12 odpowiedzi

Sprawdź

Jak zrealizować sterowanie oświetleniem?

Elektryk Łukasz 3 pkt dodane:

Mam 4 punkty oświetleniowe które posiadają oddzielne włączniki ścienne. Poszukuję urządzenia które mógł bym wmontować pod istniejące włączniki zachowując ich funkcjonalność a jednocześnie umożliwi bezprzewodowe połączenie z programatorem czasowym który by włączał i wyłączał wszystkie 4 punkty w zaprogramowanych godzinach.

 • Zamel SUPLA lub Shelly1 lub Sonoff mini.

  To kilka gotowców poczynając od najdroższego:-) wrzucasz w puszkę, zakładasz konto na SUPLA Cloud, sterujesz z telefonu lub www.

  Ustawiasz dowolnie godziny włącz/wyłącz. Możesz uzależnić je od wschodu/zachodu słońca. W zasadzie co sobie wymyślisz. Shelly 2.5 oferuje do tego pomiar energii. Niektóre moduły DIY pozwalają na podłączenie czujników temperatury (DS'y).

  Mam, polecam, chętnie pomogę w konfiguracji.

 • Firma zamel przychodzi z pomocą :)

  Proszę bardzo, sprawdzony temat.

  Przekaźnik czasowy PCP-04 230V AC Exta ZAMEL (dlaelektrykow.pl)

 • Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

  switchBox produkcji Blebox bezproblemowo załatwi ten temat (4 switchBoxy bo po jednym do każdej puszki) i nie będzie trzeba dokładać dodatkowego programatora ani żadnych centralek. Każdy switchBox ma wbudowany programator może działać według wschodów lub zachodów słońca czyli ile minut przed wschodem czy zachodem ma włączyć lub wyłączyć urządzenie i ustawia się do dla danej lokalizacji. Można też na sztywno ustawić godziny w jakich urządzenie ma się włączyć lub wyłączyć. Do poprawnego działania wystarczy switchBox połączyć z lokalną siecią Wi-Fi a dodatkowo można nim sterować z smartfona, tabletu lub przeglądarki internetowej :) To nie koniec bo możesz te urządzenia bez dodatkowych kosztów zintegrować z Google Home, Alexa czy Home Assistant :) Jeśli kupisz switchBox V3 będziesz miał możliwość podglądu na wykresach zużycia energii oraz możliwość weksportowania danych do pliku csv i obróbki na komputerze.

  Schemat podłączenia poniżej, a instrukcja obsługi tu :)

  https://blebox.eu/wp-content/uploads/2020-05-27_PL_switchBox-v3-instrukcja_mail.pdf 

 • Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

  Cześć! Zrealizujesz to za pomocą urządzeń ZAMEL. Przesyłam Ci to co potrzebujesz:

  1. Programator
  Jako programator proponuję urządzenie ZCM-42. Jest to zegar czasowy będący połączeniem zegara czasowego tygodniowego, astronomicznego oraz rocznego. Posiada dwa niezależne wyjścia, zatem może w różny sposób sterować dwoma lampkami lub wszystkimi jednocześnie i dodatkowo sterować jeszcze czymś innym. Zegar montowany jest w rozdzielnicy. W tym samym miejscu montowany jest też nadajnik radiowy typu RNM-10, więc jest to bardzo wygodne. Zegar ZCM-42 ustawiany jest poprzez  WiFi co pokazuje film z załącznika.

  2. Nadajnik radiowy
  Drugim urządzeniem potrzebnym w układzie jest nadajnik radiowy RNM-10. Urządzenie montowane jest na szynie TH-35 obok zegara ZCM-42. Jego wejścia IN łączone są z wyjściem ZCM-42. Nadajnik wysyła komendy załącz / wyłącz do odbiorników.

  3. Odbiornik dopuszkowy ROP-07

  Odbiornik ten umożliwi współpracę z łącznikiem. Po otrzymaniu sygnału radiowego zadziała podobnie jak łącznik schodowy i włączy lub wyłączy oświetlenie.