11 odpowiedzi

Sprawdź

Jaka listwa antyprzepięciowa jest najlepsza?

wigry 0 pkt dodane:

Chodzi mi o najbardziej niezawodne rozwiązanie, zeby np. nie spalic sobie komputera. najlepiej jesli podacie linki do konkretnych produktow.

 • LucasT 147 pkt

  Myślę za taka spokojnie wystarczy, pod kompa nie ma też co kombinować zbytnio.

  https://www.tim.pl/listwa-zasilajaca-przeciwprzepieciowa-secure-tec-15ka-3m-6-gniazd-antracytowy-h05vv-f-3g1-5-1159541376

 • MagIca 0 pkt

  Wigry, wybieraj listwy antyprzepięciowe od producentów, którzy gwarantują ubezpieczenie przyłączonego sprzętu, mają własny dział badań i rozwoju projektujący rozwiązania i weryfikujący towar oraz zadowolonych użytkowników, w tym chociaż 1 namacalnego, który odszkodowanie za uszkodzony sprzęt otrzymał, w przypadku gdy ekspertyza wykazała wadę produktu. Najlepiej rzecz jasna wybierać producentów krajowych. 

  Osobiście polecam poznańskiego producenta EVER Sp zoo, zdarzyło mi się sprawdzić przy domowych sprzętach kilka listew ale i małe upsy, dedykowane do zabezpieczenia komputera. 

  Produkcja w Poznaniu, serwis na miejscu - 1 model ups'a zdarzyło mi się zawieźć do serwisu na wymianę akumulatorów (długie lata służył) - przyjęli, ogarnęli, nawet poinformowali, że gotowy do odbioru. Przynajmniej szybka ścieżka komunikacji, no i rozmawiasz z człowiekiem bezpośrednio a nie z infolinią. 

   

 • ELEKTRO-SYSTEM 0 pkt

  Użytkowniuku wigry tak jak już wspomnieli moi przedmówcy w celu najskuteczniejszej ochrony instalacji oraz urządzeń przed przepięciami należy zastosować kompleksowy system ochrony.

  Zaczynająć od początku musimy zwrócić uwgę czy na obiekcie znajduje się instalacja odgromowa która chroni nas przed wyładowaniami atmosferycznymi. 

  Kolejnym bardzo ważnym aspektem w ochronie jest uziemienie obiektu bo dzięki niemu niebezpieczne wartości w instalacji są odprowadzane do ziemi. Obecnie obowiązujące normy mówią o wartości rezystancji uziemienia <= 10Ω a nie 30 jak ktoś sugerował. i jest to wartość wyliczona a nie zmierzona. Wartość zmierzoną mnożymy przez współczynik dobrany zgodnie z rodzajem uziemienia jaki mamy, poziomy, pionowy, głęboki itp są tabele z opisem jaki współczynik dobrać. Z doświadczenia powiem że wartość 6,8Ω zmierzona współczyniku 1,4 jest na granicy dopuszczalności.

  Zabezpieczenia jakie chronią nas to ochroniki przepięć i mają one swoje TYPY od 1 do 4 kiedyś określane jako KLASY A,B,C,D. Każda klasa ma swoje zadanie i chroni nas w innym stopniu. zastosowanie wszystkich w odpowiednich miejscach jest kluczem do podniesienia poziomu ochrony.

  Załączam filmiki które odrobinę wyjaśnią to zagadnienie.

  https://www.youtube.com/watch?v=qdRYtmRaZ3M

  https://www.youtube.com/watch?v=qIXC1mn4P1Y

 • Br3xPL 135 pkt

  Moim zdaniem najlepiej wezwij elektryka niech wstawi ogranicznik przepięć i najbezpieczniej dla AGD. 

 • gelotek 0 pkt

  Biorąc pod uwagę to o napisali przedmócy to warto mieć backup i dobre ubezpiecznie ;)

 • Słaby elektryk 0 pkt

  UOKiK sprawdziło listwy przepięciowe. Większość z nich ma wady konstrukcji.

  UOKiK prześwietlił 15 produktów, z czego 52 proc. z nich pochodziło z Chin, a 48 proc. - z Polski. Spośród przebadanych listw, w 7 z nich były niezgodności - dotyczyły one między innymi bezpieczeństwa użytkowania, w tym nieprawidłowe symbole uziemienia na przedłużaczach przeciwprzepięciowym, a także błędne nadanie symbolu klasy II izolacji.

