnia wymaganie i wytrzyma obliczony prąd? Ano 6mm2 - czyli 31Amperów. 
      31 Amperów to więcej jak obliczone 28,27A, wiec ten przewód spęłnia wymagania zadania.

      Jednakże ta wyznaczona wartość 31A obciążalności długotrwałej jest niewiele wyższa od prądu w przewodzie, wiec ja w  realu zaproponowałbym przewód 10mm2.

      Jest jeszcze jedna rzecz. Długotrwała obciążalność przewodów zależy od warunków pracy przewodu, zwłaszcza temperatury i możliwości chłodzenia. Załóżmy, że ten nasz przewód jest sam w kanale i ma luźno bo kanał ma przekrój 20x10cm. Luksusowe warunki do pracy przewodu.
      Ale co się stanie, jak do tego kanału dojdzie kolejnych 8 sztuk takich samych przewodów z takimi samymi odbiorami ? Ano okaże się, że nagle że powstaje problem. 
      Zacznijmy od początku.
      Policzmy jaka moc strat wydzieli się na przewodzie który dobraliśmy? 
      Spadek napięcia to około 0,03% na żyle na długości jednego metra. To daje spadek napięcia około 0,12V. Niewiele, prawda :) No nie do końca.
      W zaokrągleniu i przybliżeniu  - Mamy napięcie 0,12V i prąd około 29A. A wiec moc to około 3,48W (dla przypomnienia na jednej żyle. Wiec metr kabla wydziela 3x3,48W = 10,4W
      Jeden kabel wydziela 10,4W.... a jak mamy położone razem 8 przewodów ? To na metrze wydziela nam się już ponad 80W ciepła. A możliwości chłodzenia są gorsze, bo kanal jest wypełniony przewodami i nie ma zbyt wiele wolnej przestrzeni. Co się dzieje z instalacją. Przewody nie mogąc oddać ciepła zaczynają się nagrzewać bo ciepło cały czas dochodzi a nie ucieka, temperatura przewodów rośnie, ich rezystancja rośnie, a wiec wydziela moc jeszcze bardziej rośnie i po jakimś czasie okazuje się, że wszystko nagrzało się do jakiś 200 stopni, izolacja sie stopiła i mamy wielkie BUM!!!!
      Dlatego też unikać takich sytuacji autorzy norm wprowadzili współczynniki korekcyjne od ilości przewodów ułożonych razem. A także współczynniki korekcyjne gdy kable pracuję w środowisku o podwyższonej temperaturze. 

      Zerknijcie do http://elpar.sni.pl/uploads/do%20pobrania/parametry_techniczne_kabli_elektroenergetycznych.pdf strona 26 na górze.
      Z tabeli wynika, ze nasz przewód o obciążalności 31Amperów ułożony w pomieszczeniu z piecem do szkła,w którym pod sufitem temperatura dochodzi do 70 stopni ma współczynnik 0,5, a to oznacza, ze w tych konkretnych warunkach ten przewód ma ociążalnośc długotrwałą 31*0,61 - 18,9A . A to nie wszystko, bo jeżeli ten przewód będzie ułożony z 6 innymi taki przewodami to dodatkowo trzeba wziąć pod uwagę współczynnik od ilości żył obciążonych, a ich mamy 18 (bo 6x3 = 18)
      Patrzymy na tabelkę ze strony 26 i mamy współczynnik korekcji od ilości żył - 0,45.... 
      Nasz przewód 6mm2 który ułożymy z 6 innymi przewodami ma więc obciążalność 18,9*0,45 = 8,5Ampera.

