12 odpowiedzi

Sprawdź

Jakie najlepsze oświetlenia wokoło domu

Asiakasia 0 pkt dodane:

Jakie oświetlenie koło domu

 • galicjusz 29 pkt

  Żarówki energooszczędne a zwykłe – ile zużywają prądu?

  Zdecydowanie najważniejszą zaletą żarówek energooszczędnych jest ich niskie zużycie prądu. W praktyce do osiągniecia takiego samego poziomu oświetlenia potrzebują one bowiem jedynie 20-25% energii zużywanej przez klasyczne żarówki. Oznacza to, że odpowiednikiem 40W żarówki będzie mniej więcej 8W świetlówka kompaktowa. Warto też dodać, że okres życia tej ostatniej jest również od kilku do kilkudziesięciu razy dłuższy niż w przypadku produktów żarnikowych. Sprawia to, że żarówki energooszczędne faktycznie pozwalają na duże oszczędności prądu elektrycznego. Jednak czy są one też oszczędne dla portfela?

  Żarówki energooszczędne – ile można zaoszczędzić?

  Aby jak najlepiej zobrazować oszczędność świetlówek kompaktowych względem zwykłych żarówek, koniecznie trzeba porównać konkretne produkty – może to być przeznaczana obecnie do zastosowań specjalnych zwykła żarówka 40W o żywotności 1000h i świetlówka E27 8W Genie Esaver, której średnią żywotność określono na 13000h. Do obliczeń założyliśmy, że w domu używanych jest 10 źródeł światła tego typu, używanych średnio 5h dziennie, a cena prądu to 0,55 zł za kWh.

  Roczny koszt użytkowania zwykłych żarówek – 401 zł Roczny koszt użytkowania żarówek energooszczędnych – 80 zł

  Różnica w koszcie prądu jest więc olbrzymia. A co się stanie, gdy doliczymy koszt zakupu? Omawiana zwykła żarówka kosztuje 8,90 zł za sztukę, rozwiązanie energooszczędne zaś 17,90 zł. Po szybkich obliczeniach okazuje się więc, że zakup i użytkowanie klasycznych żarówek wyniesie użytkownika 490 zł, a świetlówek kompaktowych – 259 zł. Biorąc więc pod uwagę ogólny koszt, żarówki energooszczędne są prawie dwukrotnie tańsze niż ich klasyczne odpowiedniki. Doliczając do tego dłuższy okres życia (nawet zmniejszony z racji częstego włączania i wyłączania) okazuje się więc, że świetlówki kompaktowe są naprawdę oszczędne!

  Gdzie wyrzucać żarówki energooszczędne?

  Czy więc opłaca się korzystać z żarówek energooszczędnych? Zdecydowanie tak, gdyż nawet nieco wyższe koszty zakupu zostaną z nawiązką zniwelowane przez niższe zużycie prądu i dłuższy okres działania. A gdy ktoś mimo to boi się z nich korzystać z racji zawartości rtęci, to zawsze może też skorzystać z jeszcze lepszych żarówek ledowych.

 • Dziubek 0 pkt

  Bierz tylko na energię. Solarne masz piękne światło tylko jak się nagrzeją się słońcem czyli najbardziej lato, a jesień zima prawie nie świeca bo nie maja jak się naładować. Na elektrykę masz oświetlone cały czas 

 • Lucjan 2 pkt

  można zadać dwa razy takie samy pytanie w innej formie

  Jakie wybrać oświetlenie do ogrodu

   

 • Katol 12 pkt

  Moim zdaniem to kwestia gustu. Jeśli wybierzesz rodzaj lamp, oświetlenia to wtedy można by podyskutować o jakości np kinkietów 

 • Inela 0 pkt

  Proponuję poczytać, świetny materiał informacyjny w naszej społeczności Łączy nas napięcie, przygotowany przez Pana Łukasza.

  https://laczynasnapiecie.pl/blog/oswietlenie-elewacji-domu

 • Dziubek 0 pkt

  Polecam solary w lecie bez problemu się nagrzewają gorzej zima 

 • Piter1 0 pkt

  Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

  Tu sprawdzą się silne reflektory halogenowe z czujnikiem ruchu. Dróg prowadzących do domu i do garażu nie trzeba intensywnie oświetlać. Wystarczą oprawy najazdowe wskazujące kierunek. Wybierz lampy, które dobrze oświetlą schody, podest i drzwi.