  Ponadto zakwestionowanym produktom brakowało pewnych danych identyfikacyjnych wyrobu (w tym brak nazwy producenta lub importera, czy właściciela nazwy handlowej). Taki brak utrudnia dotarcie organu państwowego do spółki odpowiedzialnej za produkcję lub dystrybucję wadliwego towaru.

  wjięcej w linku:

  https://www.dobreprogramy.pl/UOKIK-sprawdzilo-listwy-przepieciowe.-Wiekszosc-z-nich-ma-wady-konstrukcji,News,111629.html

 • Piotr Bibik

  Odniosę się do pytania, które postawił Biloq.
  Tak, jeśli sie nie ma kompletnych zabezpieczeń to sama listwa niewiele da. Niewiele ponieważ sam odkurzacz z uszkodzoną elektroniczną regulacją siły sania, czy rolety domowe w ruchu wahadłowum potrafią wygenerować przepiecie o wartości do 1000 V (w gniazdku mamy 230V).

  Przed takim niedużym przepięciem taka listwa zabezpieczy, ale tyle też powinien bez problemu wytrzymać każdy zasilacz wykonany zgodnie z normami :)

  Podsumowując i cytując mojego kolegę, w większości przypadków jest tak:
  "Klient udaje że płaci, producent udaje że chroni".

  Ochrona przeciwprzepięciowa jest kosztowna, i patrząc czysto sprzętowo w warunkach domowych kompletna ochrona przeciwprzepięciowa może być równa lub droższa od wartości komputera, lecz nie chodzi tu o ochrone samego sprzętu lecz zawartych na nim danych. Poza tym montując dobry ogranicznik przepięć w rozdzielnicy chronimy dużo więcej urządzeń.

  Odnośnie rezystancji uziemienia. 
  Ochrona przeciwprzepieciowa jest częśćią ochrony odgromowej i w związku z tym wartość rezystancji uziemienia należy odnosić do norm z tym związanych a więc maksymanie 10Ω.

  W układzie sieci TN można zaproponować (rozwiązanie budżetowe):
  w rozdzielnicy
  Ogranicznik przepięć B+C Typ 1+2 4P 12,5kA/50kA 1,5kV DEHNshield TNS 255 941400

  Do gniazdka zasilającego w który wpinamy zwykły krótki przedłużacz:
  Ogranicznik przepięciowy Typ 3 1,5kV VZ00US 

  Na miedziane przewody sygnałowe (skrętki komputerowe) 1 skrętka = 1 ogranicznik
  Ogranicznik przepięć DEHNpatch CLE, adapter gniazdo RJ45/gniazdo RJ45, do sieci LAN 1Gb, ATM, FDDI, CDDI 929121

  Jesli do komputera jest podlączona karta TV i doprowadzony przewód koncentryczny również ogranicznik przepięć:
  SPD Ogranicznik przepięć linii koncentrycznych TV SPK300

  W kontekście ochrony przeciwprzepięciowej mozna zainteresować się również UPS-ami. Niektóre markowe produkty mają wbudowane ograniczniki przepięć zarówno od strony zasilania jak i od strony internetu (wtyczkę RJ-45).   

 • Biloq 3 pkt

  wydawaloby sie ze taki prosty temat, a tu... pewnie malo kto mysli az o takich zabezpieczeniach tylko zwyczajenie kupuje najprostszy przedluzacz listwowy z zabezpieczeniem. czy rozumiem, ze to i tak pic na wode fotomontaz, jesli nie tych innych zabezpieczen?

 • boss 4 pkt

  Potrzeba nieco wiecej informacji. 
  Jeżeli chcesz zabezpieczyć komputer, to w wiekszości przypadków zwykła listwa nie wystarczy.
  Jak powiedział przedmówca.... instalacja musi posiadać zainstalowane elementy ochronne ze stopniowaniem. Instalacja obiektu (domu, biura) MUSI być porządnie uziemiona. Dla mnie 30 Ohm, to nie jest porządny uziom (choc tyle wymaga norma).

  Kolejna rzecz.... co masz podłączonego przewodowo do komputera ? SIeć lokalna po kablu ? Jakies inne instalacje ?

  W przypadku serwerów, komputerów które podłączone są do internetu po kablu miedzianym (TPSA lub inny operator) - ponad 90% problemów z przepięciami dotyczy przepięć które pojawiają się pomiedzy zasilaniem a siecią logiczną. Pojawiają się znaczne różnice potencjałów pomiędzy siecią energetyczną a siecią telefoniczną. 