      I tak oto dobrneliśmy do końca naszego analizowania przypadku przewodu. Jeżeli tam w tym kanale ma być ułożony jeden przewód to tak, będzie to przewód o przekroju 6mm2, ale jeżeli dołożymy opisane powyżej dodatkowe warunki pracy, to niestety przekroje wrosną bardzo mocno.
      Aby dobrać przewód w tym trudnym przypadku który wymyśliłem nasz dobrany przewód musi spełnić warunek Ip*0,45*0,61 > 29 
      Musimy tu dobrać przewód który ma długotrwały prąd nie mniej jak 29/(0,45*0,61) a wiec nie miej jak 106A - a to oznacza, że potrzebujemy przewód o przekroju prawdopodobnie 35 lub nawet 50mm2.

      Powyższe rozumowanie to tylko przekazanie sposobu wyznaczania parametrów kabla, wybrałem pierwsze lepsze z brzegu tabele, kalkulatory online. Nie daje gwarancji, że obliczenia są poprawne. Ale zależało mi na pokazaniu metodologii a nie wartości liczbowych - bo te był tylko pokazane aby ułatwić zrozumienie procesu doboru kabla. Więc jak są jakieś błędy obliczeniowe, to przepraszam.

      Dziękuję za uwagę :)))) 
      Ciekawe, kto dał radę przebrnąć przez te moje wypociny? ;)


      • Ostatnia wizyta:
      • W serwisie od:
      • 50 pytań
      • 793 odpowiedzi
      • 99.7% pozytywnych ocen od użytkowników

      Dodam jeszcze, że w praktyce dobierając kable i przewody powinno się zerkać do dokumentacji producenta przewodu. Wówczas dane (współczynniki korekcyjne) ale także wartość prądu obciążenia długotrwałego są wskazane prawidłowo. 
      Podobne tabele są w Normach, jednakże uważam, że ze względu na postęp technologiczny, ale czasem i poszukiwanie przez producentów oszczędności izolacja przewodu nie jest taka sama dla każdego kabla. I w swoich katalogach producenci te parametry uwzględniają, a norma tego nie robi.


      • Ostatnia wizyta:
      • W serwisie od:
      • 32 pytań
      • 1957 odpowiedzi
      • 98.6% pozytywnych ocen od użytkowników

      @boss: uuu, niezła prelekcja No tak machnąłem się i to dobrze, ale liczyłem w pamięci na robocie :( Co do twojego wykładu to zgadzam się z nim bezwarunkowo, ale powiedz kto z nas znał to wszystko kończąc szkołę, przynajmniej nie ja, dopiero z upływem czasu i nabieraniem doświadczenia w praktyce, poza tym to już są szczegółowe obliczenia raczej dla projektantów i dla bardziej zaawansowanych instalacji, ale nieważne nie dywagujmy.

      Co do konkretnego przekroju również dodałbym zapas i zastosował 10mmm2,  ale co powie egzaminator ?? hmm na dwoje babka wróżyła...Powie: Jasiu, a dlaczego zastosowałeś 10mm skoro 6mm spełnia warunki, miedź jest droga, a my mamy rekordową inflację..., ale nie martw się Jasiu, wejdzie Nowy Ład i będziemy stosować 25mm Cu, albo 16mm Ag.

      Wszystko zależy od przedmiotowych kryteriów oceny.

      Jeszcze taka dygresja: podejrzewam, że jakby Jasiu skombinował dodatkową czystą kartkę A4 i streścił temat jak Ty to zrobiłeś to egzamin w cuglach oblany, gdyż istniałoby prawdopodobieństwo, że egzaminator nie do końca wiedziałby o co chodzi.


      • Ostatnia wizyta:
      • W serwisie od:
      • 50 pytań
      • 793 odpowiedzi
      • 99.7% pozytywnych ocen od użytkowników

      @artel electric:

      :))))) dobrze ujęte :) 

      Tak, masz rację, to wiedza dla projektanta. Warto jednak, aby i elektryk choć zdawał sobie z tego sprawę, jak to działa. Sam się tego uczyłem lata (i popełniałem błędy), P poznałem te zależności robiąc projekty elektryczne pod okiem mojego guru. 
      Jeżeli choc jeden instalator wykorzysta z tego, co napisałem, to będzie super.

