8 odpowiedzi

Sprawdź

Czym różni się switch od router?

Moderator Bogdan dodane:

Planuję zmodernizować sieć w domu i zastanawiam się, co wybrać switch czy router. Prosiłbym o napisaniu czym się różnią. (wady i zalety).

 • Kubaaq8 0 pkt

  Krótko i łatwo switch potrzebny do korzystania z internetu na kilku urządzeniach ale połączenie kablowe, natomiast router połączenie bez przewodowe 

 • DaannD 0 pkt

  Moja odpowiedź nie będzie ultra profesjonalna, bo specjalistą w sieciach nie jestem, ale wytłumaczę tak jak ja to rozumiem ;)

  Router jest tak jakby serwerem, odpowiada za "wygenerowanie" sieci/podsieci w domu, rozsyłanie danych do poszczególnych urządzeń itd.

  Switch z kolei jest, jak nazwa mówi, przełącznikiem. W bardzo dużym uproszczeniu jest takim jakby "rozdzielaczem" sieci na większą ilość urządzeń.

  Odpowiadając na Twoje pytanie: Powinieneś wybrać jedno i drugie :) Aczkolwiek zacząć trzeba od routera, ponieważ ten jest tak jakby podstawowy w sieci i też w pewnym sensie pełni funkcję switcha, a w przypadku tych tanich urządzeń "domowych" również i Access Pointa, czyli produkuje sieć WiFi.

  W swoim domu chcę zrobić sieć trochę lepiej, u mnie będzie zakupiony oddzielnie router, który będzie głównym "generatorem" internetu/sieci w domu, do routera zostanie podłączony switch oraz access pointy, które to będą ten internet/sieć wygenerowany przez router rozsyłać do pozostałych urządzeń w domu zarówno po kablu jak i WiFi, no i oczywiście odpowiadać za komunikację pomiędzy tymi urządzeniami.

  Mam nadzieję że napisałem to w miarę jasno, jakby co proszę pytać, a jeśli gdzieś wprowadziłem w błąd to proszę o poprawienie mnie :)

 • Boguś 0 pkt

  Zasadnicza różnica pomiędzy routerem i switchem tkwi w różnych zasadach działania obydwu urządzeń. Switch jest wyposażony w kilka gniazd LAN, pomiędzy którymi przesyła dane na podstawie zapamiętanych adresów fizycznych podłączonych do niego kart sieciowych. Natomiast router przesyła pakiety danych, analizując adresy IP urządzenia źródłowego i docelowego. Dodatkowo routery potrafią dokonywać konwersji przesyłanych danych pomiędzy protokołami obowiązującymi w różnych sieciach. Dzięki temu, np. pakiety przekazywane do routera łączem modemowym mogą być przekazywane do sieci lokalnej. Te różnice pomiędzy routerem i switchem powodują, że każde z urządzeń spełnia w sieci odmienną rolę. Przełącznik umożliwia Ci połączenie kilku komputerów w sieć LAN za pomocą kart sieciowych. Nie da się jednak przy jego pomocy połączyć sieci z Internetem. Aby połączyć zbudowaną z wykorzystaniem przełącznika sieć lokalną z Internetem musiałbyś łącze internetowe podpiąć bezpośrednio do jednego z komputerów, który stałby się serwerem Internetu dla pozostałych stacji roboczych. Takie rozwiązanie wymaga jednak nieprzerwanej pracy jednego z komputerów, co w warunkach domowych jest rozwiązaniem nieekonomicznym.

  Polecałbym też poczytać http://syncor.pl/czym-jest-modem-i-router-a-czym-hub-i-switch/

 • Pitush 1 pkt

  Switch to rozgałęźnik sieciowy - bez jakiejkolwiek organizacji ruchu sieciowego.  Jesli nie posiada się własnych(zewnetrznych) adresów IP dla każdego urządzenia, polaczenie z internetem nie jest możliwe. Adresy IP muszą być organizowane przez jakiś inny serwer. Router ma najczęściej wyjście jedno dla sieci internetowej (wan)i kilka gniazd sieci wewnętrznej(LAN) organizowane przez wewnetrzny serwer DHCP .- każde urządzenie otrzymuje własny adres wewnetrzny a router organizuje ich komunikację z portem sieci zewnętrznej (WAN). 

 • Br3xPL 68 pkt

  Switch łączy wszystkie urządzenia np, komputery, telefony drukarki z jedną siecią po przez kabel LAN. Dzięki niemu możemy rozbudowywać naszą sieć.

  Router też tworzy własną sieć, ale komunikacja odbywa się za pomocą analizy adresów IP (można to określić mianem imienia), dzięki którym możliwe staje się rozdzielenie sygnału. Nadawane adresy IP przez router obowiązują tylko w sieci, którą zbudował. W internecie komputery sieci lokalnej korzystają z jednego adresu IP. 

  Switch dobieramy wtedy, gdy mamy sporo urządzeń za sprawą, których musimy się komunikować za sprawą internrtu.  

 • GN 11 pkt

  Switch to taki "rozgałęźnik" - ma za zadanie rozdzielić transfer w sieci lokalnej między kilka urządzeń. (może być zarządalny lub niezarządzalny)
  Router to urządzenie "brzegowe" - punkt styku sieci globalnej WAN z lokalną LAN - to on "zbiera i wysyła w świat" cały ruch z sieci lokalnej.

  Patrząc od strony sieci globalnej - switch jest "przezroczysty" - widać "wpięte w niego komputery"
  Zaś W przypadku routera - "od zewnątrz", w większości przypadków widzać tylko router.