Przeczytano 1 997 razy

uziemienie w instalacji odgromowej

Jak to jest z tym uziemieniem odgromówki? Robię instalacje odgromową na serwerowni pomiary 9,8 ohm a tu chcą mieć poniżej 4 ohm i ponoć na serwerowniach takie uziemienie to ztandard. Spotkaliście się z takim wymogiem?

Odpowiedzi (11)

  • GN

    • Ostatnia wizyta:
    • W serwisie od:
    • 24 pytań
    • 389 odpowiedzi
    • 95.9% pozytywnych ocen od użytkowników

    Spotkałem się z taką hecą, że uziemienie spełniało wymogi, ale potem nad nim wybrukowano podjazd, odprowadzono wody opadowe i opór uziemienia poszybował...

    Czasem oszczędzenie kilku złotych kosztuje grube pieniądze... - w tematach elektrycznych szczególnie!

  • Piotr Bibik Ekspert ds. Inteligentnych budynków

    • Ostatnia wizyta:
    • W serwisie od:
    • 169 pytań
    • 2053 odpowiedzi
    • 98.7% pozytywnych ocen od użytkowników

    Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

    Proponuję zacząć od pomiarów rezystywności gruntu. Wówczas okaże się z czym się mierzymy i będzie można zaplanować układ uziemienia typu A (pionowy, szpilki) lub typu B (np. otok) albo wykonać mieszany.

    Szpilki można pogrążać naprawdę głęboko ;) dodając kolejne sekcje (przyda się odpowiedni młot np wyburzeniowy).

    Zmniejszenie rezystancji uziemienia przez wydłużenie uziomów jest praktycznie możliwe do 60 m.

    Źródło: Ochrona odgromowa budynków
    mgr inż. Andrzej Boczkowski Stowarzyszenie Elektryków Polskich Sekcja Instalacji i Urządzeń Elektrycznych


      • Ostatnia wizyta:
      • W serwisie od:
      • 7 pytań
      • 209 odpowiedzi
      • 88.2% pozytywnych ocen od użytkowników

      @Piotr Bibik: Przy okazji tematu. Pytanie do eksperta. Nie robiłem nigdy wcześniej instalacji odgromowej spiętej do uziomu pionowego realizowanego przez właśnie wbijanie Pilonów. Wiem iż inni instalatorzy realizują to w sposób taki iż na narożnikach budynku sprowadzają instalacje odgromową do uziemienia. Jednak w każdym narożniku jest jakby inne uziemienie gdyż są oddzielne szpilki niczym nie związane między sobą. Czy jest to prawidłowa praktyka ? Jak się ma do tego różnica potencjałów ? I inny wynik pomiaru rezystancji uziemienia na każdym narożniku czyli na każdym uziemieniu ?

    • Piotr Bibik Ekspert ds. Inteligentnych budynków

      • Ostatnia wizyta:
      • W serwisie od:
      • 169 pytań
      • 2053 odpowiedzi
      • 98.7% pozytywnych ocen od użytkowników

      @Katol: większość osób nie zdaje sobie sprawy jak trudne jest poprawne wykonanie uziemienia odgromowego.

      Wiekszości wydaje się, że wystarczy osiągnąć rezystancję poniżej 10 Ohm, ale to tylko część prawdy, bo są dalsze wymagania.

      W skrócie, gdy podczas uderzenia pioruna koło budynku będzie przechodził człowiek, lub będzie się opierał o ścianę, w której znajdują się przewody odprowadzajace, to temu człowiekowi nie może się nic stać.

      Niby oczywiste, ale zastanówmy się jak wykonać uziemienie, aby poza rezystancją uzyskać właściwy rozkład napieć? Tak, aby w trakcie uderzenia pioruna, napięcia dotykowe i krokowe były poniżej masymalnej dopuszczalnej wartości napięcia dotykowego?

      Do tego dochodzą minimalne odległości jakie powinny być zachowane pomiędzy uziemieniem a innymi instalacjami ułożonymi w ziemi (przewodzące rury, kable zasilające i teletechnniczne).

      I na tym nie koniec, bo dochodzi zagadnienie wyrównania potencjałów w obiekcie. 

      Prawodawcy nie mówią jak wykonać, określają jedynie jakie wymagannia ma spełnić dane rozwiązanie. Masz takie i takie możliwości i rób tak, aby było dobrze.

