Przeczytano 2 315 razy

jak podłączyć podwójne gniazdo natynkowe?

Z ściany wychodzi jeden kabel trzyżyłowy i jak do niego podłączyć podwójne gniazdo natynkowe? Dam radę sam czy trzeba wołać elektryka?

3

Odpowiedzi

Odpowiedzi (3)

 • Żadna filozofia, powinieneś dać radę.

  Posłużę się tu filmem innego twórcy. Podwójne gniazdko natynkowe ma porobione mostki (załączone zdjęcie)

  Montujemy gniazdko na ścianie. Ustaw się na wprost i teraz od lewej strony dajesz przewód brązowy, od prawej przewód w kolorze niebieskim. Na bolec jak zawsze żółto-zielony. 

  Jakieś małe uwagi? Zwrócił bym uwagę na zamontowanie kabla z dobrej strony (śruby mocującej) Mam nadzieje, że dobrze to ukazałem na zdjęciu (przyznaje nie jestem najlepszy w grafice) Jak podłączysz przewód z prawej strony śruba prawoskrętna będzie ci go wypychać, ale jak już to zrobisz z lewej strony śruba ci go "wciągnie". Oczywiście takie rozwiązanie jest dobre dla jednego przewodu, bo już gdy łączymy gniazda, to potrzebujemy 2 przewodów brązowych, 2 niebieskich i 2 żółto-zielonych. I wtedy musimy dać jeden z lewej drugi z prawej, bo nie wepchniemy 2 przewodów z lewej strony, bo zwyczajnie tam nie ma na to miejsca.

  Mam nadzieje, że za dużo nie namieszałem ci w głowie :D

 • Jeśli chcesz zrobić to sam, to najważniejsze to upewnić się że przewód nie jest pod napięciem. A resztę wytłumaczy Łukasz w poradniku podanym poniżej :)

 • Montujesz gniazdo do ściany (uważając by nie uszkodzić przewodu).
  Podłączenie elektryczne jak w poradniku Łukasza:
  https://laczynasnapiecie.pl/blog/poradnik-lukasza-montaz-gniazdka-elektrycznego

   

  Pamiętaj o sprawdzeniu braku potencjału na przewodzie, upwewnij się, że zabezpieczenia dla obwodu są "wybite" na czas pracy przy montażu.