      Generalnie temat jest jeszcze głębszy, ale nie wiem, czy aż tak się zagłębiać w te zagadnienia. 

      Co do poziomu nauczania w szkołach, nie chcę się wypowiadać. To trochę trudny temat. 
      Ja miałem zajęcia w szkole średniej z praktykującym projektantem, który uczył w szkole za darmo. Najlepsze lekcje ever jakie miałem.


      • Ostatnia wizyta:
      • W serwisie od:
      • 32 pytań
      • 1957 odpowiedzi
      • 98.6% pozytywnych ocen od użytkowników

      @boss: widzisz to szczęście Ci w szkole dopisało, ja natomiast od aparatów miąłem takiego nieuka, że głowa mała, do tego kosił tak jak husqvarna. Ja kończyłem technikum wieczorowo, a zatem już jakieś doświadczenie praktyczne posiadałem co skutkowało ciągłymi sprzeczkami z belfrem.


    • Ostatnia wizyta:
    • W serwisie od:
    • 56 pytań
    • 1078 odpowiedzi
    • 99.7% pozytywnych ocen od użytkowników

    @boss  Oczywiście masz rację, 6mm² to poprawna odpowiedź. Ale też jest inny powód dla którego zadałem to pytanie, skoro przekrój dobiera się ze względu na dopuszczalny spadek napięcia i obciążalność prądową, a także czas wyłączenia w zależności od układu sieci musi spełniać pewne wymagania zależne od impedancji pętli zwarcia to dlaczego "technik" ma dobrać przewód na podstawie tylko jednego kryterium.  Zostawienie zapasu mocy też jest ważną rzeczą, w zadaniu nie jest napisane co to za odbiornik (poza tym że symetryczny) więc jeśli jest to np. silnik nie ma potrzeby zostawiania większego zapasu niż 2.1A dlaczego bo jest to obciążalność długotrwała tzn. taki prąd może płynąć w nieskończoność bez cieplnych "konsekwencji" dla przewodu. Natomiast nie wiemy jak zabezpieczony jest obwód czy tylko wyłącznikiem nadprądowym czy wyłącznikiem silnikowym- dlaczego to ważne?

    Wyłącznik nadprądowy nie powinien wyłączyć prądu o krotności 1,13In przez czas 1 godziny dla MCB do 63A. 

    Dopiero prąd 1.45In musi zostać wyłączony najpóźniej po godzinie. 

    Szczerze nie znam czasów wyłączeń wyłączników silnikowych ale zakładając że przy prądzie 1,1In obciążenia zadziała pewnie w czasie nie zagrażającym przegrzaniu silnika/przewodów.

    A więc 1,13 x 28.9 = 32,6A

    1,45 x 28.9 = 41,9 A

    1,1 x 28.9 = 31,8A 

    A więc wszystkie te prądy są większe niż Idd. Jest jeszcze taki warunek (zdjęcie) 

    Który nie jest tu spełniony bo prąd zabezpieczenia musi wynosić 32A a więc z obliczeń wychodzi 6mm natomiast ze znajomości tych zależności należy dobrać 10m. 

    W takim przypadku to zadanie bardzo dobrze sprawdza czy ktoś potrafi dobrać przewód tylko czy zna wzór na moc układu trójfazowego. Bo odczytanie wartości z tabelki nie jest wielkim wyzwaniem. 

    (pomijam tutaj używanie aplikacji/kalkulatorów do tego) 

    Współczynniki korekcyjne to jest coś o czym technik powinien wiedzieć że jest i w sumie tyle tylko musi wiedzieć. A przecież jest to bardzo ważne, jednak z drugiej strony kto z was oblicza obciążalność z uwzględnieniem współczynników np. wykonując instalację w domku jednorodzinnym. 

    @artel electric Na tym właśnie polega egzamin teoretyczny musisz zrobić coś czysto teoretycznie przy jasno podanych warunkach wiadomo że w życiu nie zawsze ma to pokrycie. 

