chcę w suficie podwiedszanym zamontować lampki ledowe, każda ma 8 wat. Kabel który wychodzi w suficie to 3x1,5. Ile wat wytrzyma kabel 3x1 5?
Rozwiązane! Idź do rozwiązania.
Odpowiedzi (7)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
Na pewno go nie przeciążysz 🙂 jeśli to instalacja led w mieszkaniu lub domu jednorodzinnym ⚡
-
A to są z driver-ami lampki 8W (panele) czy inne gu10 czy inne wynalazki jeszcze chińskie. Ale nie wiem czy zmieścisz ponad 50 szt na jednym suficie może chcesz to ściemniać ściemniaczem. A TO ŻE WYSTAJE 3x1,5 nie odzwierciedla tego że możesz tam 2kW powiesić. Nie wiemy czy nie jest gdzieś ten przewód połączony w puszce z aluminium itp ? A może jest 3x1,5 a przygotowany pod świecznikowy łącznik L1, L1 i N tylko ktos wykorzystał PE pod żarówki z fazą ? Pomiar izolacji i pętli zwarcia pokaże co to warta ta instalacja jest.
Niejednokrotnie podłączają PE z żyrandoli do PE przewodu wystającego a ktoś oszczędzał i zamiast dać 4x to zrobił 3x.
Od taka historyja...
-
W zagadnieniu które słusznie poruszył @Adus przydatny może okazać się artykuł: Przekaźnik czy stycznik - na co zwrócić uwagę? Poruszamy najważniejsze zagadnienia.
P.S.
@Adus +15 pkt za ważny, a często pomijany wątek ;)
-
Też wiele zależy od producenta i samego typu kabla/przewodu np. NKT YKY żo 0,6/1kV 3x1,5 obciążalność długotrwałą ma na poziomie 19,5 A. Więc warto brać pod uwagę rodzaj zastosowanego przewodu jeśli masz zamiar wiedzieć jakie możliwości masz w instalacji. jak już wspomniał @Piotr Bibik ułożenie przewodów też ma wpływ na obciążalność przewodów jeśli zepniesz 10 przewodów razem to obciążalność ci spadnie do 0.48
A co do ledów @Piotr Bibik trzeba brać pod uwagę że mają duży prąd rozruchowy. Przy wielu modułach ledowego oświetlenia B10 może być wywalany. Wszystko jest uwarunkowane ile czego i do czego
-
@Adus: zgadza się. Pik prądowy przy włączaniu LED-ów jest bardzo duży. O tym nie wspominałem, ponieważ pytanie było o obciążalność 1,5 mm2 a ten pik jest jednak na tyle krótki że omawiając ten konkretny przypadek (obciążalność przewodu) możemy to zagadnienie pominąć, ale jeśli już rozpatrujemy zagadnienie szerzej czyli zastanowimy się nad możliwościami styków np. łączników światła t dużo do myślenia może dać analiza poniższej grafiki.
-
-
2300w
3x1.5 możesz obciążyć 10A.
Mnożąc przez napięcie wyjdzie moc wskazana czyli 2.3kW.
Czytaj także:
1W ile to WAT?
Szykuję oświetlenie świąteczne na zewnątrz i chcę zabezpieczyć się
ile wat wytrzyma kabel 3x1 5
Cześć!wiem, że to zapewne dość proste pytanie dla tej społeczności
Kabel energetyczny YKY 3x1,5
Potrzebuję około 80 mb kabla do ułożenia w ziemi, którym będę zasil
Ogrzewanie podłogowe elektryczne- co powinniśmy wiedzieć?
Coraz więcej inwestorów budujących dom, zastanawia się nad wyborem
Ile kosztuje prąd?
Dowiedz się, ile kosztuje prąd w Polsce w 2024 roku, jakie są miesi
Ile lumenów na m²?
Ogólnie przyjmuje się, że liczba lumenów potrzebna na m² zależy od
Obciążenie żył zależy od sposobu ułożenia (od tego jakie chłodzenie ma przewód czy kabel). W warunkach domowych w większości przypadków przyjmuje się, że żyły miedziane o przekroju 1,5 mm2 zabezpiecza się zabezpieczeniem nadprądowym 10 A, ale nie oznacza to, że w prosty sposób można z tego wyliczyć moc.
Część osób, błędnie zastosuje do obliczeń wzór:
P=U*I
Gdzie P - oznacza moc, U - napięcie, I - prąd.
Błędnie, ponieważ mówiąc o LED-ach nie mamy do czynienia z czystą rezystancją (cos fi = 1), lecz mówimy o cosinusie fi w przedziale od 0,8 do 0,5 (bywają i niższe wartości).
Obrazowo przeliczmy dla napięcia U = 230 V i prądu I = 10 A
P = U * I * cos fi
P = 230 * 10 * 1 = 2300 W
P = 230 * 10 * 0,8 = 1840 W
P = 230 * 10 * 0,5 = 1150 W
Jak widać na przedstawionym uproszczonym przykładzie, wartość cos fi znacząco wpływa na zdolność łączeniową łączników światła, ale również na maksymalną moc jaką można przesłać danym przekrojem żyły.
Na tym nie koniec. Należy zastanowić się jaka temperatura panuje w miejscu ułożenia przewodów (ponad podwieszanym sufitem). Zapraszam do przeanalizowania załączonej grafiki (przykład dla przewodu o przekroju żył 1,5 mm2).
W zależności od temperatury otoczenia, maksymalny prąd jaki może bezpiecznie przepłynąć przez żyłę wacha się od 4,6 do 13,0 A.
Więc wracając do omawianego przykładu. Ponieważ nie wiemy jakiej jakości są to LED-y musimy przyjąć najmniej korzystny wariant cos fi = 0,5 (mam nadzieję, że nie są to totalnie słabe źródła światła o jeszcze niższym cos fi) i dla pokazania różnic przyjmijmy, że w najgorszym przypadku temperatura
P = 230 * 4,6 * 0,5 = 529 W
Ale wracając do pytania o 8 W LED-a to i tak możesz ich założyć ponad 60 szt ;)