8 odpowiedzi

Sprawdź

Jak podłączyć różnicówkę trójfazową Legrand?

Benek 2 pkt dodane:

Podpowiecie?

 • Szanowni Panowie,

  Kombinowanie jak podłączyć aparat różnicowy na "chłopski rozum"  kryje w sobie pułapki .

  Popatrzmy na rozwiązania i informacje firmy Legrand na przykładzie dwóch rodzajów aparatów różnicowoprądowych P302 i P304 oraz aparatów różnicowonadprądowych P312 i P314. Na schematach widać zaznaczony biegun N jeżeli jest to istotne. P304 biegun N ma z prawej strony ( zgadnijcie dlaczego?), natomiast P312 ma biegun N z prawej strony. Podpowiedzi dlaczego, są na schematach. Dodatkowo na aparatach  P304 i P312 przy zaciskach  z prawej strony jest symbol N. Ponadto przy opisie produktów jest opisane gdzie należy podłączyć biegun N.

  REASUMUJAC

  Informacje trzeba  pobierać od konkretnego producenta który bierze za to pełną odpowiedzialność i nie skąpi informacji

 • Na każdym RCD jest schemat, są też instrukcję techniczne w których wszystko jest wyjaśnione. Jeśli podłączasz ją sam bez odpowiedniej wiedzy ryzykujesz porażeniem i możesz nieświadomie stwarzać zagrożenie pożaru w rozdzielnicy i jak koledzy już wcześniej napisali brak pomiarów jest jednoznaczny z brakiem ubezpieczenia w razie awarii instalacji.

 • Wyłącznik różnicowoprądowy potocznie zwany różnicówką pełni w instalacji bardzo odpowiedzialną rolę ponieważ zabezpiecza życie i zdrowie ludzi oraz zwierząt przed porażeniem prądem elektrycznym. Z tego powodu @artel electric słusznie napisał Ci, aby podłączenie tego zabezpieczenia pozostawić fachowcowi. Co ważne, po zainstalowaniu wyłącznika różnicowoprądowego instalator zobowiązany jest wykonać pomiary czasu i prądu wyłączania. Samo naciśniecie przycisku TEST (nawet jak wyłącznik różnicowoprądowy zadziała i wyłączy zasilanie) nic nam jeszcze nie daje ponieważ nie mamy dokładnych informacji odnośnie czasu w jakim nastąpiło wyłączenie oraz dokładnej wartości prądów upływu które spowodowały to wyłączenie. Takie pomiary należy powtarzać minimum co pięć lat w ramach okresowego przeglądu instalacji elektrycznej. Obowiązek wykonywania pomiarów wynika z obowiązującego w Polsce prawa a brak pomiarów jest podstawą do odmowy wypłaty przez ubezpieczyciela odszkodowania jeśli zdarzy się wypadek z udziałem instalacji elektrycznej. O wypowiedź poproszę również Legranda którego w naszej społeczności reprezentuje @Krzysztof Stelęgowski.

 • Według zamieszczonego schematu byłoby dość rozsądnie i pewnie dość bezpiecznie.

  Sądząc po zadanym pytaniu zostaw to lepiej fachowcowi.