8 odpowiedzi

Sprawdź

Instalacja elektryczna w nowym domku.

Chudy914 0 pkt dodane:

Witam.

Pytanie moze wydac sie banalne, ale jak prawidłowo wykonać od A do Z instalacje w nowo budowanym domku jednorodzinnym? Szukałem jakiejs literatury albo artykułów na ten temat ale zero konkretów.

Z zawodu jestem automatykiem przemysłowym i z elektryką w fabryce styczność mam na codzień. Chciałbym wykonać instalację w swoim domu samodzielnie ale budowlanka rządzi się troche innymi prawami niż przemysł. 

Stąd pytanie jak wykonać taką instalację. O czym należy pamiętać, czego unikać i jak to wgl zrobić aby było tak jak książka przykazała. Wyczytalem juz gdzieś że usiemienie fundamentów należy wykonać i narożniki zaspawać ze sobą. I to, że nad kablem w ziemi daje się niebieską taśmę aby kiedyś kopara nam go nie uszkodzila.

Bede wdzieczny za kazde cenne wskazówki.

 • ajotnet 119 pkt

  Pietrek napisał, ale nic by się nie stało iść kupić sobie kolorowe kredy w papierniczym, wpuścić do budynku zainteresowanych potencjalnych mieszkańców i kazać im rysować to co chcieli by mieć gdzie ma co stać i gdzie i co i czym włączać czym i jak sterować. Ważne gdzie TV wtedy wiadomo gdzie sofy, wersalki, fotele, stół, ława itp itd etc... Gdzie choinka, gdzie włączamy ogród na zimę, paski LEDowe, wnęki itp. Potem można to poprzenosić na papier lub monitor i zwizualizować. Projekt na budowę po prostu jest aby pozwolenie na budowę było.

 • Piotr Bibik

  Jeśli ma to być zrobione prawidłowo, to tak jak w przemyśle zacząć trzeba od wykonania kompletnego projektu jaki sporządzi projektant z odpowiednimi uprawnieniami. 
  W zakresie projektu powinna być również cała teletechnika, zabezpieczenia przeciwprzepięciowe i kompatybilność elektromagnetyczna (a więc tematy związane również z trasami prowadzenia kabli i przewodów). 
  Projekt powinien uwzględniać wykonanie uziemienia, z uwzględnieniem rozkładu napięć dotykowych i krokowych, oraz wyrównanie potencjałów w obiekcie (to już wpisuje się w ochronę przeciwprzepięciową i kompatybilność EMC).

  W praktyce, to zadanie dla zespołu projektantów, i koordynatora, który zadba, aby całość była ze sobą spójna.

  Uczciwie pisząc, takie podejście choć wynika z obowiązującego prawa i powinno być obligatoryjne widziałem tylko na kilku budowach (na palcach jednej ręki bym policzył ilu).

 • Gwozdziu944 204 pkt

  Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

  Musisz mieć dobrze zaplanowane rozmieszczenie gniazd i włączników, przewody najlepiej układać w wykutych bruzdach (ja też dużo przewodów prowadzę w podłodze). Ogólnie nie będzie Ci łatwo zrobić tego w najlepszy sposób jeśli tego nie robiłeś wcześniej. Popatrz na filmiki np luksiu elektryk na youtube, on tam dużo tłumaczy i jest też jakiś poradnik dla inwestora. Przypuszczam, że na stronie elektrykapradnietyka też znajdzie się jakiś artykuł na ten temat. 
  Co do książek to jak się nie spotkałem z taką która wyjaśnia jak w domu wykonać instalację (ale jakoś specjalnie nie szukałem). 
  Ważne jest aby po położeniu wszystkich kabli i przed tynkami sfotografować wszystkie ściany na których są przewody aby można było określić gdzie unikać wiercenia :P

  Dodatkowo tu masz kilka artykułów z bloga ekspertów:
  https://laczynasnapiecie.pl/blog/instalacja-elektryczna-w-domu
  https://laczynasnapiecie.pl/blog/instalacja-odgromowa-doziemienie-probniki
  https://laczynasnapiecie.pl/blog/przylacze-energetyczne

 • Br3xPL 76 pkt

  Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

  Zaplanuj wszystko, by później nie poprawiać. Jesteś automatykiem więc zapewne będziesz chciał ten dział wprowadzić i do siebie do domu (mam na myśli inteligentne instalacje). 

  Styki dokręcaj mocno WSZYSTKIE                             luźny styk > większą rezystancja > większy prąd > temperatura > pożar.

  Żyłę przewodu najlepiej dawać z prawej strony śruby wtedy dokręcając zaciskasz dodatkowo żyłę. Kręcąc z lewej strony wypychasz ją. Jak spróbujesz zobaczysz o co chodzi. Tak, że izolacje ucinają na ok. 10mm, żeby nie wystawała poza styk.

  Przewody układaj równo z odpowiednimi odstępami. I rób zdjęcia! Żeby później wiedzieć gdzie nie wiercić. 

  Do łączenia w puszkach zainwestuje w szybkozłaczki szybciej pójdzie ci robota, chyba że zdecydujesz się na instalację bez puszkową. 

  Jeżeli robisz jakieś oświetlenie na zewnątrz zastosuj czarny kabel by po 5-10 latach nie sparciał

  Przynajmniej 3 RCD (jedna do łazienki) odpowiednie IP w łazience https://laczynasnapiecie.pl/pytanie/jakie-ip-w-lazienkach

  Jeżeli rozważasz poprowadzenie również sieci LAN, kable zginaj przy jak najmniejszym kącie, dobrze nawet jest trochę wyżłobić roga w ścianie by tam zmniejszyć promień gięcia.