Jak ładować akumulator żelowy?
Odpowiedzi (6)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
@gelotek: Jaki potencjalnie będzie najlepszy czas ładowania akumulatora żelowego 100 Ah?
-
-
Producenci zalecają ładowanie akumulatorów żelowych metodą stałonapięciową z ograniczeniem prądowym (np. ładowarki automatyczne EST). Początkowy prąd ładowania nie powinien być większy niż 0,3 pojemności akumulatora, (najlepiej 0,1 pojemności akumulatora). Napięcie ładowania podczas pracy buforowej powinno wynosić od 2,25 do 2,30V/ogniwo (zalecane 2,275V/ogniwo) czyli od 13,5 do 13,8V dla akumulatorów 12-to voltowych i od 6,7 do 6,9V dla akumulatorów 6 voltowych. Napięcie ładowania podczas pracy cyklicznej wynosi 2,4V/ogniwo czyli 14,4 dla akumulatorów 12-to voltowych i odpowiednio 7,2V dla 6 voltowych akumulatorów żelowych i AGM
-
@Wolf: Co to oznacza, że początkowy prąd powinien być nie większy niż 0,3 pojemności akumulatora?
-
-
Akumulator należy ładować w sposób dwufazowy. Dzięki temu akumulator gel nie zużyje się w zbyt krótkim czasie, będzie dobrze naładowany i cały proces przebiegnie bezproblemowo. Najpierw akumulator należy ładować stałym prądem (zakres 10-30 procent pojemności nominalnej akumulatora). W drugim etapie należy ładować akumulator z wykorzystaniem stopniowa malejącego prądu, ważne jest jego stałe napięcie. Nie może ono być wyższe niż 14,7V. Większe napięcie może usprawnić proces ładowania, jednak wpłynie niekorzystnie na żywotność akumulatora. Jego pojemność bowiem może znacznie zmniejszać się w krótkim okresie. Lepiej wybrać niskie napięcie ładowania do maksymalnie 14,5 V. Warto stosować się do polecanych przez producenta akumulatora żelowego wartości napięcia w trakcie ładowania.Często uwzględniany jest także trzeci etap, czyli podtrzymanie w stanie gotowości. W tym 3 etapie napięcie obniża się aż do poziomu buforowego, czyli do maksymalnie 13,5-13,8 V. W obwodzie wówczas płynie minimalny prąd, parę mA na 1Ah pojemności akumulatora.
-
@Br3xPL:Twoja odpowiedź rozjeżdża się treścią z filmiku, który zalinkowałeś - mam tu na myśli, że piszesz "Akumulator należy ładować w sposób dwufazowy", tymczasem w poradniku usłyszeć możemy, że akumulator żelowy należy ładować jednoetapowo - stałoprądowo. Czy możesz wyjaśnić tę nieścisłość między informacjami, które podałeś?
-
Czytaj także:
Jak długo ładować akumulator?
Jak długo ładować akumulator?
Jakim prądem ładować akumulator?
Cześć, zakupiłem akumulator do ładowania baterii. W jaki sposób mam
Latarka z paralizatorem - jak ładować?
Jak szybko ładować latarkę z paralizatorem? Tato chodzi jako ochron
Kamper pod napięciem. Instalacja elektryczna w kamperze.
Budowa własnego kampera może dać tyle samo frajdy co późniejsze wyj
Samochód elektryczny - za, a nawet przeciw.
Czy samochody elektryczne są tak ekonomiczne i ekologiczne jak poka
Autokonsumpcja w fotowoltaice: Klucz do efektywnego magaz
Czy i w jakim stopniu w gospodarstwach domowych jest możliwe zwięks
Producenci zalecają ładowanie akumulatorów żelowych metodą stałonapięciową z ograniczeniem prądowym. Początkowy prąd ładowania nie powinien być większy niż 0,3 pojemności akumulatora, (najlepiej 0,1 pojemności akumulatora).
Napięcie ładowania podczas pracy buforowej powinno wynosić od 2,25 do 2,30V/ogniwo (zalecane 2,275V/ogniwo) czyli od 13,5 do 13,8V dla akumulatorów 12-to voltowych i od 6,7 do 6,9V dla akumulatorów 6 voltowych.
Napięcie ładowania podczas pracy cyklicznej wynosi 2,4V/ogniwo czyli 14,4 dla akumulatorów 12-to voltowych i odpowiednio 7,2V dla 6 voltowych akumulatorów żelowych i AGM.
Szczelne akumulatory ołowiowo-kwasowe są wrażliwe na powtarzające się nadmierne rozładowania. Zbyt głebokie rozładowanie akumulatora powoduje ograniczenie jego możliwości magazynowania energii, zmniejszenie pojemności i skrócenie żywotności. Przyczyną nadmiernego rozładowania może być również pozostawienie rozładowanego akumulatora przez dłuższy czas bez ładowania, gdyż występuje samorozładowanie co może doprowadzic do wspomnianego głebokiego rozładowania. Zbyt głęboko rozładowywane akumulatory ulegają zasiarczeniu, które objawia się częściową, nieodwracalną utratą dostępnej pojemności.
Nie rozładowywuj akumulatora: do napięć niższych niż 10,5V dla akumulatora 12V i 5,25V dla akumulatora 6V.
Chociaż niebezpieczeństwo nadmiernego rozładowania występuje głównie podczas pracy cyklicznej to również w czasie pracy buforowej należy zabezpieczyć się przed zbytnim obniżeniem napięcia akumulatora w czasie długich przerw w zasilaniu z sieci energetycznej, przez zastosowanie układu (np EST-805) odłączającego akumulator od obciążenia gdy napięcie na jego zaciskach osiągnie minimalny, dopuszczalny poziom.