8 odpowiedzi

Sprawdź

jaka moc przyłączeniowa

Atom 2 pkt dodane:

jaką moc przewidzieć do domku w którym ogrzewanie będzie na prąd?

 • ajotnet 119 pkt

  QPrint (edwardmusial.info)

  Tutaj jest to dość dobrze opisane, zredagowane i zobrazowane. Nie można powielać czegoś co ktoś mądry już rozebrał na czynniki pierwsze aby nie doktoryzować się i uważać za alfę i omegę z plagiatem.

  Co do reszty musisz wiedzieć jakie będą maty grzejne (wielkość), ile, pomieszczenia ilości, i jakie same maty (wat-aż) będzie zamontowany. Po zatym reszta urządzeń pochłaniający prąd Czym grzana woda, kuchenka 3 faz płyta z piekarnikiem i inne odbiorniki 3 faz. Reszta 1-fazowych urządzeń jest sporadyczna jak czajniki, mikrowelki, tostery, grille. Lodówka 1kW, Pralka 1kW, TV plazma to pożerała ale już ich raczej nie ma na rynku.

  Każdy w domu ma swoje upodobania i swoje indywidualne potrzeby.

  Co do projektantów to niekoniecznie był zawarty na etapie projektu ten system grzania więc może nie mieć, a inwestor zawsze może zmienić ilość i wielkość i firmę mat grzewczych bo pod łóżkiem to chyba nie dasz podgrzewacza ? Zabudową szaf i regałów kuchennych, łóżek. Pod kabina prysznicową. Jak wiesz co gdzie będzie stało, ewentualnie podzielić na sekcje, a potem je wyłączyć w razie potrzeb bo stwierdzisz że nie ma tam potrzeby po czasie i odłączysz.

 • Gwozdziu944 204 pkt

  Wrrrr... Tyle pisania i mi się skasował tekst przez brak internetu.

  Znalazłem link do strony która całkiem fajnie opisuje temat: 

  http://www.elzet.eu/index.php/18-aktualnosci/17-jak-okreslic-moc-przylaczeniowa

  Postaram się to w znośny sposób skrócić.

  Przyjmuje się, że na dom do zasilania oświetlenia o AGD wystarczy 10-12 kW mocy, jeśli dodamy do tego kuchenkę elektryczną to trzeba zastosować minimum 16 kW, a jeśli dołożymy jednocześnie używane przepływowe podgrzewacze wody to trzeba zwiększyć moc do 20-25kW (oczywiście mówimy tu o zasilaniu 3 fazowym)

  Co do ogrzewania domu to moc potrzebna na ogrzewanie zależy od szczelności okien, powierzchni domu, izolacji termicznej ścian itp. Średnio przyjmuje się zapotrzebowanie 50-70W/m². 

  W linku podanym powyżej jest więcej informacji oraz kilka przykładów obliczenia średniego zapotrzebowania. Należy pamiętać, że to są wartości uśrednione i zapewne będą się różnić względem indywidualnych potrzeb użytkownika. 

  A tak swoją drogą to nie powinien Ci tego wyliczyć projektant?

 • ajotnet 119 pkt

  Zrób bilans mocy i zapotrzebowania co ma być i w jakiej ilości zainstalowane. Z tego wyciągniesz współczynnik jednoczesności.