      Tu miejsce dla projektanta. To on powinien znać obowiązujące prawo, zapoznać się z przeznaczeniem obiektu i możliwościami jakie są wokół obiektu a następnie powinien zaproponować rozwiązanie czyli określić co i jak ma zrobić wykonawca, jakich produktów użyć, aby osiągnąć to co zostało zaprojektowane. Jesli w trakcie wykonywania prac coś nieprzewidzianego się wydarzy, to rolą projektanta jest reagować i nanosić odpowiednie zmiany, tak aby wykonawca wiedział co ma robić.

      No ale żyjemy w Polsce i tu teoria teorią, a praktyka swoje.

      Jeśli nic się nie stanie, nikt o nic nie będzie pytał, ale jeśli zdarzy się wypadek, wówczas się zacznie.

      Z drugiej strony, czas zmiennić sposób myślenia.

      Oczekujemy, że instalacje bedą coraz bardziej bezpieczne, że sprzęt będzie coraz mniejszy i coraz bardziej zaawansowany technologicznie, a to wymaga pewnych rozwiązań np. właściwie wykonanych uziemień, aby skutecznie odprowadzać zakłócenia lub chociażby prądy piorunowe.

      W mojej ocenie, czas głośno mówić o tym, że pomału nadchodzą zmiany w myśleniu. Teraz jest specjalizacja o czym pisał @boss w materiale: Czy obecna cywilizacja poradzi sobie bez elektryków?

      Co to oznacza w praktyce?

      Nawet w temacie uziemienia, powinno zacząć się od pomiarów rezystywności gruntu, następnie projektant z odpowiednimi uprawnieniami i odpowiednim doświadczeniem powinien wykonać projekt uziemienia dla danego obiektu (poparty obliczeniami i rysunkami wykonawczymi) i dopiero wówczas powinno się przystępować do wycen i wykonywania pracy (nawet na domkach jednorodzinnych).

      Cóż wiem, że to co piszę to dziś nierealne, bo taki projekty uziemienia (sam projekt) to kilka tys. a gdzie wykonanie i gdzie inne części instalacji, ale jeśli mówimy o technologii i chcemy w pełni korzystać z dobrodziejstw nowoczesnej techniki, to trzeba się z tym pogodzić. 

      Zresztą, to wszytko pomału zaczyna się już dziać.

      Rynek sam zaczyna się oczyszczać od "elektryków po szybkim szkoleniu", a rozpoczyna się to od ubezpieczycieli.

      To oni w swoich warunkach ubezpieczeń zawierają odpowiednie klauzule, na bazie których mogą potem odmówić wypłaty, lub znacznie obniżyć wypłatę odszkodowania.

      Pewnie potrwa to jeszcze kilkadziesiąt lat, ale za jakiś czas nikt nawet nie pomyśli aby zabrać się za wykonywanie jakiegoś uziemienia bez odpowiedniej podkładki od projektanta.

      Zapraszam do zapoznania się z poniższym materiałem i do kontynuowania dyskusji na ŁNN :) 


      Instalacja elektryczna, a ubezpieczenie domu?

      Jak zrobić uziemienie?

    • Piotr Bibik Ekspert ds. Inteligentnych budynków

      • Ostatnia wizyta:
      • W serwisie od:
      • 169 pytań
      • 2053 odpowiedzi
      • 98.7% pozytywnych ocen od użytkowników

      @Katol upraszczając, w przypadku uziemienia odgromowego możesz zrobić układ uziemień typu A i/lub typu B, lub uziom fundamentowy, lub parafundamentowy, lub kombinację tych uziomów, ale jako wykonawca muszisz:

      - uzyskać wymaganą rezystancję uziemienia,

      - pradzić sobie z właściwym rozkładem napieć,

      - zadbać o właściwe wyrównanie potencjałów w obiekcie.

      Ponieważ są różne rodzaje gruntu, wiec nie ma uniwersalnego rozwiązania, które można stosować.

      Za każdym razem trzeba wykonać pomiary, zobaczyć z jakim gruntem mamy do czynienia i jakie rozwiązania można zastosować.

       

      Przykłąd 1

      Jaka jest minimalna długość uziomu pionowego użytego do instalacji odgromowej? W sprzedaży są 2 m można ich użyć czy nie?

      Dodatkowo muszisz użyć odpowiednich materiałów np. bednarek o właściwych przekrojach lub "szpilek" wykonanych z prętów o odpowiednich parametrach.

      Wiem nie musisz ich znać, ale musisz wiedzieć co kupić, i co możesz zastosować, a czego w uziemieniu instalacji odgromowej Ci stosować nie wolno, mimo, że jest dostępne w sprzedaży.

       

      Przykład 2

      - uziemienie "pastucha" do elektrycznego ogrodzenia dla zwierząt,

      - uziemienie słupa napowietrznej linii zasilajacej,

      - uziemienie odgromowe.

