5 odpowiedzi

Sprawdź

Jaki system inteligentnego domu wybrać?

Moderator Bogdan dodane:

Szukam systemu do inteligentnego domu.

Spisałem kilka moich codziennych wyzwań:

- mam nastoletnie dzieci, które notorycznie nie gaszą światła. Chciałbym, żeby wyłączało się ono automatycznie gdy wyjdą z domu.

- mojej żonie zdarza się zostawiać włączone żelazko, a nasz model nie wyłącza się automatycznie, więc chciałbym mieć możliwość zdalnego wyłączenia tego gniazdka

- córka często zapomina klucza, robi się zimno, więc nie chce, żeby czekała na nas w ogrodzie. Fajnie by było móc ją wpuścić za pomocą jednego kliknięcia w smartfonie.

- przydałby się też wideodomofon, żeby dzieciaki widziały kogo wpuszczają jak nas nie ma

Co polecacie?

 • Zastanawiam się w temacie tych inteligencji w co my jeszcze pójdziemy niebawem, co jeszcze wymyślimy aby za nas robili wszyscy i wszystko do o koła.  Nie jest to jakieś dążenie do pełnego "nic nie robienia bo się samo zrobi" ? Jak człowiek będzie niewładny, nieporadny bo choroby chodzą po ludziach to przejmą nad nami władzę ? Jak mogliśmy żyć bez tego jakieś 20-30 lat temu ? To było możliwe że teraz się nie można bez tego się obejść. Konsumpcjonizm nas nie zgubi ? Czy to drzewo rośnie wiecznie i nieustająco do nieba ? Więcej i więcej, dalej i szerzej ? Smartfonem chcemy kroić i smarować chleb ? Tak nas wszystko interesuje, wszystko chcemy wiedzieć sami, a kamery na klatce, dworze nam (wam) przeszkadzają ? 

 • Czyli jednak ten zamek "cud" daje do myślenia. Ubezpieczyciel zrobi wszystko łącznie z sądem aby nie zapłacić odszkodowania. Czy to komunikacyjnego, mieszkaniowego, włamania, pożaru, zniszczenia itp. 

  Fajnie się bierze abonament 300-500-700 nie bardzo się nim dzielić jak wchodzą dziesiątki już tysięcy.

  Poczytajcie sobie nie raz te opisy podawane przez poszkodowanych i konfrontacje z rzeczywistością.  

 • Ja Ci jednego systemu nie polecę bo nie mam nic sprawdzonego. 

  Jeśli chodzi o Netatmo od Legrand, produkuje on kamery, głowice termostatyczne, łączniki i gniazdka zdalnie sterowane, wideodomofn też jest. Dodatkowo pakiet czujników różnego typu. W linki przeniosą Cię do ich strony, gdzie warto zerknąć na filmiki. Jeden jest od bezpieczeństwa, drugi od sterowania gniazdami/łącznikami itp.
  https://legrandwdomu.pl/legrand-with-netatmo/produkty
  https://legrandwdomu.pl/smart-home-bezpieczenstwo-i-komfort

  Jeśli chodzi o gaszenie światła, tutaj również sprawdzi się bleBox z swoimi modułami dopuszkowymi. Są niewielkich rozmiarów w porównaniu do konkurencji. Można wykonywać bardziej złożone sceny i systemy sterowania. Również zdjęcie napięcia z gniazda z żelazkiem. Wyróżnia go łatwość montażu i duże możliwości rozbudowy. Nie trzeba się na wszystko od razu decydować. Z modułów jakie by Ci się przydały według tego co napisałeś to: switchBox lub switchBoxD (jednokanałowy i dwukanałowy do sterowania odbiornikami (lampy, gniazda, co sobie wymyślisz)), do każdego odbiornika którym chcesz sterować to potrzebujesz taki moduł. Żeby realizować funkcję gaszenia światła przy wyjściu z domu to montujesz actionBox pod łącznikiem i tam odpowiednio się to programuje. Można też pod drugim klawiszem zaprogramować np zamykanie rolet w całym domu. Też ciekawa opcja przed pójściem spać. Warte zaznaczenia, że firma Kontakt Simon podjęła współpracę z bleBox i są dostępne dedykowane łączniki do tego systemu. Nazywa się to chyba Simon 54GO i z wyglądu przypomina Simon 54 premium, ale łączniki mają zabudowane już moduły sterowania bleBox. 
  Jeśli chcesz więcej poczytać o bleBox (więcej czyli na prawdę dużo) to tu masz link gdzie Piotr Bibik go testował i opisał: https://www.napiecie.salama.pl/bezprzewodowy-system-inteligentnego-domu/ oraz artykuł z poradnika ekspertów: https://laczynasnapiecie.pl/blog/jak-wykorzystac-zestaw-smart-home i temat w którym poruszaliśmy jak się można pobawić sterowaniem: https://laczynasnapiecie.pl/pytanie/co-z-tego-mozna-zrobic

  Co do otwierania drzwi, to można zastosować elektrozaczep (jak w furtce) ale wiąże się to z tym że drzwi nie są zamknięte na klucz aby można było je otworzyć zdalnie. Tu widać wyraźną lukę bezpieczeństwa - brak prądu to drzwi otwarte, dodatkowo niewielka wytrzymałość elektrozaczepu na uszkodzenia mechaniczne (lekkie podważenie i się uszkodzi lub wyłamie). W tym przypadku, jeśli chcesz stosować takie rozwiązanie to poszedłbym w kierunku topowych producentów zamków np gerda. 

  https://gerda.com/
  https://www.gerdalock.com/

  Należy pamiętać, że przy stosowaniu takich zamków do drzwi, dostęp do Twojego domu jest tak bezpieczny, jak dostęp do Twojego smartfona czy kont internetowych/menadżerów haseł. Inna sprawa to czy zaszedłeś komuś tak za skórę żeby hakował Twój telefon i próbował się dostać do domu, lub czy trzymasz tam tak cenne rzeczy, że warto się tym zająć. Taki atak musiałby być już spersonalizowany, a więc trochę by trwało jego przygotowanie. 
  Nawet jeśli nikomu nie zaszedłeś za skórę i nie trzymasz antyków czy orginalnych obrazów Matejki w domu to poczucie bezpieczeństwa jest ważne. A jeśli ktoś zacznie Ci się bawić zamkiem z drzwi to poziom tego bezpieczeństwa znacząco spadnie. 


  Przy zastosowaniu takiego zamka, na Twoim miejscu podpytałbym ubezpieczyciela czy to może być powód do odmowy wypłaty odszkodowania w razie włamania. Z tego co wyczytałem na stronie produktu to są tam odpowiednie zabezpieczenia, ale jeszcze nie dostałem od nikogo informacji zwrotnej jak się ubezpieczyciel na to zapatruje.

  Wracając jeszcze do światła którego dzieci nie gaszą. Może warto zastosować czujniki obecności w ciągach komunikacyjnych, Lampy zaświecą się na określony czas jeśli wykryją czyjąś obecność. Zapalane też za pomocą czujnika zmierzchu. A jeśli to pokoje i pomieszczenia gdzie czujniki się nie sprawdzą no to pozostaje system nadzoru w postaci smart home.