10 odpowiedzi

Sprawdź

Ile godzin może świecić tradycyjna żarówka?

Ghost 10 pkt dodane:

Mam wrażenie że stare żarówki świeciły dłużej. Teraz co kupię żarówkę to się przepala. Ile godzin powinna świecić żarówka?

 • Długość czasu pracy jest określana ptzez producenta.

 • to zależy przede wszystkim od warunków jakich jest korzystana, większość producentów podaje na opakowaniu przyjmuje się, żę ok.1000 godzin

 • Każdy producent podaje na opakowaniu przybliżony czas świecenia żarówki. Oczywiście wszystko zależy od warunków w jakich jest używana i jak jest używana 

 • Zwykła żarówka świeci w przedziale do 700h do 2000h, a Ledy dwukrotnie więcej.

  Porównywając cenowo oba rodzaje produktów, to tradycyjna Zarówka kosztuje w granicach 5 zł, a LED 10 zł co daje dobre porównanie ceny do żywiotności, ALE 7W LED odpowiada 60W ZWYKŁEJ ZARÓWCE. Dzieki czemu na ledzie zaoszczedzimy prąd. Plusem leda jest równie, że nie wydziela ciepła.

 • Teraz w tych czasach to normalne że producent dba o to by najczęściej kupowac sprzert, nie tylko żarówki ale także rtv jak i nagd, Normalna sprawa, kasa musi sie zgadzac

 • Żarówka tradycyjna z żarnikiem ma okreslony czas pracy na około 1000 do 1200 godzin.

  Żarówka LED to zależy od producenta i jakości. Najlepiej może trochę dołożyć do żarówki LED i kupić markową żarówkę Philips, Osram itp. Ja róznież przejechałem się na żarówkach LED tych najbardziej popularnych firm na Allegro i po 2-3 latach były do wymiany (Luminova- NIEPOLECAM !!!). Obecnie od roku używam Philipsa i zobaczymy ile jeszcze wytrzyma:

  https://www.tim.pl/zarowka-led-e27-philips-corepro-ledbulb-13-5-100w-827-1521lm-odpowiednik-100w-871

 • Nikomu nie zależy aby długo działały bo nie mają na czym zarobić. Aby w miarę gwarancja mineła, a potem witamy w sklepie po nowe.

 • Cześć! Po pierwsze wszystko zależy jaką żarówkę kupujesz. Warto kupować markowe rozwiązania, ponieważ gwarantują one zgodność z normami i badaniami (co ma wpływ na całość instalacji, ale także na zdrowie - posiadają ważne badania kompatybilności elektromagnetycznej). Ciekawą lekturą w tym zakresie jest też artykuł Piotra Bibika: Jaką kupić żarówkę i nie przepłacić?   
  A co do żywotności żarówek: żarówki klasyczne posiadały żywotność na poziomie ok. 1000h. W praktyce mocno zależało to od warunków eksplowatacji: temperatury pomieszczenia, jakości instalacji. Dlaczego? Ponieważ włukno w momencie podania zasilania posiadało niewielką rezystancję, co powodowało duży udar prądowy, który to udar rozgrzewał błyskawicznie włukno, którego rezystancja wzrastała do wartości nominalnej. Wartość piku prądowego zależna była od szczęścia - a dokładniej od momentu w którym trafiliśmy na sinusoidę. Teraz wszystko jest łatwiejsze i zasilanie źródła LED podawane jest poprzez wbudowany zasilacz. Zasilacz dba o właściwą jakość napięcia podawanego na diodę LED, a z kolei jakość zasilacza wpływa na żywotność żarówki. Dlaego markowe źródła posiadaja lepszej jakości komponenty, co przekłada się na dłuższą eksploatację źródła. Podsumowując: kupujemy markowe źródła i patrzymy na tabelke z żywotnością pokazaną na zdjęciu. P.S. Na filmiku można pooglądać co jest w środku taniej żarówki LED :) 

 • Żarówka z żarnikiem głównego szerego ( czyli starego typu) miała określoną żywotnośc na 1000h. 

  Największy wpływ na jej żywotność ma wysokość napięcia zasilania oraz w niektórych rozwiżaniach drgania czy wstrząsy. Im napięcie wyższe tym żarówka krócej świeciła.

  Obecnie żarówki typu LED mają żywotność od 10000h  do nawet 50000h.

   

 • Stadardowo producenci podają że powinna wytrzymac coś miedzy 700 a 2000 godzin :)
  Uzależnione to też jest od cykli włącz/wyłącz wahań napięcia w sieci...
  Aczkzolwiek chyba żadna nowa żarówka nie wytrzyma tyle co te stare ;)