Przeczytano 180 razy

Jak fachowo określić symbole oraz ich znaczenie?

Cześć! Pytanie proste i oczywiste - z pozoru :-) Ale czy aby na pewno? ;-) Co na liczniku energii elektrycznej oznaczają te trzy symbole? Nie chodzi mi tu o potoczne nazewnictwo, lecz o fachowe 😉

Odpowiedzi (6)

 • Cześć,

  - Układ 3 faz

  - Pomiar 2 faz

  - Pomiar 1 fazy

  Układ 2 faz w szczególności dedykowany jest na rynek USA gdzie zasilanie 2-fazowe jest często wykorzystywane.

  Liczniki 3-fazowe serii 7M umożliwiają pomiar we wszystkich konfiguracjach.
  Instrukcje liczniki serii 7M

 • Według mnie (podobnie jak @EL-ROJ ) symbole oznaczają że licznik może pracować jako 3-fazowy, 2-fazowy lub/i 1-fazowy.

  • @Tomasz Brzostowski: Pytanie brzmi: czy zatem licznik oznaczony wyłącznie jako 3-fazowy wskaże prawidłowy pobór w przypadku np. niesymetrycznego obciążenia i poboru np. wyłącznie z jednej fazy?

   • @EL-ROJ: Przede wszystkim muszę zaznaczyć że znaczenie symboli to tylko moje przypuszczenie nie poparte oficjalnymi informacjami.

    Pytasz czy licznik 3-fazowy będzie prawidłowo pracował przy nierównomiernym obciążeniu. Będzie bo rzadko w danym obiekcie wszystkie 3 fazy są obciążone równomiernie. Często spotykałem w lokalach mieszkalnych liczniki 3-fazowy, gdzie 2 fazy były przeznaczone tylko do zasilania ogrzewania elektrycznego, które włączano o określonych godzinach. 

    Ale tu nasuwa się pytanie, czy chodzi tylko o pobór energii (obciążenie)? Dla licznika niema znaczenia czy będzie obciążona 1 faza, czy 2 albo 3, ale nie wiadomo jak wygląda sprawa gdy zabraknie zasilania np. na jednej z faz lub na dwóch.

 • Moje domysły są takie: Pałeczka pojedyncza - możliwość pomiaru wartości zużycia energii w instalacji 1-fazowej, dwie pałeczki w kształcie V - możliwość pomiaru zużycia energii dla instalacji w której występują wyłącznie 2 fazy, trzy pałeczki - możliwość pomiaru energii w instalacji 3 - fazowej. Pytanie jednak jak to nazwać i jak to konkretnie opisać? Zwłaszcza ciekawa jest V-ka : co ona oznacza konkretnie?  Ciekawe jest także czy np. licznik posiadający oznaczenie np. wyłącznie 3-fazy nie wskaże pomiarów w instalacji 1 fazowej? Może ktoś bliżej temat wyjaśni?

 • O pomoc chyba warto poprosić producentów liczników np: @F&F @WAGO ​​​​​​​@Schneider Electric @Phoenix Contact ​​​​​​​@SIEMENS ​​​​​​​@EATON Electric ​​​​​​​