4 odpowiedzi

Sprawdź

Jaki ogranicznik przepięć powinienem zastosować

Pytania od klientów TIM.pl dodane:

Dzień dobry,

proszę o poradę, jaki na ogranicznik przepięć powinienem kupić. Układ sieci TN-C (po podziale PEN TN-C-S) zasilanie złącze kablowe (3 fazy), instalacja odgromowa, budynek jednorodzinny czterokondygnacyjny podpiwniczony (centrum miasta). Lokalizacja ogranicznika przepięć - pierwsza rozdzielnica - parter. Przewidywana instalacja fotowoltaiczna (na dachu budynku) Proszę o poradę na odpowiedni i dostępny w TIM ogranicznik przepięć.

 • Polecam lekturę artykułu, w którym jest wszystko wyjaśnione krok po kroku na temat ochrony przeciwprzepięciowej:

  Jak powinna wyglądać skuteczna ochrona przeciwprzepięciowa? (salama.pl)

 • Temat nie jest taki prosty jakby się mogło wydawać. Pojedynczy ogranicznik przepięć NIE ZAPEWNI skutecznej ochrony przeciwprzepięciowej. Jeśli ochrona ma być skuteczna musi być kompletna, czyli obejmować ograniczniki przepięć na wszystkich kablach i przewodach jakie wychodzą poza budynek (to tak w skrócie). Wszystkich czyli przewód do lampy powinien mieć ogranicznik. przewód do syreny alarmowej powinien mieć swój ogranicznik, przewód do kamery również. Do tego musi być wykonane prawidłowe wyrównanie potencjałów w obiekcie i co również bardzo ważne ograniczniki przepięć muszą być ze sobą skoordynowane energetycznie. 
  Koordynacja energetyczna jest bardzo ważna a najczęściej pomijana co skutkuje brakiem skutecznej ochrony przeciwprzepięciowej. Aby to wszystko było dobrze dobrane to musi być odpowiednio zaprojektowane i poparte właściwymi obliczeniami. Dopiero na tej podstawie wykonawca może wykonać taką instalacje. W istniejących już budynkach sytuacja jest nieco trudniejsza ponieważ należy najpierw zapoznać się z rozkładem instalacji i sprawdzić czy są zachowane minimalne odstępy izolacyjne od elementów instalacji odgromowej? W przypadku gdy brak jest odstępów separacyjnych wówczas należy zastanowić się w jaki sposób można zmniejszyć minimalny odstęp izolacyjny (można to zrobić chociażby przez wykonanie dodatkowych połączeń wyrównawczych na zewnętrznym LPS (zewnętrzna instalacja odgromowa), albo wewnątrz instalacji poprzez zastosowanie dodatkowych ograniczników przepięć.

  Niezależnie od powyższych w rozdzielnicy o którą pytał autor należy zastosować ogranicznik przepięć T1+T2 lub typ kombinowany. Sugeruję wybrać rozwiązanie w którym T1 wykonane jest na bazie iskiernika. Kolejna kwestia to określenie właściwego poziomu ochrony LPL (poziom ochrony przeciwprzepięciowej). Są cztery poziomy LPL różniące się maksymalną wartością prądu pioruna. Domki jednorodzinne w większości przyporządkowane są do III lub IV klasy LPL która zakłada, że maksymalna wartość prądu pioruna nie przekroczy 100 kA. 

  Rozwiązań (ograniczników przepięć) które można zaproponować do rozdzielnicy jest dużo i jest bardzo duży rozrzut cen ale moim zdaniem ekonomicznie uzasadniony jest wybór ograniczników w przedziale cen pomiędzy 800 a 1500 zł z ofert producentów: Dehn, Phoenix Contakt, Hager, Siemens, OBO Betterman, Schneider, Eaton.

  Ważne jest w którym miejscu następuje podział instalacji TN-C na TN-S? Jeśli do rozdzielnicy dochodzi TN-C i podział występuje w tej rozdzielnicy w której będzie zamontowany ogranicznik przepięć to zalecany jest dobór ogranicznika do układu połączeń TN-C. Jeśli podział jest w złączu kablowym i do rozdzielnicy dochodzi TN-S to należy wybrać ogranicznik do układu TN-S.