  Tak więc, aby zabezpieczyć komputer najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie listwy zasilającej  ze zintegrowanym ochronnikiem dla sieci ethernet. Lub osobny ochronnik dla sieci logicznej (uziemiony).
  Jeżeli chcesz pójśc dalej w zabezpieczeniu komputera.... odseparuj sieć logiczną od komputera - za pomocą światłowodu.

  A z produktów.... 
  np. to
  https://www.tim.pl/listwa-przeciwprzepieciowa-premium-line-30ka-6x230v-czarnaszara-3m-h05vv-f-3g1-5-1156054866
  https://www.tim.pl/spd-ogranicznik-przepiec-sieci-ethernet-spk200
  https://www.tim.pl/ogranicznik-przepiec-sieci-lan-gigabit-ethernet-na-szyne-din-ptf-61-ext-din

  Choć ja osobiście uważam, że podstawa to uziom i separacja galwaniczna. Reszta, to dodatki ;)

 • Piotr Bibik

  Został poruszony dość skomplikowany temat, na który nie da się odpowiedzieć jednym zdaniem.

  Aby ochrona przeciwprzepięciowa była skuteczna to musi być kompletna i dobrze zainstalowana.

  Czyli w przypadku komputera, każdy przewód, który z niego, lub do niego wychodzi powinien być chroniony ogranicznikiem przepięć. 

  Należy doprecyzować pojęcie każdy. 
  Nie chodzi mi tu o myszkę, czy klawiaturę ale o:

  - zasilanie komputera
  - przewód LAN czyli skrętka komputerowa która doprowadza internet
  - zasilanie monitora
  - zasilanie gośników
  - przewód do drukarki, skanera itd.


  Warto jeszcze określić przed jakimi przepieciami chcemy zabezpieczyć komputer np:

  - przepieca, które docierają do budynku za pomocą sieci zasilającej,
  - przepięcia, które docieraja do budynku za pomocą miedzianych przewodów teleinformatycznych,
  - przepięcia, które docierają do komputera za pomocą kabli łączących np drukarkę z komputerem, powstałe na wskutek wewnetrznego uszkodzenia drukarki,
  - przepięcia indukowane w kablach i przewodach (zarówno zasilających jak i sygnałowych).

  Listwa przeciwprzepieciowa montowana przy komputerze to typ 3 ograniczników przepięć, który musi być poprzedzony typem 2 i typem 1 montowanymi najczęsciej w rozdzielnicy. Jeśli tej ochrony zabraknie, lub będzie słaba albo źle podłączona (np. zbyt długie przewody łaczące ogranicznik przepięć T1 T2 z przewodami zasilającymi i lokalna szyną wyrównania potencjałów). Typ 2 ogranicznika przepiępięć trzeba powielić minimum co 10m licząc po długości przewodów.

  Czyli jeśli od rozdzielnicy w której jest zamontowany ogranicznik przepięć T1, T2 do komputera jest odległość 15 m licząc po dlugości ułożonego w ścianie przewodu, to przed komputerem nalezy zamontować ogranicznik przepięć T2 i dopiero za nim zamontować T3 np. w postaci listwy przeciwprzepięciowej.

  Bardzo ważnym elementem jest rówież wartość rezystancji uziemienia. Bez tego ochrona nie będzie skuteczna :(

  Dokonując wyboru ograniczników przepięć na linię zasilającą nalezy uwzględnić układ połączeń sieci zasilającej np. TN, TT itd.

  Polecam artykuł: Jakie koszty będziesz w stanie ponieść aby odzyskać utracone dane w swoim komputerze? W artykule opisałem to zagadnienie dużo szerzej niż można zrobić to w krótkiej odpowiedzi.

  Podsumowując, wybierając zasilającą listwę przeciwprzepięciową zwracaj uwagę aby była testowa na pradami o kształcie 8/20 µs. Potem porównaj które z wytypowanych produktów mają najlepsze parametry :) a zarazem odpowiednią dla Ciebie cenę (niektóre ograniczniki T3 są montowane w puszkę pod gniazdem zasilającym i można do niego wówczas podłączyć zwykły przedłużacz - czym krótszy tym lepszy i nie przekraczać 1,5m).

  Można polecić produkty firm: Dehn, Phoenix Contact, OBO Betterman, Hager, Legrand, Eaton, Brennenstuhl.

  Dorzycam również kilka grafik, które obrazują zagadnienie.