Przeczytano 1 006 razy

Jakie polecacie książki do nauki automatyki przemysłowej?

Chodzi o książki do nauki o czujnikach, schematach, rozwiązaniach o systemach bezpieczeństwa itp. Jakieś ciekawe lektury do polecenia?

Odpowiedzi (14)

 • Ja często wspomagam się poradnikami jeszcze MOELLER'a. Wśród wielu innych pozycji posiadam w swoim co prawda elektronicznym księgozbiorze kilka części i gorąco polecam. Bardzo dobrze napisane  zawierające wiele instrukcji, informacji, wzorów, tabel etc. Poniżej link, choć niestety przynajmniej tam nie znalazłem wszystkich pozycji, o których piszę, ale jak wspomniałem są one jeszcze z czasów MOELLER'a

  https://www.eaton.com/pl/pl-pl/site-search.html.searchTerm%24poradnik.tabs%24all.html?PageID=664

 • Osobiście przeglądałem wiele pozycji z tego zakresu wiedzy. Od lat jednak wspieram się Poradnikiem Montera Elektryka. Oprócz wiedzy teoretycznej pokazywane są przykłady praktyczne. Jeżeli będzie się miało ta pozycje na swojej półce, to każda inna będzie mogła spokojnie uzupełnić właśnie tą. No niestety trzeba na bieżąco śledzić wydawnictwa żeby uzupełniać swoja wiedzę o nowe rozwiązania.

 • Z książek mogę polecić: 
  - Podstawy mechatroniki wyd. wydawnictwa WSiP
  - Urządzenia i systemy mechatroniczne wyd. WSiP

  Polecam się zainteresować też kursami online, na początek darmowa wersja Podstaw Automatyki - https://laczynasnapiecie.pl/szkolenia/podstawy-automatyki-w-praktyce-urzadzenia-i-systemy

 • Tak czytam ten wątek, nieco stary już. Ale naszło mnie pytanie. Czym jest automatyka przemysłowa? Jaki zakres wiedzy, kompetencji powinien posiadać automatyk ? 
  Rozmawiam z pracownikiem jednej z firm. I widzę, że nie znajdujemy wspólnego języka. On automatyk i ja automatyk. A dogadać się nie potrafimy.
  Jak dla mnie, to jest ogrom wiedzy i nie ma automatyka wszechstronnego, wszystko wiedzącego. 
  Powstaje też pytanie, gdzie jest granica pomiędzy automatykiem, elektrykiem a teletechnikiem ?

  • @boss"Robi się samo? - potrzebny automatyk." Każdy chciałby mieć specjalistę wszechwiedzącego. Jednak nie oszukujmy się, w tak szerokiej dziedzinie jest to niemal niemożliwe. Automatyk automatykowi nie jest równy. Zwłaszcza przy tak dużej automatyzacji, z jaką się spotykamy każdy automatyk znajduje sobie jedną lub kilka "specjalności", jest w nich dobry i się ich trzyma.

  • @boss: Program nauczania, jaki miałem w szkole na profilu technik automatyk obejmował praktycznie wszystkie dziedziny: począwszy od prądu elektrycznego, przez hydraulikę, mechanikę, programowanie, podstawy sieci aż po namiastkę robotyki. Więc można powiedzieć, że nowych automatyków szkoli się na specjalistów od wszystkiego. Z tego względu ta granica, o której mówisz z początku może być niewielka, a zwiększa się proporcjonalnie do doświadczenia profesjonalisty w obranej przez niego dziedzinie.

  • boss 951 pkt

   @Zhandos62:
   Tez tak uważam.
   Zresztą - czy elektryk równy elektrykowi ? To zapraszam na budowę linii i stacji 110kV  ;) ;) ;)
   I tak jest z automatyka, tyle, że tutaj mamy chyba ze znacznie większym zakresem wiedzy. Mechanika, elektronika, napędy, pneumatyka, elektryka, a do tego jeszcze programowanie, IT, technologie telekomunikacyjne i radiowe. Duużo tego.
   I jaką książkę polecić ? Na komplet wiedzy, to trzeba byłoby pewnie naczepę 40 tonowego zestawu podstawić ;) aby to zabrać. 
   Nawet podstawy automatyki, teoretyczne podstawy, to bardzo szeroka wiedza. I zazwyczaj wiedza jest ukierunkowana przez wykonywane zadania w firmie.

