Przeczytano 529 razy

Czy znacie jakie mają nastąpić zmiany lub nowe wytyczne po 19 września 2020 odnośnie instalacji fotowoltaicznych?

Witam.

Czy znacie jakie mają nastąpić zmiany lub nowe wytyczne po 19 września 2020 odnośnie nowych instalacji fotowoltaicznych?

Odpowiedzi (5)

 • Doszła potrzeba uzgodnień z rzeczoznawcą ds ppoż dla projektów większych równych 6,5kWP. A to jakie rozwiżanie trzeba bęzie dołożyć zależy wlasnie od tego rzeczoznawcy.

 • Instalacje PV o mocy powyżej 6,5kWp należy uzgodnić  z rzeczoznawcą ds przeciwpożarowych.

 • Niemniej projekty urządzeń fotowoltaiczne o mocy powyżej 6,5 kW będą musiały być zgodne z wymaganiami ochrony przeciwpożarowej, a także zgłoszone organom PSP.

  Zatwierdzenie projektu przez rzeczoznawcę pod względem ochrony przeciwpożarowej nie wystarczy, Dla inwestorów planujących budowę z wykorzystaniem modułów PV istotny jest kolejny wymóg. Jest nim poinformowanie organów Państwowej Straży Pożarnej o zakończeniu budowy instalacji fotowoltaicznej o mocy znamionowej powyżej 6,5 kW. Budowę taką trzeba zgłaszać organom właściwym dla lokalizacji obiektu, niezależnie od miejsca zamontowania urządzeń fotowoltaicznych. Zawiadomienie należy kierować do komendanta powiatowego lub miejskiego PSP.

  Pozwolenie na budowę jest natomiast konieczne, jeśli planowana instalacja fotowoltaiczna ma przekroczyć moc 50 kW. W takiej sytuacji dokumentację należy również uzupełnić o opinię rzeczoznawcy do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych, a także powiadomić właściwe organy Państwowej Straży Pożarnej.

  Było dużo szumu a skończyło się na zapłącie zeczoznawczy 250zl i po wszystkim (a było tyle szumu), zostało jeszcze zgloszenie do sp

 • NIe wczytywałem się jeszcze w nowe wytyczne. Aczkolwiek doszło do mnie, że instalację powyżej 5kW będą musiały mieć wyłącznik "pożarowy" do odpięcia paneli od instalacji z wyzwalaczem i przyciskiem przed wejsciem do budynku. 
  Nie wiem, czemu akurat mowa jest o "powyżej 5kW", bo zestaw 5kW tak samo może zaszkodzić osobom biorącym udział np. w czasie gaszenia pożaru.

 • Mnie również interesują nowe przepisy. Na dziś wiem tylko że taka instalacja będzie wymagała usgodnień z rzeczoznawcą ds zabezpieczeń przeciw pożarowych.