      Wszędzie uziemienie, a różne wymagania.

       

      ;) i na koniec

       

      "Nieświadomość, jest błogosławieństwem"

      "Nieznajomość prawa, nie zwalnia od odpowiedzialności"


      • Ostatnia wizyta:
      • W serwisie od:
      • 7 pytań
      • 209 odpowiedzi
      • 88.2% pozytywnych ocen od użytkowników

      @Piotr Bibik: Tak jest wszystko się zgadza, ale znów przy tej okazji pada pytanie jak tłumaczyć te zagadnienia inwestorom ? NIe mam na myśli tu jakichś większych zakładów produkcyjnych czy energetycznych itp. itd. Na tych zakładach są ludzie którzy mają pojęcie i pilnują by realizowane u nich instalacje były wykonane jak najlepiej, ba wynajmują nawet inspektorów którzy opiekują się tematem i doglądają czy wszystko jest tak jak się należy. Ale co z osobami indywidualnymi, z gospodarstwami, czy też z mniejszymi zakładami ? Tam już liczy się kasa. Niema za to wiedzy, a często słucha się "Jana Sąsiada" który komentuje wypowiedź fachowca tekstem " pier.... jak potrzepany, bo po co to komu potrzebne ? nawymyślali żeby kasę z ludzi zdzierać" itp. itd. i znów liczy się to by było odchaczone wykonanie np Uziemienia i by było to jak najtaniej. Bo przecież "Janek Sąsiad" , kolega z pracy czy ktoś inny powiedział iż wystarczy wbić metr drutu zbioreniowego i sprawa załatwiona, po co kopać spawać układać bednarkę czy wbijać pilony ? jak wystarczy metr drutu? 

      Powiem od siebie, że wtedy rozległa wiedza fachowca niewiele się zdaje. Zwłaszcza, iż jest mnóstwo "fuchmenów" którzy robią byle by zrobić, przy okazji nie mając wiedzy czym kaleczą całą branżę. 

      Najlepszym zaś argumentem jest właśnie UBEZPIECZENIE, głupio mi to mówić, ale jest to najlepszy straszak. Ludzie boją się iż w razie wypadku. Ubezpieczalnia nie wypłaci pieniążków. 

      Dla mnie to jest mega śmieszna sprawa, bo zobaczcie ludzie myślą tylko o pieniądzach, żeby jak najmniej wydać, a jak najmniej zyskać. Nawet argumentacja Ubezpieczenia przejawia się tylko pieniędzmi. Bo nikt się nie zastanawia o bezpieczeństwie, o własnym zdrowiu czy zdrowiu bliskich. Liczy się tylko Kasa z ubezpieczenia, bo przecież to wielki dramat jak ubezpieczalnia odmówi wypłacenia kasy.

    • Piotr Bibik Ekspert ds. Inteligentnych budynków

      • Ostatnia wizyta:
      • W serwisie od:
      • 169 pytań
      • 2053 odpowiedzi
      • 98.7% pozytywnych ocen od użytkowników

      @Katol: Dlatego potrzeba wiedzy i specjalizacji.

      Wiedzy, aby wiedzieć co i jak wykonać, oraz aby wiedzieć gdzie jest granica? Granica, poniżej której nie warto brać zlecenia.

      Specjalizacji, bo nie ma osoby ktora może znać się na wszytkim i mieć narzędzia do wykonania każdej pracy.

      Bo kto powiedział, że każde zlecenie trzeba brać?

      Z tym, że takie podejście wymaga zmiany w sposobie myślenia i podejścia do własnego biznesu.

      Często konieczne są szkolenia z technik sprzedaży, z negocjacji, z radzenia sobie z trudnym klientem a więc tematy nie tyle elektryczne, ale takie, które pozwalają zdobyć dobre zlecenie i włąściwie przedstawić swoją ofertę (ilu elektryków cche za takie szkolenia zapłacić - oferta szkoleń jest szeroka). 

      Ale pomijając kompetencje sprzedażowe, potencjalny klient chce sprawdzić kometencje zatrudnianego fachowca - to w większosci normalna praktyka. Najłatwiej zrobić to w internecie, i tu powstaje pytanie:

      Ilu elektryków dba o swój wizerunek w sieci?

      Prosty przykład nawet tu, na ŁNN. 

      ŁNN to idealne miejsce gdzie można wykazywać się wiedzą z imienia i nazwiska i w ten sposób budować opinie na swój temat - przy okazji można zdobyć nagrody ;)

      Wówczas gdy potencjalny klient wpisze w Google imie i nazwisko, lub nazwę firmy, którą chce sprawdzić, w wynikach wyszukiwania pokaże mu się również aktywność danej osoby na ŁNN. Na tej podstawie wypowiedzi można już wyrobić sobie opinie o danej osobie.