    14 stycznia podobno będą odpowiedzi. Ale pytam na forum żeby rozwiać swoje wątpliwości ja zaznaczyłem odpowiedź D ale to dlatego że pomyliłem się w obliczeniach.


      • Ostatnia wizyta:
      • W serwisie od:
      • 32 pytań
      • 1957 odpowiedzi
      • 98.6% pozytywnych ocen od użytkowników

      @Szymon028: Również i ja pomyliłem się w obliczeniach i podałem B :( i jest mi bardzo wstyd.. ale szybko to się muchy łapie :)


      • Ostatnia wizyta:
      • W serwisie od:
      • 50 pytań
      • 793 odpowiedzi
      • 99.7% pozytywnych ocen od użytkowników

      @Szymon028:
      Spieszę z odpowiedzią :)

      Celem zadania na egzaminie nie jest dobranie przewodu. Celem zadania jest sprawdzenie, czy egzaminowany kandydat na elektryka potrafi mysleć i wie co to długotrwała obciążalność. 
      Gdyby zadanie polegało na dobraniu przewodu to danych byłoby sporo więcej, ale nie o to w tym zadaniu chodziło.
      Jasno zawężono kryteria doboru i należało dobrać przewód aby się nie przegrzał. Dociekanie o długośc, rodzaj rozuchu nie ma tu znaczenia. 

      Swego czasu na rozmowach kwalifikacyjnych dla instalatorów zadawałem podobne pytanie. Mniej więcej takie. Jaki przewód Pan/Pani dobrałby/dobrałaby do zasilenia przenośnika taśmowego z silnikiem o mocy 1,5kW.
      I zero wiecej danch.
      Ale pytanie to miało mi pokazać, czy kandydat ma wiedzę jakie dane są potrzebne, o co musi dopytać, czy wie jakimi elementami się zabezpiecza silniki. Wynik - czyli dobór przewodu - nie był istotny i nigdy nie oczekiwałem odpowiedzi, ze to ma być taki lub inny przewód.
      Z ogromną przykrością stwierdzam, że osoby będące zaraz po szkole średniej nie były w stanie na ten temat rozmawiać. 

      I myślę, że to zadanie egzaminacyjne tez temu służy. Jak kolega zauważył to bardziej wiedza dla projektanta niż instalatora. Ale warto aby instalator wiedział o co w tym wszystkich chodzi, jakie zjawiska zachodzą, na co zwracać uwagę. Nie jest rolą instalatora dobieranie przewodów, obliczanie impedancji pętli zwarcia czy wyznaczanie prądów udarowych przy zwarciach.

      Ja pomimo jakiegoś tam niewielkiego doświadczenia też się cały czas uczę, ciągle cos mnie zaciekawia, nad czymś się pochylam. To taki zawód, a u mnie trochę zboczenie zawodowe ;)))

      Może to forum coś zmieni, może Ci, którzy chcą się czegoś nauczyć czasem tu zajrzą i dostaną małe porcyjki dobrej wiedzy.
      Czego Wam i sobie życzę

      ps. ale się dziś rozpisałem, a robota leży


      • Ostatnia wizyta:
      • W serwisie od:
      • 50 pytań
      • 793 odpowiedzi
      • 99.7% pozytywnych ocen od użytkowników

      @Szymon028:
      cyt: 
      "Współczynniki korekcyjne to jest coś o czym technik powinien wiedzieć że jest i w sumie tyle tylko musi wiedzieć. A przecież jest to bardzo ważne, jednak z drugiej strony kto z was oblicza obciążalność z uwzględnieniem współczynników np. wykonując instalację w domku jednorodzinnym. "

      Tak, to jest ważne i powinien wiedzieć, że cos takiego istnieje. Ale pamiętaj, że za dobór przewodów odpowiada projektant z uprawnieniami do projektowania. Ja wiem, praktyka jest taka, że przychodzi elektryk i dobiera, instaluje, podłącza. Ale jak cos się stanie, coś spłonie albo nie daj Boże kogoś zabije, to prokurator takiego elektryka z dołka nie wypuści przez lata.
      I biedny elektryk, który chciał dobrze skończy marnie.
       

