Przeczytano 9 990 razy

Jak zgodnie z normą układać przewody na suficie?

Czy jest w ogóle jakaś norma?

Odpowiedzi (13)

  • Nie ma normy co do układania przewodów w suficie. Jest tylko do ścian i podłóg. Jedynie można to podciągnąć pod układanie tras przewodów elektrycznych w liniach prostych, równoległych do krawędzi ścian i stropów i tak należy to robić. Dodatkowo warto uwzględnić żeby sobie nie przeszkodzić przy montażu lamp czy innych elementów w suficie.

  • Rozporządzenia trasy przewodów elektrycznych powinny być prowadzone w liniach prostych, równoległych do krawędzi ścian i stropów. Z jednej strony częste zmiany powodują, że konieczne jest łatwe podłączenie urządzeń elektrycznych do przedłużaczy.

  • Nie ma żadnych norm układania przewodów. Wazne by były ułożone w prostej linii by później jakby co nie wwiercic sie w przewód.

  • Nie ma żadnej normy, układaj je z rozsądkiem, proste linie tak aby w przyszłości jeżeli np. będziesz chciał coś przykręcić do sufitu to będziesz miał pewność gdzie idą przewody

    • @Mikel98:

      ma jako takich norm opisujących montaż instalacji na suficie. Raczej zdrowy rozsądek i trzymanie się prostych reguł. Proste linie nie żadne skosy. Kable układamy tak by nie były narażone w przyszłości na uszkodzenia np przy montażu lamp i innych rzeczy. 

      To post wcześniejszy od Twojego. To chyba ta zbieżność mysmysli o której pisałeś. Chyba bratnia dusze znalazłeś.

    • @Baniulek:Będziesz tak czepiał się wszystkich moich wypowiedzi? Czemu sam nie wypowiesz się na ten temat? Co uznajesz błednego w mojej wypowiedzi?

  • Przedmówcy napisali dokładnie o tym jak układac ja od siebie dodam że w tym układaniu na sufitach super sprawdzają się osadzaki. Polecam wydać te parę tyś napewno szybko się zwróci :)
    Osadzakiem tez fajnie po podłodze mocuje się przewody ;)
    https://youtu.be/EdP2aKa3UnE

  • Nie ma norm określających sposób montażu instalacji elektrycznej na suficie. Ale kable montujemy zgodnie z rozsądkiem tzn. proste linie ułożenia kabli oraz myślimy o przyszłości, układamy tak żeby ich nie uszkodzić lampami i innymi rzeczami zawieszanymi na suficie.

  • Nie ma jako takich norm opisujących montaż instalacji na suficie. Raczej zdrowy rozsądek i trzymanie się prostych reguł. Proste linie nie żadne skosy. Kable układamy tak by nie były narażone w przyszłości na uszkodzenia np przy montażu lamp i innych rzeczy. Robić szkice i zdjęcia.

    Proste przykłady..

  • Zgodnie ze sztuką a nie norma trzymaj się zawsze trasy najbardziej oczywistej do przewidzenia przez następnych którzy przyjdą po Tobie.

     

    Pozdrawiam

  • Strefy układania kabli i przewodów na ścianach są określone w Normie N SEP-E-002. Norma ta nie określa stref układania kabli i przewodów na suficie. Nie znam również żadnej innej normy lub innego aktu prawnego, który by opisywał strefy prowadzenia kabli lub przewodów na suficie.

    • @Piotr Bibik: Zgadzam się aktualne normy opisują tylko ściany i podłogi. co najwyżej możesz spotkać się z zapisem że w pomieszczeniach niższych niż 2,5m jeśli dobrze pamiętam to przewód powinien być 5 cm głęboko schowany (@Piotrze popraw mnie jeśli coś źle przeczytałem w normie masz większe doświadczenie). A sama trasa na suficie to po najkrótszej linii oporu na skos zygzakiem jak uważasz. Swoją drogą szkoda przewodu na zygzaki haha :)

    • @Adus:
      Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z dnia 12 kwietnia 2002 r. (Dz.U. Nr 75, poz. 690)
      tj. z dnia 17 lipca 2015 r. (Dz.U. z 2015 r. poz. 1422)
      tj. z dnia 8 kwietnia 2019 r. (Dz.U. z 2019 r. poz. 1065)
      (zm. Dz.U. z 2020 r. poz. 2351, Dz.U. z 2020 r. poz. 1608)
      Na podstawie art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz.U. z 2018 r. poz. 1202, z późn. zm.2) ) zarządza się, co następuje:

      Rozdział 8. Instalacja elektryczna.

      183 [Instalacje elektryczne - wymogi techniczne]  

              1. W instalacjach elektrycznych należy stosować:

                       8) zasadę prowadzenia tras przewodów elektrycznych w liniach prostych, równoległych do krawędzi ścian i stropów;

       

      § 187 [Prowadzenie przewodów]

             2. Dopuszcza się prowadzenie przewodów elektrycznych wtynkowych, pod warunkiem pokrycia ich warstwą tynku o grubości co najmniej 5 mm.