  TN-C
      Ogranicznik przepięć B+C Typ 1+2 3P 12,5/37,5kA 1,5kV DEHNshield TNC 255 941300

      Ogranicznik przepięć B+C Typ 1+2 3P 12,5/37,5kA 1,5kV DEHNshield DSH B TNC 255 FM 941306

  TN-S

      Ogranicznik przepięć B+C Typ 1+2 4P 12,5kA/50kA 1,5kV DEHNshield TNS 255 941400

      Ogranicznik przepięć B+C Typ 1+2 4P 12,5/50kA 1,5kV DEHNshield DSH B TNS 255 FM 941406

  W powyższych przykładach dałem po dwa produkty ponieważ jedne są z stykiem sygnalizacyjnym a drugie bez tego styku. Decyzja zawsze należy do klienta, ale uważam że zastosowanie ogranicznika przepięć z stykiem pomocniczym zapewnia większe bezpieczeństwo. Twierdzę tak, ponieważ niewiele osób regularnie kontroluje rozdzielnicę i zainstalowane tam zabezpieczenia. Może zdarzyć się sytuacja w której ogranicznik przepięć ulegnie uszkodzeniu (instalacja pozostaje bez ochrony) a użytkownik o tym nie wie. Tu właśnie jest przewaga ograniczników z stykiem pomocniczym do którego można podłączyć dzwonek lub inny rodzaj sygnalizacji który w wypadku uszkodzenia ogranicznika zasygnalizuje uszkodzenie i potrzebę wymiany.

   

  Zawsze dobrze mieć porównanie, wiec jeśli mówimy o rozwiązaniach dedykowanych do I poziomu ochrony LPL wówczas w przypadku TN-S możemy wybierać z poniższych produktów:

  Ogranicznik przepięć B+C Typ 1+2 MCF100-3+NPE+FS 5096987

  Ogranicznik przepięć B+C Typ 1+2 4P 25/100kA 1,5kV DEHNventil M TNS 255 FM 951405

  Zestaw ograniczników przepięć B+C Typ 1+2 4P 100kA 1,3kV PS4-B+C Typ 1+2/TT+TNS 5089761

  Ogranicznik przepieć B+C Typ 1+2 4P 25kA z sygnalizacją PRD1 16332

  Powyższa wypowiedź zawiera dużo skrótów i uproszczeń ponieważ w tak krótkiej wypowiedzi nie jestem wstanie nawet pobieżnie omówić zagadnienia doboru ograniczników przepięć. To temat na kilka obszernych artykułów.

 • Każda instalacja jest inna, a ochronę przeciwprzepięciową i ogranicznik dobiera się na etapie projektowania instalacji a powinien to zrobić projektant z uprawnieniami. Pozostają także kwestię oprócz układu sieci, ilości faz, rodzaju przyłącza także dobezpieczenie SPD. Najlepsze urządzenia są marek DEHN i Phoenix. Najtańsze urządzenia firm jak SimTec bym raczej z góry odrzucił.

 • Witam !

  Jak rozumiem obiekt jest chroniony inst odgromową. W tym przypadku ogranicznik T1+T2. Jest tego na rynku tysiące (w większości chińskie, a jeśli nie to na chińskich podzespołach).

  Ja osobiście na przepięciówce nie oszczędzam, a przy tego typu obiekcie zastosowałbym DEHNshield TNC.

  Stosując aparaty przepięciowe nie chcą zarzucać nic innym markom musimy sobie jasno powiedzieć: producentów, którzy w pełni spełniają normy i parametry, posiadają własne laboratoria wysokich napięć etc. jest na świecie niestety tylko dwóch: DEHN i PXOENIX CONTACT, co pewnie pośrednio ma wpływ na cenę tychże aparatów.

  Cóż, coś za coś.

  Pozdrawiam artelelectric