Dobra, wiem, może to nie jest super techniczne pytanie, ale tak sobie pomyślałam, że tyle się mówi o ekologii no i ja się staram być eko :) a że wypaliła mi się chyba pierwsza w życiu żarówka LED ;) to sobie pomyśłałam - sprawdzę u specjalistów co i jak :)
Odpowiedzi (7)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
U mnie w okolicy w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów akomunalnych, można oddać elektro śmieci, myślę że to najprostsza opcja.
-
Niestety z doświadczenia wiem, że nie we wszystkich elektromarketach można oddać - przynajmniej ja się spotkałam z taką sytuacją około rok, dwa lata temu jak żarówki chciałam oddać. To niestety trochę tak, jak z przeterminowanymi lekami - też nie każda apteka przyjmie :( Muszą mieć odpowiednie pojemniki.
Fajnie, że wspomnieliście o PSZOK, czyli Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Nie jestem pewna, ale chyba muszą być w każdej gminie - sprawdź, czy w Twojej miejscowości są, gdzie i w jakich godzinach przyjmują.
Co do akcji ekologicznych - w Krakowie i Wrocławiu często organizują je duże galerie handlowe albo urzędy miasta, zwłaszcza wydziały zieleni, warto patrzeć czasem na wydarzenia na Facebooku.
-
W Euro RTV AGD jest tak, że jak kupujesz sprzęt elektryczny/elektroniczny to możesz przynieść zużyty sprzęt i za darmo go oddać, prawdopodobnie działa też w przypadku dostaw, trzeba tylko zaznaczyć opcję w formularzu.
-
Ja osobiście korzystam z tego, że w pobliżu domu mam oddział Media Markt który prowadzi skup elektrośmieci (w tym baterii, żarówek ale też małe AGD). Z tego co się orientuję każdy elektromarket prowadzi takie coś :)
-
Dobrze trafiłaś Sincha - temat niby błahy i do wygooglowania, ale potwierdzam, że warty upewnienia się :)
Zacznijmy od tego, że żarówki LED, choć są energooszczędne i trwałe, zawierają komponenty, które mogą być szkodliwe dla środowiska, jeśli nie zostaną odpowiednio zutylizowane. Dlatego jednak warto wyrzucać je nie "ot tak", tylko w odopowiednich miejsach - to co mi przychodzi do głowy i czego jestem (w miarę) pewien to:- Punkty zbiórki elektrośmieci - to może nie jest intuicyjne, ale wiele miast ma specjalne punkty zbiórki, gdzie można bezpiecznie oddać stare żarówki oraz inne urządzenia elektryczne i elektroniczne.
- Komunalne punkty zbiórki odpadów - to w sumie to samo co poziom wyżej, ale na poziomie gminy - iektóre gminy oferują punkty zbiórki, gdzie mieszkańcy mogą pozbyć się różnego rodzaju odpadów, w tym elektrośmieci
- Sklepy i supermarkety - to coraz częściej jest prawda - niektóre sklepy, zwłaszcza te, które specjalizują się w sprzedaży elektroniki lub oświetlenia, oferują punkty zbiórki zużytego sprzętu elektronicznego, w tym żarówek LED
- akcje ekologiczne - to nic na stałe, ale czasami organizowane są lokalne akcje zbiórki elektrośmieci, gdzie można bezpiecznie oddać żarówki LED i inne odpady elektroniczne.
No i chyba tyle - skrótowo - żarówka LED to też elektrośmieć i nie można sobie po prostu jej wyrzucić nie szkodząc środowisku, czyli nam wszystkim :)
-
@Witek Elektron: oki, fajnie, że mam potwierdzenie spoza Googla :) Dzięki!
Czytaj także:
Ile godzin może świecić tradycyjna żarówka?
Mam wrażenie że stare żarówki świeciły dłużej. Teraz co kupię żarów
Gdzie wyrzucać baterie?
Gdzie można znaleźć informacje o punktach, w których można odd
Żarówki LED G9 świecą po wyłączeniu
Żarówki LED G9 zamontowane w żyrandolu po wyłączeniu poprzez wyłącz
Jakie są najlepsze sposoby oszczędzania energii elektrycz
Oszczędzanie energii elektrycznej nie tylko pomaga chronić środowis
Lumen, lux, kandela. O czym one mówią i na co zwrócić uwa
Artykuł dotyczy trzech kluczowych jednostek pomiaru w oświetleniu:
Gdzie wyrzucić żarówki?
Czy wiesz, gdzie wyrzucić zużyte żarówki, by nie szkodzić środowisk
Osobiście wytworzę wszystkie „śmieci” żarówki itp do odpadów komunalnych. Oni tam przyjmują właśnie takie „śmieci z którymi nie wiadomo co zrobić”