Klasa energetyczna F oznacza, że dane urządzenie ma stosunkowo niską efektywność energetyczną. Należy do niej sprzęt AGD i RTV, który zużywa więcej energii elektrycznej w porównaniu do modeli o wyższych klasach energetycznych. W nowej skali od A do G, gdzie A oznacza najwyższą efektywność, a G najniższą, klasa F plasuje się w dolnej części tej klasyfikacji. Urządzenia z klasą F będą generować wyższe koszty eksploatacji ze względu na większe roczne zużycie prądu. Ponadto, sprzęty o niższej klasie energetycznej są mniej przyjazne dla środowiska, ponieważ zużywają więcej energii, co przekłada się na większą produkcję CO2. Klasa energetyczna F jest oznaczana kolorem pomarańczowym na etykietach energetycznych wprowadzonych w 2021 roku w Unii Europejskiej. Należą do niej urządzenia, które wcześniej były oznaczane klasą A lub B.
Wideo tłumaczące czym są poszczególne klasy energetyczne:
Odpowiedzi (9)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
Klasa F w urządzeniach oznacza że urządzenie zużywa więcej energii i oferuje nam mniejszą efektywność.
-
Jest to druga od końca klasa energetyczna. Urządzenia w tej klasie mogą pobierać dużo więcej energii niż te oznaczone klasami bliższymi początku alfabetu.
-
Klasa energetyczna F oznacza niską efektywność energetyczną urządzenia, czyli oznacza, że urządzenie zużywa więcej energii w porównaniu do innego podobnego urządzenia.
-
Klasa F oznacza niską opłacalność korzystania z urządzenia. Najczęściej są to produkty tańsze w zakupie, jednak mogą okazać się droższe w eksploatacji, ze względu na wyższy pobór prądu, czy też wody.
-
Klasa energetyczna F oznaczana jest kolorem ciemnopomarańczowym, obejmuje urządzenia, które kiedyś należały do klasy energetycznej A+ oraz B. Urządzenia w tej klasie mają niską efektywność energetyczną, a więc pobierają spore ilości energii elektrycznej, co przekłada się na większe rachunki. Zazwyczaj te urządzenia są trochę tańsze w zakupie, co nie znaczy, że bardziej opłacalne.
-
Klasa energetyczna F to oznaczenie dla urządzeń, które zużywają sporo energii elektrycznej. Oznacza to, że eksploatacja takich urządzeń generuje wysokie rachunki za prąd i negatywnie wpływa na środowisko. Klasa F jest oznaczona kolorem pomarańczowym i obejmuje urządzenia, które wcześniej klasyfikowano jako A lub B.
-
W 2021 r postanowiono zmienić i ujednolicić oznaczenia związane z efektywnością energetyczną urządzeń. Dotychczasowe oznaczenia , A+++, A++, A+ zostały zastąpione przez A,B,C. Dodano także kod QR prowadzący do pełnych danych oraz poziom hałasu. Dołączona grafika przedstawia jak zmiany odnoszą się do poprzedniego systemu.
-
Klasa energetyczna to parametr który określa energooszczedność danego urządzenia. Nie zawsze chodzi tu o energię elektryczną, ale też o zużycie wody.
Jeśli chodzi o zużycie energii elektrycznej, to są różne jednostki podawane i warto zwrócić na to uwagę. Mogą występować kWh, kWh/rok, kWh/1000h, kWh/100 cykli
Na nowych etykietach jest zawarte są też piktogramy które odnoszą się do charakterystycznych cech danego produktu (np pojemność lodówki, zużycie wody zmywarki) ale też kod QR, który przeniesie Cię na stronę internetową z danymi technicznymi produktu.
W marcu 2021 etykiety się zmieniły, zostały dostosowane do europejskich norm. Stare klasy energetyczne były od A+++, do D. Aktualnie zmieniło się to na A do G, bez plusów.
Klasy określa się na podstawie wyliczenia współczynnika efektywności energetycznej (EEI) zgodnego z dyrektywą unijną. I tu nie można porównywać zużycia prądu np odkurzacza i zmywarki, bo dla każdego z urządzeń jest to wyliczane na podstawie innych parametrów. Więc 100kWh/rok w odkurzaczu może być klasą C, a w zmywarce klasą G (przykład bez zagłębiania się w realność tych wyników).
Klasy A i B (najwyższe) właściwie zostały zarezerwowane dla urządzeń przyszłości (są jakieś wyjątki które pojawiły się w klasie B), które będą jeszcze bardziej energooszczędne.
W klasie C znajdziesz urządzenia które kiedyś były w A+++
Klasa D również zawiera urządzenia z A+++, ale o trochę gorszych parametrach według nowych obliczeń.
Klasa E to przedział produktów z klasy A++
Klasa F to odpowiednik klas od A+ do B
Klasa G to urządzenia najmniej energooszczędne i zawiera w sobie stary podział z klas B oraz C,
Nie jest tu ujęta stara klasa D, ponieważ obecnie nie produkuje się już urządzeń w tej klasie energetycznej.
Czytaj także:
Klasa reakcji na ogień kabla
Potrzebuję informację odnośnie klasa reakcji na ogień kabla Kabel
Jaka klasa przewodu?
Witam bardzo proszę o informacje jaka jest minimalna klasa przewodu
Klasa energetyczna żarówki
Dlaczego żarówka która potrzebuje 9W ma klasę energetyczną F? Przec
Przyłącze energetyczne do działki lub domu - poradnik
Dla całego procesu doprowadzenia energii na działkę kluczowych jest
Ochrona przeciwprzepięciowa - jak dobrać ogranicznik prze
Jak uchronić swój cenny sprzęt elektroniczny przed zdarzeniami loso
Ostrożnie z prądem - środki ochrony przeciwporażeniowej
Ochrona przed porażeniem prądem elektrycznym w domu jest kluczowym
Klasa energetyczna to wskaźnik określający, jak wydajne pod względem zużycia energii jest urządzenie. Zaczynając od roku 2021, nowe regulacje unijne nakładają skalę klas energetycznych, oznaczonych literami alfabetu od A do G, z pominięciem wcześniejszych plusów. Każda klasa posiada swój odpowiedni kolor, gdzie intensywny zielony (klasa A) wskazuje na najbardziej energooszczędne urządzenia, a czerwony (klasa G) na te o najniższej efektywności energetycznej. Im wyższa klasa, tym mniejsze zużycie energii. Przypisanie do konkretnych klas opiera się na współczynniku efektywności energetycznej (EEI) zgodnie z wytycznymi zawartymi w unijnej dyrektywie. Ponieważ różne rodzaje urządzeń mają różne kryteria klasyfikacyjne, nie można bezpośrednio porównywać zużycia energii między nimi. Niemniej jednak, dzięki klasom energetycznym, łatwo jest porównać urządzenia tego samego typu i wybrać najlepsze pod względem oszczędności energii oraz korzystne dla portfela. Na skutek zmian UE powraca do siedmio punktowej skali, która będzie bardziej czytelna. Energooszczędność sprzętu oznaczona jest klasami w skali od A do G, czyli bez „plusów”. Urządzenia z najwyższej klasy A+++ trafiły do klasy C lub D, a A+ do klasy G lub F. Klasa A została dedykowana dla najbardziej zaawansowanych sprzętów.