11 odpowiedzi

Sprawdź

uziemienie w instalacji odgromowej

Soprano 3 pkt dodane:

Jak to jest z tym uziemieniem odgromówki? Robię instalacje odgromową na serwerowni pomiary 9,8 ohm a tu chcą mieć poniżej 4 ohm i ponoć na serwerowniach takie uziemienie to ztandard. Spotkaliście się z takim wymogiem?

 • GN 2 pkt

  Spotkałem się z taką hecą, że uziemienie spełniało wymogi, ale potem nad nim wybrukowano podjazd, odprowadzono wody opadowe i opór uziemienia poszybował...

  Czasem oszczędzenie kilku złotych kosztuje grube pieniądze... - w tematach elektrycznych szczególnie!

 • Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

  Proponuję zacząć od pomiarów rezystywności gruntu. Wówczas okaże się z czym się mierzymy i będzie można zaplanować układ uziemienia typu A (pionowy, szpilki) lub typu B (np. otok) albo wykonać mieszany.

  Szpilki można pogrążać naprawdę głęboko ;) dodając kolejne sekcje (przyda się odpowiedni młot np wyburzeniowy).

  Zmniejszenie rezystancji uziemienia przez wydłużenie uziomów jest praktycznie możliwe do 60 m.

  Źródło: Ochrona odgromowa budynków
  mgr inż. Andrzej Boczkowski Stowarzyszenie Elektryków Polskich Sekcja Instalacji i Urządzeń Elektrycznych

 • Nie są to tanie sprawy. Ciężko to osiągnąć. Ale jak umowa to umowa ciężko jest potem dołozyć gotówki jak nie wyjdzie. Zgodziłeś się to trzeba.

 • boss 182 pkt

  Ja kiedyś spotykałem się z wymogiem poniżej 1,0Ohm.  
  Naprawdę było trudno to osiągnąć, w kilku przypadkach się to nie udawało pomimo bardzo rozległych instalacji. Zwłaszcza, że inwestor wymagał takich parametrów dla samego uziomu, bez podpinania do niego innych, obcych instalacji czy uziomów.
   

 • Na Jedynym z zakładów na którym miałem okjazję realizować inwestycje, Uziom był poniżej 2 ohm (tzw. czysty) i był przeznaczony do ekranowania przewodów pomiarowych, sterowników itp. itd.

  Dodatkowo był oddzielny uziom o wartości 5ohm (tzw. brudny) gdzie były sprowadzane obudowy szaf PE urządzeń typu wentylatory itp. itd. To samo tyczyło się odgromówki. Takie mieli wymagania i trzeba było się tego trzymać, sama instalacja na której działaliśmy miała również realizowaną odgromówkę i w umowie nawet było zaznaczone iż rezystancja uziemienia ma być poniżej 5 ohm.