22 odpowiedzi

Sprawdź

Cześć,

jakie polecacie wkrętaki dynamometryczne na początek - wśród interesujacych znalazłem te dwa z Wihy:

Slim Vario 2,8 Nm lub Torque Vario

Jeden dużo tańszy od drugiego zestawu ale ma tylko ustawienie na 2,8Nm - pytanie do Was - jak często używacie innych wartości momentu i czy koniecznie musi to być wkrętak izolowany (zazwyczaj jesto możliwość odłączenia napięcia od rozdzielnicy i wymianu np. aparatu przy użyciu narzędzi bez dopuszczenia do 1000V.

 • A co sądzicie o marce Proxxon posiada dynamometryczne wkrętaki nie jest on izolowany, ale dużo tańszy. Warto w ogóle coś takiego kupować ? 

  PRK23347 1-5 Nm - ok 310zł

  PRK23343 0,4-2 Nm - ok 350 zł

  PRK23348 2-10 Nm - ok 350 zł 

  ?

 • Miałem okazję popracować trochę z Wiha Torque Vario i byłem zachwycony. Jeśli będę szukał wkrętaka dynamometrycznego do siebie do warsztatu, to na pewno wybór padnie na ten model.

 • @Mironwawrzusiak

  Dobrze będzie jeśli od razu zaopatrzysz się we wkrętak dynamometrczyny z izolacją VDE.
  Z wkrętaków nad którymi się zastanawiasz- ten drugi jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem:

  https://www.tim.pl/zestaw-18-wkretakow-z-wymienna-rekojescia-izolowane-1000v-dynamometryczne-0-8-5nm

  Dlaczego?
  Po pierwsze jest to wkrętak dynamometryczny, certyfikowany/ atestowany.
  Po drugie jest to wkrętak dynamometryczny izolowany - tak jak wspomniał @Piotr Bibik, nigdy nie wiesz czy instalacja jest odłączona - tutaj ochrona VDE do 1000V.
  Po trzecie jest to wkrętak dynamometryczny, w którym masz możliwość ustawienia momentu obrotowego w zakresie 0,8 - do 5,0Nm - a w tym przedziale najczęściej będziesz pracował.
  Pierwszy wkrętak ma jedynie opcję pracy na 2,8Nm, w drugim  masz możliwość ustawienia momentu od 0,8 do 5,0Nm - dużo lepsze rozwiązanie.
  Po czwarte - tak jak wspominają inni w komentarzu - wyposażenie - poręczne etui z najczęściej stosowanymi bitami płaskimi, krzyżowymi PH, krzyżowymi PZ oraz bitami Torx- a to duży plus bo nigdy nie wiesz z jakimi profilami będziesz pracował.
  Warto również zwrócić uwagę, że zestaw należy do rodziny Electric Vario Family - 83 kompatybilne elementy w systemie, w tym bity izolowane, nasadki na 1/4cala i inne elementy.
  Wszystko spakowane w poręcznym etui, które zawiera niewiele miejsca.

  Mam nadzieję, że pomogłem ;)

 • No fajny fajny...

 • Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

  Ja używam narzędzi z wiha i nie narzekam ;)

 • Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

  Jeżeli jesteś elektrykiem używaj jak najwięcej narzędzi izolowanych, bezpieczeństwo przede wszystkim. Reszte wkrętaków zostaw w garażu do przykręcania śrubek w deskach.

  Posiadam slim vario i jestem zadowolony trzeba tylko pamiętać żeby dobrać odpowiedni bit do śruby, bo można bardzo łatwo zniszczyć końcówki.

  Jak rozbije świnkę na pewno zakupie sobie z regulacją Nm.

 • Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

  Czy musi to być wkrętak izolowany? Nie, nie musi. Tylko czy zawze jest pewność, czy napięcie zostało odłączone? W swojej walizce posiadam tylko izolowane narzędzia. Teoria teorią, a w życiu nieraz zdarzają się niespodzianki, że coś jest pod napięciem ;) 

  Jak mówią rutyna zabija, więc zawsze staram się odłaczać napięcie, ale również używać izolowanych narzędzi.

  Jak często uzywam wkretaka dynamometrycznego?
  Kilka lat temu nie używałem i żyłem :) ale też się ciagle uczę i obecnie nie wyobrażam sobie pracy bez tego narzędzia. Kłopot w tym, że część producentów mimo, że dają połączenia śrubowe nie podają z jaką siłą w Nm należy dokręcać ich zaciski. I tu również obserwuję zmiany na lepsze :)

  Również inspektorzy, coraz częściej sprawdzają rozdzielnice za pomocą wkrętaka dynamometrycznego :) Tylko wyłapia, że śrubka niedociągnięta i całość do poprawy. Więc zmuszają również wykonawców do używania dynamometri.

  Warto zwrócić uwagę na dokładność wkretaków dynamometrycznych. 6%, 10%, 30%, (jest to związane z ceną) a jak ta dokładność przekłada się na praktykę można przeczytać w poniższym artykule:

  https://www.tim.pl/strefa-porad/Sprawdz-czy-robisz-to-dobrze-Najpopularniejsze-bledy-podczas-dokreca

  Używam wkretaka dynamometrycznego Wiha, i wielką zaletą są stosowane tu końcówki typu slim. Zaletą, ponieważ mam również elektryczny wkrętak SpeedE do którego pasują te same końcówki :) Dzięki temu te zestawy rewelacyjnie się uzupełniają. Z Bosch dokupiłem sobie walizeczkę tylu L-BOX mini nr: 1619A00Y21-30 i dzięki temu mam w jednym zestawie walizek zarówno dynamometr jak i wkrętak elektryczny :)

 • Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

  Cześć! Osobiście używam narzędzi Wiha i mogę powiedzieć że to strzał w 10. Doskonała jakość, mega wygoda, seria Vario Slim zapewnia, że nie latasz po inwestycji w lewo i prawo tylko zmieniasz bity na odpowiednie i działasz dalej :) Fantastyczna sprawa :)

  Co do wartości momentu - jeżeli narzędzie ma być szeroko stosowane to polecam Ci wersję z większym momentem do dyspozycji. Przydatne będzie to np. przy skręcaniu śrub falownika, gdzie w przypadku zastosowania złego momentu tracisz gwarancję. Dla przykładu podsyłam screen z instrukcji falownika VF-FS1, źródło:

   https://invertimbis.com.pl/public/upload/catalog/product/105/1519727323Instrukcja_falownika_VF_FS1.p

 • Ja mam zestaw z Black&Decker od lat jestem zadowolona. Bity wytrzymałe, a małe podręczne etui na zamek, mieści się do każdego samochodowego schowka. Dokładnie ten -  Zestaw akcesoriów BLACK&DECKER A7104, 56 elementów