7 odpowiedzi

Sprawdź

Jak prawidłowo podłączyć stycznik w rozdzielnicy

Pavlukowski 0 pkt dodane:

Witam,

zapewne pytanie trywialne ale nie potrafie znależć w google opisu zacisków stycznika. Mam taki stycznik https://legrand.pl/produkty/aparatura-modulowa-i-pomiarowa/aparatura-sterownicza/styczniki-sm-300-sm . Stycznik posiada cztery duże zaciski z góry i z dołu, czyli zaciski stycznika. W bardziej wysuniętym otwirze na górze pośrodku jest zacisk zasilania cewki stycznika. Moje pytanie jest takie: jak podłączyć sieć TN-S do takiego stycznika i gdzie powinien być podpięty N oraz PE?

  • Kolejność podpięcia przewodów fazowych i neutralnego nie ma znaczenia. Wszystkie zaciski mają takie samo działanie, więc gdy stycznik jest w stanie czynnym wszystkie cztery zestyki się zwierają (oczywiście nie do kupy). Dla przejrzystości N powinien być po którejś skrajnej stronie, a fazy kolejno od lewej do prawej. Jeśli chodzi o przewód PE, to powinien być wyprowadzony bezpośrednio z listwy i nie powinno być w żaden sposób umożliwione jego rozłączenie.

  • Stycznik służy do częstego zdalnego załączania  lub  wyłączenia ( zleźnie od budowy i oznaczenia) poszczególnych obwodów.

    Natomiast pomysł podpinania torów N oraz PE jest błędny i szkodliwy bo konstrukcja  SM tego nie przewiduje.

  • Nie ma różnicy gdzie jest podpięte N. Zazwyczaj jest na skrajnym zacisku czy to z lewej czy z prawej strony. Natomiast PE nie wolno przepuszczać przez stycznik. Jest to przewód ochronny i powinien on na stałe być podłączony z szyną uziemiającą. Taki błąd mógłby wyjść na pomiarach przy badaniu ciągłości przewodu ochronnego. Ciągłość przewodu ochronnego jest bardzo ważna, gdyż to on w dużej mierze dba o bezpieczeństwo użytkownikow. 

  • Przewodu PE pod żadnym przypadkiem i żadnym stycznikiem nie rozłącza się "KARYGODNE" i "NIEDOPOUSZCZALNE" więc przewód PE jest wpięty do szyny na stałe. Co do styków od 1 do 8 nie ma znaczenia gdzie będzie N nie jest oznaczony (chyba że sam sobie to zrobisz) choć po kolorach przewodów będzie to jasne i czytelne dla ELEKTRYKA, a zaciski A1 i A2 są cewka stycznika jak pisałeś ale coś nimi może sterować i ja wzbudzać do działania, zegar, włącznik, czujnik, jakaś elektronika po prostu trzeba zamknąć obwód 230V. Nie wiem jaki masz zamysł i co chcesz uruchamiać przez ten stycznik.