      Na konice użytkownika w ŁNN jest miejsce na opis. Można wpisać tam trochę informacji na swój temat i mieć bezpłatną reklamę :)

      @Redakcja bardzo proszę włączyć się do wątku i podpowiedzieć, jak z pomocą ŁNN można zadbać o swój wizerunek w sieci?

    • Redakcja Partner ds. prądu

      • Ostatnia wizyta:
      • W serwisie od:
      • 181 pytań
      • 173 odpowiedzi
      • 97.4% pozytywnych ocen od użytkowników

      Warto mieć uzupełniony opis profilu wraz z linkiem do swojej strony internetowej, dodać avatar z logotypem i być aktywnym - to najlepsza wizytówka Waszej działalności :) 

      Już teraz możemy zdradzić, że szykujemy dla Was kompleksowy poradnik w tej dziedzinie. 

      Bądźcie czujni. 

      A tymczasem zapraszamy do dyskusji i podzielenia się sposobami na promowanie swoich usług: https://laczynasnapiecie.pl/pytanie/jak-promujecie-swoje-uslugi

      @Piotr Bibik @Katol ​​​​​​​@ajotnet @GN ​​​​​​​@boss ​​​​​​​


    • Ostatnia wizyta:
    • W serwisie od:
    • 74 pytań
    • 2110 odpowiedzi
    • 88.9% pozytywnych ocen od użytkowników

    Nie są to tanie sprawy. Ciężko to osiągnąć. Ale jak umowa to umowa ciężko jest potem dołozyć gotówki jak nie wyjdzie. Zgodziłeś się to trzeba.


    • Ostatnia wizyta:
    • W serwisie od:
    • 50 pytań
    • 793 odpowiedzi
    • 99.7% pozytywnych ocen od użytkowników

    Ja kiedyś spotykałem się z wymogiem poniżej 1,0Ohm.  
    Naprawdę było trudno to osiągnąć, w kilku przypadkach się to nie udawało pomimo bardzo rozległych instalacji. Zwłaszcza, że inwestor wymagał takich parametrów dla samego uziomu, bez podpinania do niego innych, obcych instalacji czy uziomów.


    • Ostatnia wizyta:
    • W serwisie od:
    • 7 pytań
    • 209 odpowiedzi
    • 88.2% pozytywnych ocen od użytkowników

    Na Jedynym z zakładów na którym miałem okjazję realizować inwestycje, Uziom był poniżej 2 ohm (tzw. czysty) i był przeznaczony do ekranowania przewodów pomiarowych, sterowników itp. itd.

    Dodatkowo był oddzielny uziom o wartości 5ohm (tzw. brudny) gdzie były sprowadzane obudowy szaf PE urządzeń typu wentylatory itp. itd. To samo tyczyło się odgromówki. Takie mieli wymagania i trzeba było się tego trzymać, sama instalacja na której działaliśmy miała również realizowaną odgromówkę i w umowie nawet było zaznaczone iż rezystancja uziemienia ma być poniżej 5 ohm.

Czytaj także:

Czym różni się instalacja fotowoltaiczna na domu z instalacją odgromową i bez instalacji odgromowej?
Społeczność

Czym różni się instalacja fotowoltaiczna na domu z instal

Czym różni się instalacja fotowoltaiczna na domu z instalacją odgro

Więcej
Maszt odgromowy zamiast instalacji odgromowej na budynku - czy można?
Społeczność

Maszt odgromowy zamiast instalacji odgromowej na budynku

Piszę w sprawie masztu odgromowego https://www.tim.pl/maszt-odgrom

Więcej
Instalacja odgromowa
Społeczność

Instalacja odgromowa

Chciałabym kupić potrzebne elementy do zrobienia prostej instalacji

Więcej
Instalacja odgromowa, doziemienie, próbniki – oto zasady pracy elektryka!
Blog

Instalacja odgromowa, doziemienie, próbniki – oto zasady

Zadaniem instalacji odgromowej jest ochrona obiektu przed uderzenia

Więcej
Instalacja elektryczna w domu – jak zrobić?
Blog

Instalacja elektryczna w domu – jak zrobić?

Przewody instalacji elektrycznej powinno się układać w odpowiedniej

Więcej
Ochrona przeciwprzepięciowa - dobór i montaż w praktyce
Blog

Ochrona przeciwprzepięciowa - dobór i montaż w praktyce

Jak ochronić instalację, urządzenie lub budynek przed efektami prze

Więcej