6 odpowiedzi

Sprawdź

Dobór PV przy zmianie ogrzewania

boss 0 pkt dodane:

Witam,
Robię przymiarkę do wymiany ogrzewania domu. Chciałbym przejść z pelletu na ogrzewanie prądem i prąd z PV.
Obecnie ciepło jest generowane przez piec na pellet, który spala rocznie 5 ton pelletu dobrej jakości. 4 tony, to zima, a jedna tona to ogrzewanie CWU w czasie gdy nie ogrzewamy domu.
Czy można na tej podstawie oszacować potrzebną ilośc mocy paneli PV aby pokryć zapotrzebowanie na energię w domu w ujęciu rocznym? 

Nie chodzi tu o szczególowe wyliczenia, a raczej o szacunki. Abym wiedział wokół czego muszę się "kręcic". Na dzis nie wiem, czy potrzebuje panele 5kW, 10, czy 30.

pozdrawiam

boss

 • Żarówka 0 pkt

  Wstępnie można oszacować moc instalacji. W zależności od rodzaju budynku rocznie potrzeba od 35kWh do 200 kWh na m2. Zakładając, że budynek jest stary ale po termomodernizacji, można uśrednić zapotrzebowanie przyjmując 70 kWh na 1 m2 powierzchni domu.

  Do tego CWU. Ok. 6-8 m3 przy 4 osobowej rodzinie. Tutaj ok. 35 kWh na 1 m3. Należy również uwzględnić starty.

  Istnieje możliwość obliczenia szacunkowej mocy instalacji fotowoltaicznej jeżeli zostaną uzupełnione dodatkowe informacje:

  Powierzchnia domu

  Stan budynku

  CWU – ilość osób w gospodarstwie domowym

  Miesięczny średni koszt aktualnego ogrzewania

  Prosze uzupełnić te dane, spróbuje wyliczyć ile kWp zaspokoiłoby szacunkową potrzebę energetyczną.

   

 • kabzik22 0 pkt

  Witam. Na dostawie samego zużycia peletu jest dość ciężko przeliczyć za mało danych. Tu potzrbujemy najlepiej wykonać pomiar (audyt) energetyczny budynku (chyba, że jest nowy budek to w projekcie powinno być) dodatkowo czym konkretnie chce Pan ogrzewać czy pompa ciepła, przewody grzewcze, piec elektryczny a może coś bardzo nowoczesnego czyli folie grzewcze???

 • boss 0 pkt

  Dziękuje Panie Wojciechu za informacje.
  To mniej wiećej się pokrywa z moimi obliczeniami. Wychodziło dużo, wiec wydawało mi się, że gdzie popełniam błąd.
  Instalacja grzewacza ma kilka lat, nie jest wyeksploatowana. Nowoczesny kociołek na pellet. Ogrzewanie podłogowe. Na pewno sprawność jest nieco mniejsza, ponieważ kocioł ogrzewa wodę w buforze, a z bufora woda przez kolejny wymiennik jest podawa na podłogę. Tak wiec od kotła do podłogi mamy dwa wymienniki i bufor. Co na pewno ma wpływ na sprawność całości. 

  Powstaje pytanie, czy do ogrzewania domu zimą warto w ogóle brac pod uwagę PC powietrze-woda? Ja wiadomo COP spada wówczas. Koszt inwestycji jest wprawdzie mniejszy niż PC glikol-woda. Ale sprawnośc tez jest mniejsza.

  Czy to w ogóle da się jakoś porównać pod względem kosztów (a własciwe pod względem zwrotu inwestycji) ?

 • Wojciech 16 pkt

  Określenie zapotrzebowania bez szczegółowego audytu będzie rzeczywiście trudne i będzie to tylko zgrubny szacunek. 

  Spalanie pelettu w dobrej jakości piecu pozwala uzyskać energię na poziomie 4,7-5,3 MWh z tony opału.  Mnożąc wartość średnią razy ilość spalanego pelletu wychodzi zapotrzebowanie na poziomie 25 MWh (5 ton x 5 MWh).  Nie wiemy z jaką sprawnością pracowała Pana instalacja. Jeżeli piec / instalacja były wyeksploatowane i pracowały z mniejszą sprawnością, to ilość rzeczywiście uzyskanej energi była mniejsza. Większość energii z instalacji PV będzie wyprodukowana poza sezonem grzewczym, więc trzeba będzie oddać ją do sieci a następnie odebrać ze współczynnikiem 0,7.  Licząc wprost, przy ogrzewaniu rezystancyjnymi grzałkami elektrycznymi, przy optymalnym ustawieniu, potrzebna byłaby instalacja około 35 kWp. To raczej mało ekonomiczna inwestycja. 

  Inaczej sytuacja będzie wyglądała przy pompie ciepła pracującej ze współczynnikiem  COP 4. Wtedy zapotrzebowanie na energię elektryczną zmniejszy się czterokrotnie.  Na potrzeby ogrzewania i c.w.u. wystarczyła by moc instalacji około 9 kWp. 

  Polecam jednak dokonanie audytu zapotrzebowania na energię, ponieważ wiele czynników ma istotny wpływ. 

   

 • boss 0 pkt

  Czy na pewno ? Skoro wiemy, że wypalamy 5 ton peletu to jest to dla mnie najbardziej miarodajna liczba. Tyle energii potrzebuje rocznie. Myslałem o zleceniu audytu, ale doszedlem do wniosku, że to chyba zbędne, bo wiem ile tego wypalam. Pozostaje kwestia okreslenia ilości paneli, aby to zapotrzebowanie pokryc.
  No i z tym średnio sobie radzę."
  Oczywiście, trzeba byłoby dodać trochę na dom - na to, co teraz jest konsumowane. 
  Jednakże zagadką pozostaje ilośc paneli które pokryją zapotrzebowanie na ogrzewanie. 
  Skłaniałem się w kierunku ogrzewania grzałkami, ale 20kW to chyba nie zmiszczę na dachu.

 • JacaN 15 pkt

  Witaj BOSS

  Żeby to wyliczyć należało by zrobić audyt energetyczny. Również informacja o systemie ogrzewania ( podłogowe, grzejnikowe) jest potrzebna. Do wyliczeń potrzbna jest również kubatura budynku, ilość osób zamieszkujących, obecne zużycie energii elektyrycznej jak również parametry cieplne budynku.

  Jeśli chcesz zastąpić piec na pellet piecem oporowym to już mogę oszacować że będziesz potrzebował około 20kWP, jeśli pompą ciepła to pewnie nieco mniej.