13 odpowiedzi

Sprawdź

ile można przeciążyć przekładnik prądowy?

Henio 2 pkt dodane:

W układzie pomiarowym energii elektrycznej posiadam przekładniki prądowe 50/5A, czy ktoś wie czy przekładnik prądowy można przeciążyć? A jeśli tak, to o ile?

 • Dokładne dane trzeba sprawdzić w DTR'ce. Przekładniki prądowe mogą pracować w zakresie 5÷200% prądu znamionowego strony pierwotnej.

  I zakresie mocy pozornej 25÷100% strony wtórnej. 

  W urządzeniach licznikowych prąd pierwotny musi się zawierać w przedziale 10÷120% In

 • 120%.

  Powyżej tej wartości przekładniki już mogą nie mieć charakterystyki liniowej.

  Dokładnie temat należy sprawdzić dla każdego przedkladnika w dtr.

 • Jak i tak będziesz przeciążał długotrwałe to Zakład Energetyczny szybko powiadomi Ciebie o tym i poda koszty tego przedsięwzięcia. Nowe technologie są czułe aż tak bardzo że licznik przestanie pokazywać co i jak będzie kontrola układu. Przy zdalnych odczytach dzieje się to szybko.

 • boss 155 pkt

  A o ile chciałbyś go przeciążyć i dlaczego ?

  W praktyce większości przekładników nie można przeciążać bo tracą dokładność. To samo dzieje się w przypadku niedociążenia. 
  Jak potrzebujesz przekładnik o większej mocy, to poszukaj takiego :)
  Drugą rzeczą jest temperatura. Przeciążony przekładnik zaczyna się nagrzewać. A to powoduje wzrost rezystancji wewnętrznej przekładnika i dalszy spadek parametrów. Czy przekładnik może ulec uszkodzeniu z przegrzania - nie wiem. Teoretycznie moce są niewielkie, jednakże kumulowanie energii może spowodować jego nagrzewanie. Takiego uszkodzenia chyba nie spotkałem w praktyce. 

 • w Internecie znalazłem taki dokument 1 (convert.com.pl) 

  mówią w nim aby obciążalność przekładnika mieściła się 25%- 100% wartości dopuszczalnej. Mi w szkole mówiono o 20%-120%. Po przekroczeniu maxymalnej dopuszczalnej będzie przekłamywał wartość i zmieni swoją klasę dokładności co już reguluje norma PN-EN 60044.