24 odpowiedzi

Sprawdź

Jaki kabel dla WLZ

Peesy 1 pkt dodane:

Dzień dobry,

planuję w tym roku rozpoczęcie budowy letniskowego domku (nie wiem czy to ważne ale w całości z drewna). ENEA rozpoczęła prace nad przyłączem.  Moc 21kW + zabezpieczenia przedlicznikowe 3x32A.

Z uwagi na odległość pomiędzy przyłączem (złącze kablowo-pomiarowe ZK1x-1P ) a RG w domu - około 70 metrów - planowane jest wytyczenie WLZ z kablem ziemnym YKY 4x16mm2 (na całości w rurze osłonowej arota RODK DVR 40). 

I tak się zastanawiam czy będzie to prawidłowe rozwiązanie. W domu będzie zainstalowany bojler, jakiś podgrzewacz do wody, może płyta indukcyjna + piekarnik (tak aby swobodnie tam żyć). Nie planuję żadnego ogrzewania - no chyba, że jakieś płyty grzewcze na zimniejsze dni. Do tego oczywiście lodówka, czajnik elektryczny, może kiedyś pralka. No i oczywiście kosiarka do trawy itp.

 

pozdr.

PS

 • boss 155 pkt

  Zwrócę jeszcze uwagę na jedną rzecz.
  Dlaczego chcesz ją układać w rurze ? I to o niezbyt dużej średnicy.  Jest jakiś tego powód ? 
  Kable YKY czy YAKY są przystosowane do układania bezpośrednio w ziemi. Szkoda płacić za rurę i co gorsza męczyć się z wciskaniem kabla do niej. Powiem tak - nie wyobrażam sobie tego za bardzo, jak chcesz przeciągnąć 70m sztywnego, powyginanego kabla przez elastyczną rurkę. Skończy się tym, że rurę porozrywasz i będzie sztuka dla sztuki i wywalone pieniądze. A czasu Ci to zajmie więcej jak cała pozostała robota z wykopem i układaniem.
  Układaj kabel w piasku, potem niebieska folia oznacznikowa i tyle. 
  Nie chce mi się w tej chwili zaglądać do materiałów źródłowych, ale kabel ułożony w ziemi ma chyba większość długotrwałą obciążalność niż kabel w rurze ze względu na lepsze odprowadzanie ciepła.

  A  kolegom przypomnę, że kable dobieramy tak, aby spełnione było kilka obowiązkowych warunków. Spadek napięcia, to akurat najmniej ważny element.
  Przekrój przewodu należy dobrać aby zapewnić przede wszystkim bezpieczeństwo:
  - Parametry zwarciowe muszą zapewnić odpowiednio szybkie wyłączenie. To trzeba policzyć
  - Kabel musi zapewnić pracę przy długotrwałym obciążeniu przy określonym sposobie ułożenia i współzależności - no tu akurat nie będzie problemu :)
  - Spadek napięcia - to juz zostało opisane

  A swoją drogą, bogatemu nikt nie zabroni, ale na takie przyłącze kabel aluminiowy będzie zdecydowanie tańszy.

 • Może będzie bardziej widoczne

 • Dopuszczalny spadek napięcia wg normy N-SEP-E-002 nie powinien przekraczać 3%.

  Policzyłem, możesz więc śmiało trzymać się pierwotnej wersji i masz jeszcze bardzo duży zapas (przy spadku 3% to spokojnie nawet 10 mm2 jeszcze z zapasem)

 • Jeżeli to jest złącze kablowe to YKY 5x16 lub YAKY 5x25 do RG wystarczające. Z przekrojami 35mm i większymi będziesz miał problemy z podłączeniem w RG bez redukowania przekroju. Aluminium teraz cenowo wygrywa i jak opisałeś dużo kW zamówiłeś, a nie za dużo będziesz pobierał (bojler i podgrzewacz razem do wody ma to sens ) ? Bednarka ze złącza ZK do zacisku PE (szyna wyrównawcza też była by wskazana, a nawet niezbędna. Instalacja odgromowa będzie ?

  w sklepie TIM dostępne :

  Wyniki wyszukiwania dla: szyna wyrównawcza | TIM SA

 • Cześć, temat bardzo często powtarzany tu możesz poczytać o dopuszczalnych spadkach napięć https://laczynasnapiecie.pl/pytanie/jaki-spadek-napiecia-nalezy-przyjac-w-instalacjach-elektrycznych

  Ze względu na długotrwałą obciążalność prądową 4x16 będzie w zupełności wystarczające. Niestety jest też drugi warunek czyli dopuszczalny spadek napięcia który dla WLZ wynosi 1%. 

  Dla twoich warunków i kabla 4x16 spadek napięcia wynosi 1.42%.

  Dlatego proponowałbym 4x25 Cu lub 4x35 Al. 

  Co ważne mniejszy spadek napięcia na przewodach oznacza mniejsze straty energii. Jeśli chcesz znać róznice w stratach mocy to mogę to dla ciebie obliczyć.