Odpowiedzi (4)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi ponieważ wytrzymałość kabli i przewodów podaje się w Amperach a nie Watach i co najważniejsze obciążalność zależy od temperatury zewnętrznej.
W dużym uproszczeniu możemy przyjąć że moc obliczamy z wzoru P=U*I*cos fi
P - moc w Watach
U - napięcie w Woltach
I - prąd w Amperach
cos fi - współczynnik przyjmijmy w uproszczeniu 0,7P = 230 * I * 0,7
P = 161 * IRozmawiamy o przekroju 1,5 mm2 więc obciążalność maksymalny prąd jaki może płynąć przez żyłę w temperaturze otoczenia 25 oC i w zależności od warunków ułożenia może wynosić od: 14,0 A do 19,5 A. Podstawiając do wzorów otrzymamy
P = 161 * 14 = 2 254 W
P = 161 * 19,5 = 3 139 WAle do tego należy jeszcze uwzględnić temperaturę otoczenia (przyjmujemy najgorszy wariant jaki może wystąpić nawet na fragmencie przewodu) np. na jakimś odcinku przewód przechodzi pod nagrzewaną słońcem blachą przez co w okresie letnim temperatura może tam przez jakiś okres wynosić np. ponad 65 oC więc dla obliczeń obciążalności długotrwałej przewodu musimy przyjąć właśnie 65 oC. Zagadnienie to przedstawione jest w załączonej tabelce.
Szerzej zagadnienie jest omawiane w poniższym artykule:
Długotrwała obciążalność prądowa przewodów – jaki pr -
Tak jak koledzy piszą. Wiele zależy od sposobu ułożenia przewodu. Przewód ma ograniczenia wynikajace z maksymalnego przepływu pradu, bo to wlasnie prad jest wielkością przez którą przewód się grzeje. Zakładamy że układ zasilamy napięciem sieciowym tj 230V. A więc moc która przenosi będzie iloczynem tego napięcia oraz prądu płynącego przez ten przewód.
Dla przewodu 1.5mm^2 najczęściej maksymalny prąd roboczy jest do 16A. Jednak zależy to od sposobu jego ułożenia.
Jednak najczęściej przewody o tym przekroju zabezpieczamy bezpiecznikiem nadpradowym 10A
-
Obciążalność prądowa długotrwała - bo tak się nazywa wytrzymałość „mocowa” przewodu zależy od:
-sposobu ułożenia
-ilości przewodów w tym samym korycie, kanale drabince
-temperatury otoczenia
-rodzaju izolacji
Dlatego ilość watów będzie różna dla różnych przewodów o tym samym przekroju ułożonych w różny sposób i w różnych warunkach.
Dla typowego przewodu YDY 3x1,5mm^2 w ścianie pod tynkiem w temperaturze otoczenia 25 stopni Celsjusza obciążalność długotrwała wynosi 14,5A.
W takim przypadku należy zabezpieczyć przewód wyłącznikiem nadprądowym o prądzie nie większym niż 13A co daje 2990W obciążalności.
Dla przewodu 3x1,5mm^2 ułożonego w kanale kablowym lub rurze elektroinstalacyjnej na ścianie i tej samej temperaturze otoczenia Idd wynosi 17,5A co daje zabezpieczenie 16A czyli 3680W.
Czytaj także:
1W ile to WAT?
Szykuję oświetlenie świąteczne na zewnątrz i chcę zabezpieczyć się
Kabel 3x1,5 ile wat
chcę w suficie podwiedszanym zamontować lampki ledowe, każda ma 8 w
bezpiecznik b10 ile wytrzyma?
Cześć,pytanie zapewne proste dla Was wyjadaczy :) Ale z góry dzięki
Pompa ciepła - jak działa i ile kosztuje?
Pompa ciepła to urządzenie, które przenosi ciepło z jednego miejsca
Ile kosztuje prąd?
Dowiedz się, ile kosztuje prąd w Polsce w 2024 roku, jakie są miesi
Ile lumenów na m²?
Ogólnie przyjmuje się, że liczba lumenów potrzebna na m² zależy od
Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna
Wytrzymałość prądowa takiego kabla, czyli maksymalny prąd, jaki może przez niego płynąć bez przegrzewania się, zależy od wielu czynników, w tym od sposobu ułożenia kabla, temperatury otoczenia oraz od tego, czy kabel jest ułożony w powietrzu czy w ziemi.
Zazwyczaj dla kabla 3x1,5 mm² ułożonego w powietrzu i przy temperaturze otoczenia wynoszącej około 30°C, maksymalny bezpieczny prąd może wynosić od 13 do 16 amperów (A).
Jednak wartości te mogą się różnić w zależności od norm i przepisów krajowych oraz od konkretnego typu kabla (np. PVC, XLPE itp.).