Przeczytano 764 razy

1W ile to WAT?

Szykuję oświetlenie świąteczne na zewnątrz i chcę zabezpieczyć się przed zwarciem więc obliczyłem że wszystkie LED będą brać 110W. Nie jestem elektrykiem, więc może czegoś nie wiem. Znalazłem wzór na moc napięcie x prąd daje nam moc w W. W ten sposób licząc 230V*0,5A=115W 

Dlaczego jak podłączam 110W wywala mi bezpiecznik 0,5A?

Odpowiedzi (7)

 • Cześć! Różne obciążenia posiadają różne charakterystyki prądu rozruchowego. Oświetlenie LED potrafi pobierać krótkotrwale nawet do 10x więcej energii (w postaci impulsu prądowego) niż w stanie dalszej pracy. Dzieje się tak ze względu na wprowadzenie pojemności zasilacza oraz złącza diody do sieci (jest to obciążenie o charakterystyce RC). Na szczeście o okresie rozruchu (do 20ms) wszystko się stabilizuje i dalej pracuje już normalnie. Jeżeli chodzi o zabezpieczenie trzeba zatem zabezpieczyć się na wyższą wartość prądu lub opóźnić zadziałanie zabezpieczenia. Druga sprawą jest zastosowanie odpowiedniej klasy przekaźników w przypadku sterowania poprzez jakiś automat. Więcej o prądach rozruchowych znajdziesz poniżej :) 

  prąd rozruchowy po angielsku :)

   

  Na zdjęciu widać zrzut z oscyloskopu gdzie zobaczysz prąd rozruchowy. Pełen filmik znajdziesz w linku poniżej ;)

 • Np silnik to tak samo ledy potrzebują "rozruchu" gdzie pobierają więcej mocy. Jeśli chcesz zadbać to proponuje listwę antyprzepieciowa.

 • Wzór dobry znalazłeś, Tqoje wyliczenia są dobre. Jezeli oświetlenie pibiera 0.5A i Ty dales takiej wartości zabezpieczenie to trochę mało przy led-ach bo maja większy prąd rozruchowy. Proponuje cos o wartości 1A max 2A

 • Proponuje zmierzyć miernikiem faktyczny pobór. Często producenci zaniżają parametry aby lepiej (oszczędniej) wyglądało. Na takie małe pobory proponuje 1a. Co waźne najpiękniej mieć zewnętrzny obwód zabezpieczony wyłącznikiem różnicowym. To daje większe bezpieczeństwo niż sam bezpiecznik.

 • Założysz 2A C2A zwłoczny i będzie okej...

 • Dobrałeś bezpiecznik taki sam jak prąd płynący przez obwód więc nic dziwnego że wybija. Zabezpieczenie nadprądowe dobiera się też pod kątem rodzaju obciążenia jak i średnicy przewodów.
  W zalącznikach masz info jak to dobrac ;)
  Nie wiem jakich bezpieczników używasz, jakie masz przewody, ledy, ale raczej bym celowal w 750mA lub 1A. Ale warto sobie zmierzyć prąd i policzyć wartość zbezpieczenia :)

 • Oświetlenie LED przy rozruchu pobiera więcej prądu dlatego zapewne po wpięciu do zasilania bezpiecznik zostaje spalony na starcie. Pozdrawiam, Instalacje elektryczne Kraków