Hej, ostatnio naczytałem się o tym, że Polska infrastruktura energetyczna nie jest przystosowana do zmiany naszego głównego medium energii jakim jest węgiel. Ale na czym to polega ? To znaczy, że mamy za mało stacji transformatorowych w postaci GPZ czy mamy za małą sieć połączeń linii energetycznych ? Może znajdzie się tutaj ktoś kto zna się na temacie ? :D
Odpowiedzi (15)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
@Pysiak:istnieje jakiś sposób aby nie tracić tej energii ?
-
@Kafar19: Oczywiście, że istnieje, tylko jest kosztowny, jeden ze sposobów to zainwestowanie w dużo akumulatorów, które gromadziły by energię wyprodukowaną w czasie niskiego zużycia, a oddawały w czasie dużego poboru. Takie coś już funkcjonuje jednak tylko w przypadku małych instalacji, z masowym takim rozwiązaniem jeszcze się nie spotkałem. Drugim sposobem jest stworzenie jednej wielkiej sieci energetycznej w Europie, mamy dużą różnicę wchodu i zachodu słońca, gdyby przesyłać energię tak aby każdy mógł wykorzystać gdy nie ma jeszcze albo już słońca, a inne państwo produkuje, byłoby idealnie.
-
@Pysiak:Ale oczywiście idealne rozwiązania nie istnieją :P
-
@Kafar19: Oczywiście, że nie każde zawiera swoje plusy i minusy, dlatego warto inwestować po trochu w każdą dziedzinę aby móc mieć różnorodność form wytwarzania energii, nie można ograniczać się tylko do jednej, tak jak to praktycznie mamy teraz (węgiel).
-
@Pysiak: Również mnie zastanawia jak to będzie z stałym dostępem do prądu gdzie w sieci energetycznej pojawi sie większy procent z źródeł energii odnawialnej.
-
@Kafar19: Nie do końca rozumiem co masz na myśli? Nic nie powinno się stać, ponieważ ona może być magazynowana lub przesyłana w potrzebne rejony.
-
-
-
@Kafar19 Przydałyby się linki do tych tekstów.
Być może autorom chodzi o to, że OZE to źródła asynchroniczne, które obciążają sieci przesyłowe bardziej niż żródła stałe.
Należy mieć też na uwadze, że Polskę elektryfikowali w latach 70-tych za PRL i od tamtej pory niespecjalnie inwestowano w modernizacje/rozwój bloków.
Mam na myśli to, że sporo bloków węglowych dobija do 50-tki.... i trzeba je będzie rozbierać.
I teraz mamy do wyboru: dalej węgiel, który jest drogi, i będzie jeszcze droższy bo w ramach rynku mocy w 2025 UE zakazuje subsydiów do energii pochodzącej z tych źródeł. Potem mamy gaz - tańszy rosyjski ze względu na embargo odpada, droższy LNG do nas płynie.
Są plany dotyczące elektrowni atomowej, pożyjemy, zobaczymy. Pochwalę się że EATON podpisał list intencyjny z firmą Westing House, głównym wykonawcą bloków atomowych z USA.
Mamy też OZE - wiatraki, panele. Panele jak wiemy do tej pory to głównie małe OZE i problemy z nimi związane np. to co @Pysiak napisał. A turbiny wiatrowe do tej pory tylko na bałtyku ze względu na ustawę 10H.
To tak pokrótce
-
@Bartłomiej Jaworski: Jeszcze co do wiatraków, są one dobrą opcją na Bałtyku jednak ile one zaspokoją energii max 10%?. Według mnie przyszłość Polski powinna opierać się na Atomie, nie ma nic aktualnie bardziej opłacalnego niż atom. PV są dobre jednak problem jest z przechowaniem energii, warto w nie inwestować jednak nie opierać energetyki na niej. Jeszcze dodając elektrownia atomowa w Polsce stworzy 1000 miejsc pracy, co jest ważnym aspektem i w tych czasach warto uczyć się o Atomie, być może jest to przyszłość.