      Czy ktoś w domku to oblicza? Odpowiadam - chyba nikt., ale to wynika z czegoś innego. 
      Policz sobie kilka przykładowych obwodów w domku i sam zobaczysz dlaczego :) 

      A jak nie odkryjesz dlaczego, to może będzie kolejna ciekawa dyskusja :)  na tym portalu.

      Ja dobierając przewody (w przemyśle), zawsze to sprawdzam, zawsze dobieram uwzględniając współczynniki, warunki środowiskowe a nawet czasami rozpatrujemy to, co się może wydarzyć. Jakie plany rozwojowe ma inwestor, albo z czym może wyskoczyć za kilka miesięcy (np nowa maszyną na końcu hali). To jest proces.


      • Ostatnia wizyta:
      • W serwisie od:
      • 56 pytań
      • 1078 odpowiedzi
      • 99.7% pozytywnych ocen od użytkowników

      @boss: Dlaczego w domku się nie oblicza to wiem. W przemyśle to trochę co innego- trochę bardzo, gdy na jednej drabinie kablowej idzie 10-15 przewodów/kabli o o obciążeniu kilka-kilkanaście-kilkadziesiąt kW, a w domku w jednym korytku 5-7 przewodów które jeśli już są obciążone wszystkie na raz to nie pełną mocą. 

      " Ale pamiętaj, że za dobór przewodów odpowiada projektant z uprawnieniami do projektowania." 

      Tak wiem to artel też o tym pisał więc nie powtarzałem tego w poprzednim poście 

      "Wynik - czyli dobór przewodu - nie był istotny i nigdy nie oczekiwałem odpowiedzi, ze to ma być taki lub inny przewód."- na rozmowie o pracę może i tak na egzaminie jednak wynik jest ważny bo albo potrafisz rozwiązać dany problem i uzyskujesz kwalifikacje. Wiadomo że wszystkiego wiedzieć się nie da.

      A od lekkiego przekroczenia Idd przewodowi nic się nie stanie- jedynie izolacja będzie się szybciej starzała i traciła swoje właściwości, no ale to już uznawane jest jako zagrożenie pożarowe.


      • Ostatnia wizyta:
      • W serwisie od:
      • 50 pytań
      • 793 odpowiedzi
      • 99.7% pozytywnych ocen od użytkowników

      @Szymon028:
      Mój bład, myslałem, ze to egzamin ustny. A to pisemny, przyznaję rację, może to być potraktowane sztampowo i nikt nie spojrzy na tok myślenia. 
      Ale mam nadzieje, że będzie OK i egzamin do przodu.


    • Ostatnia wizyta:
    • W serwisie od:
    • 32 pytań
    • 1957 odpowiedzi
    • 98.6% pozytywnych ocen od użytkowników

    A ja na początku tematu się tego spadku uczepiłem jak rzep psiego ogona i nie wiem w jakim celu ? Taki post trafiłem na forum. Obaj również uczestniczyliście w wątku.

    """ajotnet21.12.2021

    @Piotr Bibik: to trzeba być na bieżąco w trakcie czy w sieci jest 225V czy 245 V I CZY JEST RZADKI CZY GĘSTY TEN PRUND.

