5 odpowiedzi

Sprawdź

Ile godzin może świecić tradycyjna żarówka?

Ghost 4 pkt dodane:

Mam wrażenie że stare żarówki świeciły dłużej. Teraz co kupię żarówkę to się przepala. Ile godzin powinna świecić żarówka?

 • LukkiSto 179 pkt

  Żarówka tradycyjna z żarnikiem ma okreslony czas pracy na około 1000 do 1200 godzin.

  Żarówka LED to zależy od producenta i jakości. Najlepiej może trochę dołożyć do żarówki LED i kupić markową żarówkę Philips, Osram itp. Ja róznież przejechałem się na żarówkach LED tych najbardziej popularnych firm na Allegro i po 2-3 latach były do wymiany (Luminova- NIEPOLECAM !!!). Obecnie od roku używam Philipsa i zobaczymy ile jeszcze wytrzyma:

  https://www.tim.pl/zarowka-led-e27-philips-corepro-ledbulb-13-5-100w-827-1521lm-odpowiednik-100w-8718696490747

 • ajotnet 160 pkt

  Nikomu nie zależy aby długo działały bo nie mają na czym zarobić. Aby w miarę gwarancja mineła, a potem witamy w sklepie po nowe.

 • EL-ROJ 272 pkt

  Cześć! Po pierwsze wszystko zależy jaką żarówkę kupujesz. Warto kupować markowe rozwiązania, ponieważ gwarantują one zgodność z normami i badaniami (co ma wpływ na całość instalacji, ale także na zdrowie - posiadają ważne badania kompatybilności elektromagnetycznej). Ciekawą lekturą w tym zakresie jest też artykuł Piotra Bibika: Jaką kupić żarówkę i nie przepłacić?   
  A co do żywotności żarówek: żarówki klasyczne posiadały żywotność na poziomie ok. 1000h. W praktyce mocno zależało to od warunków eksplowatacji: temperatury pomieszczenia, jakości instalacji. Dlaczego? Ponieważ włukno w momencie podania zasilania posiadało niewielką rezystancję, co powodowało duży udar prądowy, który to udar rozgrzewał błyskawicznie włukno, którego rezystancja wzrastała do wartości nominalnej. Wartość piku prądowego zależna była od szczęścia - a dokładniej od momentu w którym trafiliśmy na sinusoidę. Teraz wszystko jest łatwiejsze i zasilanie źródła LED podawane jest poprzez wbudowany zasilacz. Zasilacz dba o właściwą jakość napięcia podawanego na diodę LED, a z kolei jakość zasilacza wpływa na żywotność żarówki. Dlaego markowe źródła posiadaja lepszej jakości komponenty, co przekłada się na dłuższą eksploatację źródła. Podsumowując: kupujemy markowe źródła i patrzymy na tabelke z żywotnością pokazaną na zdjęciu. P.S. Na filmiku można pooglądać co jest w środku taniej żarówki LED :) 

 • Jacek Niżyński

  Żarówka z żarnikiem głównego szerego ( czyli starego typu) miała określoną żywotnośc na 1000h. 

  Największy wpływ na jej żywotność ma wysokość napięcia zasilania oraz w niektórych rozwiżaniach drgania czy wstrząsy. Im napięcie wyższe tym żarówka krócej świeciła.

  Obecnie żarówki typu LED mają żywotność od 10000h  do nawet 50000h.

   

 • gelotek 264 pkt

  Stadardowo producenci podają że powinna wytrzymac coś miedzy 700 a 2000 godzin :)
  Uzależnione to też jest od cykli włącz/wyłącz wahań napięcia w sieci...
  Aczkzolwiek chyba żadna nowa żarówka nie wytrzyma tyle co te stare ;)