Jakie powinny być optymalne grubości przewodów elektrycznych wykorzystywane do instalacji elektrycznej w domu jednorodzinnym, w którym zastosowano ogrzewanie elektryczne?
Czy fakt, iż ogrzewanie będzie elektryczne coś zmienia?
Odpowiedzi (7)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
@Br3xPL: zapoznaj się proszę z informacjami na poniższym zdjęciu, i powiedz jaka to jest wytrzymałość tego przewodu?
-
@Piotr Bibik: Tak zgodzę się. Ale weźmy pod uwagę, że w instalacjach domowych rzadko osiągamy tak wysokie temperatury otoczenia. Jak już to mogłoby być to w kotłowni, czy na kominie, ale tam przewody ułożyć nie możemy. W warunkach jakie panować mogą w jakimś pomieszczeniu czy to w fabryce czy jakimś warsztacie. To i do tych warunków musimy dostosować przewód. Jak wysoka temperatura to dobieramy odpowiednią izolacje i przekrój, jak jakieś środowisko olejowe również zastanawiamy się nad odpowiednia izolacją. Ale w warunkach domowych wystarczy YDYp 3x2.5mm2 najczęściej.
-
@Br3xPL: W domku jednorodzinnym dbamy o wygodę. Oświetlenie i gniazda montuje się w wielu nietypowych miejscach np. na strychu. Proponuję umieścić termometr na strychu (w okresie letnich upałów) i zobaczyć jakie warunki temperaturowe tam panują (dla ułatwienia dołączam wykres ŚREDNICH temperatur z sierpnia 2020 r z mojego, nieocieplonego strychu).
Jeśli średnia dobowa temperatura w danym dniu wyniosła 40 stC, to ile było w szczycie (dla miesięcznych okresów podawane są średnie z danego dnia)?
Powstaje pytanie, co takiego zasilamy z przewodów które są poprowadzone na strychu? Jakie może być tam obciążenie? U mnie tylko kilka watów oświetlenia które włącza się nocą gdy po coś idę na strych, ale widziałem już różne "patenty".
Np. zewnętrzną jednostkę klimatyzacji (czasami kilka jednostek - nie pytajcie dlaczego, po prostu tak niektórzy montują).
Czasami przewody od fotowoltaiki, nie wiem dlaczego prowadzone są pod blachą pokrywającą dach (również nie proście o wyjaśnienie - po prostu już kilka razy takie coś widziałem). Czasami zasilanie różnych wzmacniaczy antenowych i wentylatorów kominowych.
Wyobraźnia instalatorów nie zna granic.
Pomiar zrobiony czujnikiem tempSensor Blebox. -
-
-
Przekroje przewodów powinny być właściwie dobrane do obciążenia.
Podaj więcej danych, a będziemy mogli zastanowić się nad zagadnienie. i cos zasugerować (ostatecznie wyboru powinien dokonać projektant).
Podaj:
- łączna moc na danym obwodzie?- Planowany sposób ułożenia przewodu?
-
Polecamy zapoznanie się z naszym artykułem na ten temat - https://laczynasnapiecie.pl/blog/dopuszczalna-maksymalna-obciazalnosc-przewodow-jaki-prad-w-jakim-pr :)
-
Czytaj także:
Jaka grubość styropianu
Witam jaką grubość styropianu wybrać na ocieplenie domu
Jaka jest grubość ramy panelu Kensol?
Jaka jest grubość ramy panelu fotowoltaicznego, 30 czy 35mm? Moduł
Grubość bita
Jaka jest grubość bita https://www.tim.pl/wiha-bit-prof
Organizacja warsztatu – o czym warto pamiętać
Jak zorganizować warsztat, by efektywnie wykorzystać przestrzeń rob
Długotrwała obciążalność prądowa przewodów – jaki prąd w
Jednym z czynników decydujących o bezpieczeństwie instalacji jest o
Właściwe zabezpieczenie przewodów elektrycznych
O czym należy pamiętać przy układaniu kabli i przewodów? Z artykułu
Racja przewody dobiera się do obciążenia w większości naszych domów najczęściej stosuje się przewody 2.5mm² lub 1.5mm²
Zastosowanie ogrzewania elektrycznego nic nie zmienia. Są maty są i grzejniki.
Ich moc dobrana jest tak by zmieścić się w prądzie wytrzymałości przewodu 2.5mm²