4 odpowiedzi

Sprawdź

Jakie polecacie kursy

Jamato 0 pkt dodane:

Witam remontuje mieszkania i chciałbym powiększyć pole swoich usług o elektrykę . Jakie polecacie kursy i uprawnienia żeby wszystko było zgodne z sztuka i oczywiście z gwarancją i uprawnieniami 

 • Na początku warto zapoznać się z tym artykułem: 
  https://laczynasnapiecie.pl/blog/zawod-elektryk-instalacja-elektryczna-przepisy

  Później, jeśli jesteś gotowy podjąć się wykonywania prac elektrycznych biorąc na siebie odpowiedzialność to kolejny artykuł: 
  https://laczynasnapiecie.pl/blog/umowa-na-wykonanie-uslug-remontowo-budowlanych

  Następnie jeśli chcesz zdobyć odpowiednią wiedzę to polecam jakąś szkołę wieczorową po której możesz przystąpić do egzaminu na elektryka (coś na zasadzie szkoły zawodowej, a egzamin ten sam który zdają w szkole zawodowej. Do elektryka jest chyba E.7 i E.8.) 

  Możesz też iść na skróty, iść na kurs i tam zdobyć kwalifikacje SEP Eksploatacji i Dozoru z dopuszczeniem do wykonywania pomiarów. Wtedy możesz wykonywać i odbierać instalacje elektryczne. Z tym, że taki kurs trwa kilka dni, czasami nawet jeden dzień i tam zbyt wiele się nie nauczysz. Zazwyczaj zdaje go każdy bo przecież za to płaci. Jeśli będziesz słuchał wykładów które wygłaszają to poradzisz sobie z ustnym egzaminem. Z tym, że tam się za wiele nie nauczysz jak poprawnie wykonywać instalacje. Prędzej podane są miejsca w których szukać norm itp. Wydaje mi się, że stref układania przewodów tam nie znajdziesz, promieni gięcia przewodów też, co do doboru zabezpieczeń to nie wiem. 

  Podsumowując: rzetelną wiedzę możesz zdobyć w jakiś szkołach, dłuższych kursach. Ja jestem po szkole budowlanej, ale przystąpiłem do egzaminu eksternistycznego na elektryka (kwalifikacja E.7 i E.8). Sam uczyłem się do tego egzaminu. Kupiłem kilka podręczników które są w technikum i szkołach zawodowych w danym programie nauczania i się tego uczyłem wieczorami. Zdałem egzaminy za pierwszym razem (są dwa terminy w roku). Ale do wykonywania i odbierania instalacji i tak są potrzebne tzw. uprawnienia SEP czyli świadectwo kwalifikacji SEP E i D.

  Bardzo dobrej jakości są też artykuły na stronie : www.napiecie.salama.pl/

  Na początku, nawet jak będziesz po tych kursach to może warto zaprosić zaprzyjaźnionego, dobrego elektryka który sprawdzi czy to robisz dobrze, podpowie, pomoże itp. A jak już będziesz wykonywał to dobrze to jego pomoc nie będzie Ci potrzebna. 

 • Chodzi Ci pewnie o kursy na uprawnienia, które organizują tam gdzie później są egzaminy.

  Ja proponuję skorzystać z poradników zamieszczonych tutaj

  Poradniki - wykonujesz lub przerabiasz instalacje elektryczną? (salama.pl)

  Ja korzystam i mogę stwierdzić że zamieszczone tam poradniki i artykuły przewyższają swoją treścią wszystkie kursy, a nawet większość książek, które czytałem.

  Chociażby ten artykuł, po prostu rewelacja.

  Jak dobrać i zamontować ogranicznik przepięć? Poradnik - Zasilanie. (salama.pl)

  Jak przeczytasz wszystkie poradniki zamieszczone na tej stronie, to na egzamin na uprawnienia możesz iść na pewniaka.

 • Aby wykonać instalację elektryczną a następnie ją oddać, musisz wykonać pomiary.

  Czyli potrzebujesz eksploatacji i dozoru z pomairami.

  W wielu przypadkach do zgłoszenia instlacji do podłączenia do sieci potrzebujesz podpisac oświadczenie. 

  Czyli uprawnienia budowlane w spec. Elektrycznej.