    Jak byś dał cieńsze przewody, a podbiją na sieci powyżej powyżej 240V to nic się nie stanie jak otrzymasz właśnie te 227-230V przykładowe."""

    https://laczynasnapiecie.pl/pytanie/jaki-spadek-napiecia-nalezy-przyjac-w-instalacjach-elektrycznych

    Więc po co my się ścieramy i dyskutujemy ? przecież to takie proste heheee

    • Piotr Bibik Ekspert ds. Inteligentnych budynków

      • Ostatnia wizyta:
      • W serwisie od:
      • 184 pytań
      • 2216 odpowiedzi
      • 98.8% pozytywnych ocen od użytkowników

      @artel electric: Podczas ponad 20 letniej pracy w zawodzie kilka razy miałem okazję uczestniczyć w "przed sądowych" próbach wyjaśnienia kilku elektrycznych tematów. Inwestor zlecił wykonanie instalacji a potem okazuje się, że niektóre z podłączonych urządzeń raz działają, innym razem nie. W skrócie opiszę ostatni taki przypadek.


      Na podstawie wyników z podłączonych analizatorów typu PQM ustalono, że w pewnych warunkach napięcie w sieci spada do dolnej granicy, a wewnątrz obiektu (wewnętrzne przewody około 500 m), gdy uruchamiają się duże odbiorniki to napięcie spada na tyle nisko, że niektóre czułe urządzenia zaczynają "wariować" (według instrukcji producenta napięcie spada około 2-3V poniżej minimum). Kto pokryje kilkumiesięczne koszty analiz, i przeróbek? Chętnego brak i zaczyna się "okopywanie" zatrudnianie swoich ekspertów, robienie "podkładek". W takich sytuacjach każdy biorący udział w projektowaniu lub wykonywaniu prac zaczyna zbierać na swoją obronę różne podkładki. Inwestor szuka dokumentacji w której spadki napięć są jak najmniejsze, projektant (o ile jest projekt) takiej gdzie są największe. Producent urządzenia twierdzi, że nie ma zagwarantowanych właściwych warunków zasilania, a dostawca energii nie widzi problemu bo mieści się w zakresie napięć (przecież u niego nie spada poniżej minimum). Inwestor ściga wykonawcę a jeśli jeszcze może to blokuje zapłatę za wykonane prace.

      Więc w takich "zdrowych" okolicznościach zapraszam do dyskusji o spadkach napięć.

      Fajnie jest zrobić teoretyczne rozważania. Wiem, że opisana sytuacja to jedna na ileś set tysięcy wykonanych instalacji, albo i rzadsza, ale takie sytuacje się zdarzają i wówczas w dziwny sposób nie ma chętnych do dyskusji.

      Zapoznaj się z treścią przedstawioną na poniższej grafice i na tej podstawie powiedz jaką wartość ma napięcie w sieci zasilającej?


      • Ostatnia wizyta:
      • W serwisie od:
      • 56 pytań
      • 1078 odpowiedzi
      • 99.7% pozytywnych ocen od użytkowników

      @Piotr Bibik: Jest jeszcze VI grupa przyłączeniowa, co też może być dla niektórych problemem przykładowa sytuacja: mam swój mały zakład do obróbki metali frezarka, tokarka ogólnie kilka silników i oświetlenie. Po ciężkiej pracy uzbierałem na "remont" swojego warsztatu który wiem że będzie trwał kilka miesięcy wynajmuje nowy lokal i podpisuję umowę z ZE na 10 miesięcy to (chyba) zalicza się do grupy VI.

      VI grupa - podmioty, których urządzenia, instalacje i sieci są przyłączane do sieci poprzez tymczasowe przyłącze, które będzie, na zasadach określonych w umowie, zastąpione przyłączem docelowym, lub podmioty, których urządzenia, instalacje i sieci są przyłączane do sieci na czas określony, lecz nie dłuższy niż rok.

      "Dla grupy przyłączeniowej parametry jakościowe energii dostarczanej z sieci określa umowa o świadczenie usług przesyłania lub dystrybucji albo umowa kompleksowa ."

      Czyli ZE w tym przypadku może odchodzić od 10% bo Rozporzadzenie Ministra Gospodarki tego nie reguluje ?