   Ale definicja któą podałeś bardzo mi sie podoba. ::) zapamiętam ją

  • @boss: Zgadzam się z @Zhandos62 rozwój techniki jest na tyle duży, że kiedyś było kilku automatyków może elektryków którzy zajmowali się (no logiczne) automatyką, tylko że kiedyś automatyka to był przełącznik gwiazda trójkąt z przekaźnikiem czasowym, a jak było ich kilka to już w ogóle. Teraz automatyka przemysłowa to głównie sterowniki PLC i inne rzeczy na których się nie znam - bo automatykiem nie jestem. Każdy  automatyk, elektryk, teletechniki pracuje z prądem to jest pewne, natomiast co z nim robi nas rozróżnia. Ty zapraszasz na budowę lini 110kV a ja zapraszam na budowę z komputerem, poprogramujemy sobie trochę KNX'a, a ktoś inny zaprosi nas do przewijania uzwojeń silników. 

   Również ja jako elektryk w szkole miałem wiele dziedzin elektryki od działania i budowy wszystkich maszyn, przez instalacje elektryczne, pomiary, technikę wysokich napięć, elektroenergetykę, budowę stacji transformatorowo-rozdzielczych, przez elektronikę, półprzewodnikowe elementy sterowane, do zasady działania płyty indukcyjnej. Już w trakcie nauki trzeba wybrać swoją specjalizację bo we wszystkim ekspertem być nie można. Ale gdy już wybierzesz swoją dziedzinę w szkolę jesteś w stanie dużo z niej wynieść.

  • Wyświetl dodatkowe odpowiedzi (2)
 • Podstaw automatyki obecnie najłatwiej nauczyć się z filmików w internecie (głównie tych po Hindusku lub Niemiecku). Jest ich naprawdę sporo i wytłumaczą ci większość zagadnień w bardzo przystępny sposób.

  Lektury, które mogę ci polecić, to Andrzej Dębowski "Automatyka podstawy teorii" i Andrzej Dębowski "Automatyka technika regulacji". Nie zawierają w sobie wielu "praktycznych rozwiązań", ale znajdziesz w nich ogrom wiedzy w dziedzinie automatyki.

 • Jestem 3,5 roku po studiach technicznych i mogę powiedzieć, że bardzo brakuję książek o automatyce, elektronice. W książkach, które znajdziesz na rynku znajdują się podstawy oraz czysta wiedza teoretyczna (zasady, prawa, definicje itp.), lecz pod względem praktycznym wygląda to średnio.

  Ja swoją wiedzę czerpię z katalogów producentów, YouTube (trzeba znaleźć ciekawy kanał), targów, konferencji oraz sam czasami dla zabawy robię jakieś projekty czy schematy w różnych programach.

  Podsumowując stwierdzam, że rozwiązania i nowe produktu dla automatyki rozwijają się w takim tempie, że trudno znaleźć aktualną pozycję w księgarni, która będzie na czasie.

 • Nie polecę żadnej książki do nauki automatyki, bo żadnej nie znam.
  Książki do elektroniki, podstaw elektotechniki to i owszem.
  Automatyki to ja uczyłem się (i w sumie cały czas się uczę) głównie z kart katalogowych, not aplikacyjnych, dokumentacji czy nawet przeglądając lub tworząc dokumentacje projektowe .... i rozwiązując konkretne problemy.
  Najlepsza nauka, to nauka praktyczna.

  Oczywiście trzeba mieć podstawy.

 • Z mojego doświadczenia to dużo czytać w necie wszelakiej treści materiałów. Przeglądać branżowe strony. Tak jak kolega niżej DTR czujników też są mega pomocne ( chociaż wszystko znajdziesz w sieci). A tak naprawdę praktyka uczy najbardziej :))

 • Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

  Osobiście bardzo polecam "Automatyka przemysłowa w praktyce" Marka Wiktora Szelerskiego. Wszystko jest w niej dobrze wytłumaczone dzięki czemu jest zrozumiała dla osób, które zaczynają wchodzić w automatykę. Część informacji jest również zobrazowana.

 • DTR ki sterowników, i aparatury kontrolnie pomairowej mając już podstawową wiedzę z elektryki.

  Wg mnie książki nie nadążają za obecnym stanem zaawansowania lub opisują ogóły z których wiedzy praktycznej się nie nauczysz.