Przeczytano 802 razy

Jak magazynować prąd z instalacji fotowoltaicznej?

• Jeżeli mam instalację fotowoltaiczną podłączoną do sieci, to czy mogę dodatkowo podłączyć akumulatory, żeby magazynować prąd?
• Czy do instalacji fotowoltaicznej można podłączać dowolne akumulatory, w celu magazynowania energii, czy muszą to być specjalne akumulatory?
• Czym się kierować przy wyborze akumulatorów do instalacji fotowoltaicznej?
• Czy każdy inwerter pozwala na podłączenie akumulatorów?
• Jaką pojemność powinna mieć bateria akumulatorów podłączona do instalacji fotowoltaicznej?
• Jakie są korzyści ze stosowania akumulatorów w instalacji fotowoltaicznej?

Odpowiedzi (6)

  • 1. Tak pod warunkiem że masz odpowiedni falownik - hybrydowy lub wyspowy
    2. Praktycznie dowolne ale to też kwestia posiadanego falownika
    3. obecnie to chyba tylko cena, są b.drogie wiec albo dedykowane LG, Tesla albo żeźbienie z żelowych lub kwasowych.

    5. Posiadanie zasilania w trakcie awarii sieci ;)

    • @gelotek: wyglądasz na ogarniętego elektryka a ja dopiero wchodzę w temat PV. Chciałbym się teraz wpiąć w prosumenta używając T10-G3 od Foxessa (3faz) ale docelowo chciałbym też dokoptować lifepo4 15kwh bo jest dofinansowanie spore z MP 4.0 na bank baterii a chinczyk sprzedaje z BMSem mocnym z opcjami na rozbudowę ładne 48v. I tutaj na scenę wchodzi jednofazowy chińczyk easun 5,6kw, czy to by miało sens w AC coupling z tym Foxess?  Myślałem o wpięciu tego hybryda na fazę najbardziej obciążoną w sieci (nie w domu), równolegle i żeby mi podawał w razie czego na Foxessa a on już wyrówna na której tam fazie by zabrakło a nie przestawał by pracować po podbiciu napięcia w sieci na danej fazie?

  • Witam,

    jeśli chodzi o akumulatory strikte do fotowoltaiki, to wówczas musimy posiadać specjalny inwerter off-grid, bądź też hybrydowy. Jeśli jednak chodzi o magazynowanie energii na krótkotrwałe zaniki zasilania, wówczas wystarczą powrzechne UPS'y a pojemność akumulatorów dostosowujemy właśnie do nich.

  • przykład instalacji fotowoltaicznej na dachu Coraz więcej osób interesuje się wykorzystaniem instalacji fotowoltaicznej do zaspokajania zapotrzebowania na energię elektryczną. Dobrze umiejscowione panele o mocy dobranej do potrzeb zaspokoją część zapotrzebowania w słoneczne dni. Co jednak robić, gdy energii potrzebujemy głównie w okresach, kiedy panele nie pracują (noc, pochmurne dni)? Gdy nie możemy oddawać energii do sieci, lub jest to związane z ograniczeniami, warto pomyśleć o magazynach energii.