6 odpowiedzi

Sprawdź

Jak zamontować gniazdo natynkowe na styropianie?

Benek 2 pkt dodane:

Kołki do styropianu się nie sprawdziły. Jak w inny sposób przytwierdzić gniazdo do styropianu?

 • ajotnet 92 pkt

  Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

  Najlepiej dobra puszka z membranami otwór zrobić bardzo dopasowany wkleić na klej do elewacji lub żelowy mrozoodporny do glazury. Potem gniazdo z uszczelkami i ip65 lub wyżej podtynkowe każde z systemu. Ramka pokryje wszystkie wycinane elementy i dobrze dociśnie. Jest pewność że woda nie będzie rozpryskiwać się po elewacji i nie będzie wyglądało ordynarne taki klocek paskudny bo to nie jest ładne jakie by nie było natynkowe.

 • Maciej 0 pkt
 • KU-609513b7014fd 0 pkt

  Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

  Gruba płyta styropianu nie jest dobrym podłożem do zastosowania powszechnie znanych sposobów mocowania, dlatego w takich wypadkach stosuje się systemy mocowania specjalne. Który z nich wybrać, zależy m.in. od wagi mocowanego urządzenia oraz od charakteru jego obciążeń, czy będą jedynie statyczne, czy należy uwzględniać również dynamiczne.

  Wkręt - kołek poliamidowy (nylonowy) FISCHER FID 50 przeznaczony do zamocowań w elewacjach styropianowych i w płytach poliuretanowych. Liczba przy symbolu oznacza grubość płyty do jakiej jest przeznaczony. Ścięty, ostro zakończony spiralny gwint umożliwia pewne i bezpieczne zamocowanie przy użyciu wkrętarki akumulatorowej.

  Do kołka można stosować wkręty do płyt wiórowych o średnicy 4,5-5 mm. Umożliwia mocowanie m. in. oświetlenia zewnętrznego, tabliczek z numerem lub nazwą ulicy, urządzeń elektrycznych, skrzynek na listy, detektorów ruchu. 

 • Br3xPL 68 pkt

  Systemy monitoringu, alarmu oswietlenia itp. są montowane na tak zwane ślimaki Kołek Wkręt Ślimak do styropianu albo na Ebolty . Jeszcze stosowane są puszki teleskopowe, ale to trzeba być przed ociepleniem. 

  Jaką masz grubość styropianu? I jakie kołki wykorzystałeś poprzednio? 

 • GN 11 pkt

  1) większe "ślimaki"

  2) długie kołki - grubość styro+ min 5 cm muru  
  3) można zastosować zwykłe kołki i przejść złączką na szpilkę M6 / M8. Warto pod gniazdem wtopić dodatkową siatkę - szpilki na tej długości nie będą stabilizowały gniazda "na boki" jeśli nie będą solidnie dociągnięte, a gniazdo nie może się "wciągnąć" w styro.