    • Piotr Bibik Ekspert ds. Inteligentnych budynków

      • Ostatnia wizyta:
      • W serwisie od:
      • 184 pytań
      • 2216 odpowiedzi
      • 98.8% pozytywnych ocen od użytkowników

      @Szymon028: jak widać nasza "elektryczna rzeczywistość" nie jest prosta i w wielu miejscach może każdego z nas zaskoczyć.


      • Ostatnia wizyta:
      • W serwisie od:
      • 50 pytań
      • 793 odpowiedzi
      • 99.7% pozytywnych ocen od użytkowników

      @Piotr Bibik:
      Piotrze,
      Zgadzam się z Tobą w całej rozciągłości. Błędy były, są i będą. 
      A także wchodzenie sobie w zakres kompetencji też. W naszym kraju nagminne jest, że osoby niekompetentne wykonuja jakies prace, usługi. Bo w Polsce każdy jest lekarzem, elektrykiem, mechanikiem samochodowym.
      I to są skutki. Pamiętam jedną niewielką inwestycję, domek. Zrobiłem do niego projekt (tak, tak... projekt). Wszystko policzone, dobrane. I co z tym zrobił inwestor... ano dogadał się z dekarzami, że mu zrobią instalację. Do projektu nawet nie zajrzeli, bo żaden nie potrafił przeczytać schematu elektrycznego zawartego na jednej stronie. 
      A potem były pretensje, żale. Na szczęście nie do mnie.
      Projektant też popełnia błędy, każdy co coś robi popełnić może błąd. Tego się nie uniknie.
      Proces nauczania w szkołach powinien być taki, aby uczniowie którzy wchodzą w świat zawodowy nauczyli się być czujni i uważni, a jednocześnie nie wchodzili w strefy zarezerwowane dla osób o innych kompetencjach. 
      Zadanie, które przedstawiono w  tym wątku, jak już pisałem, moim zdaniem miało inny cel i niepotrzebnie się tutaj próbuje zwracać uwagę, że zadanie jest nieprawidłowe. 
      Fakt, może wprowadzić w błąd, jeżeli ktoś sobie je zapamięta jako dobry przykład. Ale do lekcje, laboratorium było wcześniej od tego, aby ten młody lub niemłody adept wiedział co i jak się robi.
      Zadanie było proste i bardzo uproszczone. To nie było zadanie ze znajomości norm i przepisów w zakresie projektowania instalacji :) 

      Spadki napięć to ważny temat niewątpliwie. Warto o tym dyskutować. Choć wydaje mi się, że lepiej dyskutować jak rozwiązać konkretny problem, niż przerzucać się przykładami coraz bardziej "futurystycznymi". Bo to nadal nie pokazuje jak rozwiązać dany problem.

      Z drugiej strony patrząc, w znacznej części przypadków, gdybym w jakimś niewielkim zakładziku powiedział właścicielowi, ze to tej maszyny ma ułożyć kabel 4x50mm2 a moc to tylko 16kW to w 90% przypadków zakładowy elektryk w gabinecie prezesa wyraziłby swoją opinię na ten temat i przekonał szefa, że 6mm2 wystarczy. Spotykam się tym od czasu do czasu. Pozostaje mi życzyć, aby nie musieli wzywać strażaków.

    • Piotr Bibik Ekspert ds. Inteligentnych budynków

      • Ostatnia wizyta:
      • W serwisie od:
      • 184 pytań
      • 2216 odpowiedzi
      • 98.8% pozytywnych ocen od użytkowników

      @boss: dokładnie. Zresztą na etapie nauczania najpierw wskazuje się na prostych przykładach zasadę. Uczy się pojedynczych rzeczy, aby na końcu procesu nauczania móc kilka lub kilkanaście prostych zagadnień połączyć w jedno. W jedno które uwzględnia wszystkie niezbędne zależności i dopiero jak to zostanie opanowane można wchodzić w tematy norm itd... 