-
@Pysiak: uważam że lepszym rozwiązaniem jest dywersyfikacja - czy to biznes czy energetyka czy cokolwiek innego, lepiej mieć mix energetyczny i nie stawiać na jedno źródło.
Widzimy co się dzieje z takimi gospodarkami - patrz Polska i wegiel.
Myślę, że Państwo powinno wspierać rozwój różnych źródeł - PV, wiatraków, atomu, gazu.
-
@Bartłomiej Jaworski: Dokładnie tak, trzeba inwestować w różne systemy wytwarzania energii. W taki sposób zabezpieczymy się przed ewentualnym brakiem zasilania i wysokimi cenami.
-
-
@Bartłomiej Jaworski: Czyli rozumiem, Westing House będzie korzystał z komponentów z firmy EATON jeżeli chodzi o aparaturę elektryczno-sterującą ?
-
@Kafar19: jest to wysoce prawdopodobne https://tvn24.pl/biznes/z-kraju/budowa-elektrowni-atomowej-w-polsce-firmy-podpisaly-list-intencyjny-
-
-
@Bartłomiej Jaworski: Może znasz publicystę o energetyce Jakub Wiech. Co sądzisz o nim ?
-
-
Hej Kafar19,
Rzeczywiście, polska infrastruktura energetyczna ma przed sobą wiele wyzwań w kontekście przejścia z węgla na inne źródła energii. W dużym skrócie, problem polega na kilku kluczowych kwestiach:
Stacje transformatorowe (GPZ): Mamy ich za mało, a te, które są, często wymagają modernizacji. Nowe źródła energii, takie jak farmy wiatrowe czy panele słoneczne, wymagają innego rodzaju infrastruktury, która potrafi przekształcić i przesłać energię efektywnie i stabilnie.
Sieć połączeń linii energetycznych: Sieć energetyczna w Polsce jest stara i często przeciążona. Wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na energię oraz rozwojem źródeł odnawialnych, konieczna jest modernizacja i rozbudowa sieci, aby móc efektywnie przesyłać energię z różnych źródeł do odbiorców.
Integracja z nowymi technologiami: Przejście na odnawialne źródła energii wymaga nie tylko fizycznej infrastruktury, ale również systemów zarządzania i magazynowania energii, które są w stanie elastycznie reagować na zmieniające się warunki produkcji energii (np. brak wiatru czy słońca).
Dobrze, że interesujesz się tym tematem, bo jest to kluczowe dla przyszłości naszego kraju. A skoro już tu jestem, to jeśli szukasz relaksu po takich poważnych lekturach, polecam odwiedzić witryna internetowa, gdzie m ożesz znaleźć różne automaty barowe i trochę się odprężyć. :)
Pozdrawiam!
Czytaj także:
Co sądzicie o budowaniu farm fotovoltaicznych na żyznych
W ostatnim czasie zauważyłem że na żyznych ziemiach ( polach
Klasa energetyczna żarówki
Dlaczego żarówka która potrzebuje 9W ma klasę energetyczną F? Przec
Relacja z IV Kongresu Elektryki Polskiej
IV Kongres Elektryki Polskiej zgromadził czołowych przedstawicieli
Przyłącze energetyczne do działki lub domu - poradnik
Dla całego procesu doprowadzenia energii na działkę kluczowych jest
Siemens partnerem grywalizacji
Miło nam poinformować, że partnerem ostatniej edycji grywalizacji z
Elektrownia jądrowa w Bełchatowie? Apel o rozwój regionu
Region bełchatowski stoi przed wyzwaniem – lokalne związki apelują
Według mnie chodzi głównie o to, że w bardzo krótkim czasie powstało bardzo dużo instalacji fotowoltaicznych, a one nie wszystkie tworzą zniekształcony sinus i zniekształcają wykres i elektrownie muszą go "prostować", a drugim aspektem jest to, że największa produkcja PV jest gdy jest niskie zużycie, dlatego musiałby być dobry przesył energii z innymi krajami aby wszystko dokładnie działo, jednak jeżeli tak się nie dzieje to ta energia jest wpuszczana po prostu w ziemię.