Przeczytano 1 517 razy

Ile można zaoszczędzić pieniędzy zmieniając tradycyjną żarówkę 60W na LEDową

Ile można zaoszczędzić pieniędzy zmieniając tradycyjną żarówkę 60W na LEDową

Odpowiedzi (11)

 • Zalezy na jaką ledową. Dlugosc pracy jest okresona przez producenta, mozna wtedy obliczyc zuzycie jakie pobiera.

 • Zakładając, że w mieszkaniu mamy 5 żarówek, łatwo możemy wyliczyć, że zakup 5 przeciętnych żarówek LED o mocy 7,5  W kosztowałby nas 174,5 zł. Jeśli natomiast zdecydowalibyśmy się na 5 żarówek zwykłych o mocy 40 W , zapłacilibyśmy jedynie 24,5 zł – czyli zaoszczędzilibyśmy 150 zł. Wydaje się, że to dużo – musimy jednak pamiętać, że średnia żywotność tradycyjnej żarówki to 1 tysiąc godzin, podczas gdy żarówki LED – aż 15 tysięcy! Oznacza to, że gdybyśmy chcieli, by tradycyjne żarówki świeciły tak długo, jak ledowe, musielibyśmy kupić je jeszcze 15 razy, czy zapłacić aż… 367,5 zł.

 • Żarówki energooszczędne to lampy halogenowe, świetlówki i LED-y. Popularne przez wiele lat żarówki, w których elementem świecącym jest włókno wolframowe, odchodzą do lamusa. Wprawdzie można je wciąż kupić, nawet mimo zakazu sprzedaży wynikającego z dyrektywy Unii Europejskiej (wystarczy umieścić na opakowaniu informację, że żarówka nie jest przeznaczona do użytku domowego, i towar jest wtedy legalny).

  Porównując żarówki:

  Dzięki wymianie żarówek zwykłych na halogenowe tę samą ilość światła można uzyskać, pobierając o 15-20% mniej energii bądź mieć w domu jaśniej bez zwiększania jej zużycia. Średni czas pracy żarówki halogenowej to 1000 godzin.

  Zaś wymiana tradycyjnego źródła światła na świetlówkę, pozwoli nam zaoszczędzić 80% energii w porównaniu z jej starszym odpowiednikiem.

  Wymiana na lampy LED. W lampach LED stosuje się na ogół płaskie diody typu SMD o różnych rozmiarach i skuteczności świetlnej. Najczęściej spotykane SMD 3528 i większe 5050 generują mniej więcej 80 lm/W (duże diody Power LED uzyskują wskaźnik blisko 200 lm/W, ale są bardzo drogie).

  m większe wymiary, tym większa moc, więc tę samą ilość światła uzyskuje się z mniejszej liczby LEDów. W porównaniu ze zwykłymi żarówkami diody o wskaźniku 80 lm/W pobierają o 85% mniej energii.

   

  Wiec najlepszym wyborem będzie LED.

 • Przypomniało mi siię, że Philips na YouTubie prowadził własnie takie poradniki. Ponadto wybierając żarówke LED również przejrzyj testy i przeczytaj opinie aby nie wybrać żarówek LED kiepskiej jakości.

 • A u nas prąd budowlany TAURON kosztuje powyżej 28 pln brutto za 1kwh ! To jaka żarówkę kupisz i zamontujesz ? ! Wydaje mi się że LICHWA co jest zabroniona (PODOBNO) do legalnej FV za energie elektryczną w biały dzień (PRZYCHODZI) i nikogo nie nachodzi natrętnie to PIKUŚ !

 • Proste obliczenie poniże podał Ci gelotek ;) Ja od siebie jeszcze dodam, że oprócz oszczędności to żarówka LED'owa przewidziana jest na większą liczbę cykli wyłaczania i załaczania przez co dłużej ją eksplatujesz w porównaniu do standardowej żarówki.

  Nie polecam kupowania żarówek LED z Allegrogo typu Luminova (wytrzymały u mnie 2,5 roku). Warto zainwestować we firmowe żarówki.

 • Zakładając że:

  - zwykła żarówka to 60W a LED to 7W
  - czas świecenia żarówki to 10h dziennie
  - cena 1kWh to 0,6zł

  To rocznie obie swieciły 3650h.
  Zwykła zużyła 219 000W = 219kW = 131,4zł
  LED 25550 ćzyli ok 26kW = 15,6zł
  Czyli rocznie zaoszczędzamy ok 115zł
  Czyli nawet jesli żarówka LEd będzie droższa o 30zł od zwykłej to i tak jestesmy do przodu ;)

 • Cześć! Technologia LED bardzo dynamicznie się rozwija oferując coraz to nowsze i sprawniejsze rozwiązania. Zwiększa się żywotność źródeł, ich moc, maleją gabaryty. Zakup doskonałej jakości żarówki to inwestycja na lata. Już kilka lat temu, przy starszej technologii, rozwiązania były bardzo atrakcyjne. Prezentuje to poniższy filmik.

  Źródło ilustracji: https://www.viribright.com/lumen-output-comparing-led-vs-cfl-vs-incandescent-wattage/

 • Żeby to wyliczyć potrzebujemy informacji o mocy zamiennika, żywotności zamiennika oraz różnicę w cenie zakupu obu żarówek.

  Zamiennikiem dla żarówki tradycyjnej o mocy 60 W jest żarówka LED o strumieniu świetlnym 806 lum. obecnie są to żarówki o mocy 6-7 Watt. Żywotność tradycyjnej żarówki wynosi 1000 h a zamiennika w Ledzie od 5000 do nawet 30000. Reasumując oszczędzamy 90 % energii elektrycznej, Zyskujemy dłuższą żywotność nawet 30 krotnie. Żarówka LED zazwyczaj generuje mniej ciepła niż tradycyjna żarówka więc oszczędność możemy mieć również w zyżyciu energii przez klimatyzator. Dodam że warto zakupić żarówkę markową.

Czytaj także:

Ile godzin może świecić tradycyjna żarówka?
Społeczność

Ile godzin może świecić tradycyjna żarówka?

Mam wrażenie że stare żarówki świeciły dłużej. Teraz co kupię żarów

Więcej
Dlaczego ledowa żarówka miga
Społeczność

Dlaczego ledowa żarówka miga

Od jakiegoś czasu zauważyłem migotanie żarówek ledowych. Żarówki Ph

Więcej
ile można przeciążyć przekładnik prądowy?
Społeczność

ile można przeciążyć przekładnik prądowy?

W układzie pomiarowym energii elektrycznej posiadam przekładniki pr

Więcej
Sterowanie oświetleniem w domu
Blog

Sterowanie oświetleniem w domu

Nowoczesny dom w znacznym stopniu różni się od tych z poprzedniego

Więcej
Więcej
Jakie są najlepsze sposoby oszczędzania energii elektrycznej w 2023 roku?
Blog

Jakie są najlepsze sposoby oszczędzania energii elektrycz

Oszczędzanie energii elektrycznej nie tylko pomaga chronić środowis

Więcej