15 odpowiedzi

Sprawdź

jak zrobic puszki

KU-609513b7014fd 0 pkt dodane:

jestem w trakacie zakładania nowej instalacji elektrycznej, jak polecacie zrobić puszki albo jak się teraz robi, czy ppodłączyć je do gniazdek czy osobno? 

 • TomaszEn 0 pkt

  Głębokie, 60mm lub kieszeniowe jeśli chcesz wkładać jakieś moduły wifi czy inne.

 • boss 0 pkt

  Jak robisz dla siebie, to robisz jak chcesz. Jak CI wygodniej i jak CI pasuje. 
  Ja nowej instalacji z puszkami pod sufitem nie widziałem już bardzo dawno.
  Wiec chyba mogę przyjąć, że teraz tak się to robi. 
  Obie metody są poprawne. 
  Pamiętam, jak kiedyś przekonywałem pierwszego klienta do wykonania instalacji bez puszek pod sufitem. Nie chciał się zgodzić, ale uległ. Potem jego żona była zadowolona, ze nie ma "tych paskudnych" dekielków pod sufitem. ;) ;)

 • GN 12 pkt

  zasadniczo - jeśli możliwe - bez puszek czysto łączeniowych - głębokie pod gniazdkami i przełącznikami i tam dzieje się wszystko co się dziać powinno - osobiście jestem fanem szybkozłączek.

  Przy prowadzeniu przewodów warto poczytać o pasach instalacyjnych.
  Przełączniki - są dwie szkoły - jedna mówi, że przełącznik ma być na wysokości piersi, druga, że na wysokości opuszczonej ręki.

  Przy oświetleniu sterowanym wieloma przyciskami - bardzo polecam przekaźniki bistabilne - dają duże uproszczenie instalacji.

   


   

 • Burza 0 pkt

  Aaa, juz wiem o co chodzi chyba .. 😁🤣 Tak, robi sie teraz tak, od paru lat, ze przewodem zasilajacym dojezdzasz np do puszki gdzie będzie wylacznik oswietlenia. Od tej samej puszki jedziesz kolejnym przewodem do takiego samego pkt. I tak samo robi sie z gniazdkami, ale przy gniazdkach dalej 1 zasilanie na max 5 puszek. 

 • ajotnet 117 pkt

  Musisz to bardziej sprecyzować. Chodzi Ci o puszki w szeregu 2-3-4-5 krotne czy jak ? Co autor miał na myśli ?

 • Br3xPL 75 pkt

  Nie za bardzo rozumiem pytanie, ale wiercisz w pustaku wiertłem bębnowym 60mm, później dajesz przewody, dopasowujesz puszkę i ją mocujesz na gips.