6 odpowiedzi

Sprawdź

Jaki wkrętak dynamometryczny na początek?

mironwawrzusiak 0 pkt dodane:

Cześć,

jakie polecacie wkrętaki dynamometryczne na początek - wśród interesujacych znalazłem te dwa z Wihy:

Slim Vario 2,8 Nm lub Torque Vario

Jeden dużo tańszy od drugiego zestawu ale ma tylko ustawienie na 2,8Nm - pytanie do Was - jak często używacie innych wartości momentu i czy koniecznie musi to być wkrętak izolowany (zazwyczaj jesto możliwość odłączenia napięcia od rozdzielnicy i wymianu np. aparatu przy użyciu narzędzi bez dopuszczenia do 1000V.

 • ajotnet 108 pkt

  No fajny fajny...

 • Mikel98 0 pkt

  Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

  Ja używam narzędzi z wiha i nie narzekam ;)

 • Inela -1 pkt

  Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

  Jeżeli jesteś elektrykiem używaj jak najwięcej narzędzi izolowanych, bezpieczeństwo przede wszystkim. Reszte wkrętaków zostaw w garażu do przykręcania śrubek w deskach.

  Posiadam slim vario i jestem zadowolony trzeba tylko pamiętać żeby dobrać odpowiedni bit do śruby, bo można bardzo łatwo zniszczyć końcówki.

  Jak rozbije świnkę na pewno zakupie sobie z regulacją Nm.

 • Piotr Bibik

  Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

  Czy musi to być wkrętak izolowany? Nie, nie musi. Tylko czy zawze jest pewność, czy napięcie zostało odłączone? W swojej walizce posiadam tylko izolowane narzędzia. Teoria teorią, a w życiu nieraz zdarzają się niespodzianki, że coś jest pod napięciem ;) 

  Jak mówią rutyna zabija, więc zawsze staram się odłaczać napięcie, ale również używać izolowanych narzędzi.

  Jak często uzywam wkretaka dynamometrycznego?
  Kilka lat temu nie używałem i żyłem :) ale też się ciagle uczę i obecnie nie wyobrażam sobie pracy bez tego narzędzia. Kłopot w tym, że część producentów mimo, że dają połączenia śrubowe nie podają z jaką siłą w Nm należy dokręcać ich zaciski. I tu również obserwuję zmiany na lepsze :)

  Również inspektorzy, coraz częściej sprawdzają rozdzielnice za pomocą wkrętaka dynamometrycznego :) Tylko wyłapia, że śrubka niedociągnięta i całość do poprawy. Więc zmuszają również wykonawców do używania dynamometri.

  Warto zwrócić uwagę na dokładność wkretaków dynamometrycznych. 6%, 10%, 30%, (jest to związane z ceną) a jak ta dokładność przekłada się na praktykę można przeczytać w poniższym artykule:

  https://www.tim.pl/strefa-porad/Sprawdz-czy-robisz-to-dobrze-Najpopularniejsze-bledy-podczas-dokrecania

  Używam wkretaka dynamometrycznego Wiha, i wielką zaletą są stosowane tu końcówki typu slim. Zaletą, ponieważ mam również elektryczny wkrętak SpeedE do którego pasują te same końcówki :) Dzięki temu te zestawy rewelacyjnie się uzupełniają. Z Bosch dokupiłem sobie walizeczkę tylu L-BOX mini nr: 1619A00Y21-30 i dzięki temu mam w jednym zestawie walizek zarówno dynamometr jak i wkrętak elektryczny :)  

 • EL-ROJ

  Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

  Cześć! Osobiście używam narzędzi Wiha i mogę powiedzieć że to strzał w 10. Doskonała jakość, mega wygoda, seria Vario Slim zapewnia, że nie latasz po inwestycji w lewo i prawo tylko zmieniasz bity na odpowiednie i działasz dalej :) Fantastyczna sprawa :)

  Co do wartości momentu - jeżeli narzędzie ma być szeroko stosowane to polecam Ci wersję z większym momentem do dyspozycji. Przydatne będzie to np. przy skręcaniu śrub falownika, gdzie w przypadku zastosowania złego momentu tracisz gwarancję. Dla przykładu podsyłam screen z instrukcji falownika VF-FS1, źródło:

   https://invertimbis.com.pl/public/upload/catalog/product/105/1519727323Instrukcja_falownika_VF_FS1.pdf

   

 • Żarówka 0 pkt

  Ja mam zestaw z Black&Decker od lat jestem zadowolona. Bity wytrzymałe, a małe podręczne etui na zamek, mieści się do każdego samochodowego schowka. Dokładnie ten -  Zestaw akcesoriów BLACK&DECKER A7104, 56 elementów