      @Szymon028 poruszył ciekawy wątek. Pokazał z czym spotyka się młody człowiek. @Szymon028 proszę o więcej takich przykładów. Są fajne można sobie wiele przypomnieć a dla wielu osób mogą być pomocne. 
      @artel electric w dyskusji którą przywołałeś był inny cel omawiania spadu napięcia. W tym wątku jest teoretyczne rozważanie uproszczonych szkolnych obliczeń. W tamtym było rozważanie w oparciu o zapisy z norm lub innych aktów prawnych. 

      @Redakcja zastanówcie się, czy nie warto wprowadzić jakiegoś ujednoliconego systemu oznaczeń wpisów o charakterze szkolnym. Myślę, że warto takie tematy poruszać, ale aby uniknąć niedomowień i mieszania wątków warto je w jakiś sposób oznaczać. Aby nie było tak jak napisał @boss że ktoś wyrwany z kontekstu krótki szkolny przykład weźmie jako dobrą praktykę do stosowania w codziennej pracy.


      • Ostatnia wizyta:
      • W serwisie od:
      • 56 pytań
      • 1078 odpowiedzi
      • 99.7% pozytywnych ocen od użytkowników

      @Piotr Bibik: Takich i podobnych zadań jest wiele a wątpliwości jeszcze więcej jestem jak najbardziej za żeby powstała jakaś "zakładka" szkolna gdzie będziemy mogli dyskutować wszystkich niuansach i niejasnościach a myślę że wielu młodych elektryków zwłaszcza świeżo po szkole z tego skorzysta. 

      @boss  "4x50mm2 a moc to tylko 16kW" podałeś dobry przykład z tym - jasno pokazuje zależności takie właśnie jak temperatura, sposób ułożenia i daje do myślenia.


      • Ostatnia wizyta:
      • W serwisie od:
      • 32 pytań
      • 1957 odpowiedzi
      • 98.6% pozytywnych ocen od użytkowników

      @Piotr Bibik: Ten cytowany post pojawił się na forum jakiś czas temu. Przytoczyłem go oczywiście tylko w formie żartu, a nie poparcia oczywiście..

    • Piotr Bibik Ekspert ds. Inteligentnych budynków

      • Ostatnia wizyta:
      • W serwisie od:
      • 184 pytań
      • 2216 odpowiedzi
      • 98.8% pozytywnych ocen od użytkowników

      @artel electric: domyśliłem się. Jednak inni użytkownicy, którzy odnajdą ten wpis np. poprzez Google i nie śledzą na bieżąco wypowiedzi na ŁNN mogliby taką wyrwaną z kontekstu wypowiedź inaczej zrozumieć. Dlatego napisałem kilka zdań wyjaśnienia.

Czytaj także:

Prośba o dobór przewodów
Społeczność

Prośba o dobór przewodów

Proszę o dobór przewodu grzejnego 10m między 20 a 30w/m do ogrzewan

Więcej
Dobór kabli i przewodów - kalkulator
Społeczność

Dobór kabli i przewodów - kalkulator

W internecie wiele jest różnych kalkulatorów, które w zamyśle mają

Więcej
dobór przewodów
Społeczność

dobór przewodów

Witam, proszę o informację jakie najlepiej ułożyć przewody do domku

Więcej
Właściwe zabezpieczenie przewodów elektrycznych
Blog

Właściwe zabezpieczenie przewodów elektrycznych

O czym należy pamiętać przy układaniu kabli i przewodów? Z artykułu

Więcej
Elektryzujące zwycięstwo Tomasza Chlipały w WorldSkills Poland 2021
Blog

Elektryzujące zwycięstwo Tomasza Chlipały w WorldSkills P

O udziale w polskiej edycji konkursu WorldSkills, satysfakcji ze zw

Więcej
Oznaczenia przewodów elektrycznych
Blog

Oznaczenia przewodów elektrycznych

Oznaczenia przewodów elektrycznych są kluczowe dla bezpieczeństwa i

Więcej