Przeczytano 1 550 razy

Czy żarówki LED muszą być przystosowane do ściemniacza?

Klient kupił żarówki, zamontował je do ściemniacza i jak próbuje ściemnić na minimum to zaczytają migać. Jeżeli są takie żarówki to bardzo proszę o oznaczenie/parametr jakie w nich występuje.

Rozwiązane! Idź do rozwiązania.

Odpowiedzi (6)

 • Cześć! Ściemniacze oświetlenia to trudny temat. Dla żarówek 230V LED należy stosować najlepiej ściemniacz o konstrukcji zawierającej tranzystor (nie triak, ponieważ triak pozostawia minimalna wartość napięcia która sprawia ze oprawy nie można wyłączyć). Druga rzecz: należy zapewnić minimalna moc obciążenia wymaganą przez ściemniacz do stabilnej pracy. Jeżeli moc jest zbyt niska, tranzystor nadal przepuszcza napięcie i ściemniacz nie zadziała. Kolejna rzecz to konstrukcja układu zasilania żarówki. Co najstraszniejsze: zdarza się ze dana żarówka z jednej partii działa z danym ściemniacze, a ten sam model w innej partii produkcyjnej wykazuje już problemy... tak wiec ze ściemniaczami i LEDami jest niezły kosmos. To co można zastosować jako fajny ściemniacz (i działa praktycznie zawsze) to DIM-30.

 • Nie wszystkie żarówki LED współpracuja ze ściemniaczami i odwrotnie. Im tańsze tym gorsze jest to do rozwiązania ale wymaga troszke czasu i dobrania ze sobą.

 • na żródłach światła led są oznaczenia DIM lub DIMM lub napis ściemnialna niestety ściemniacz również powinien być dostosowany do żródeł led

  tzn jeśli klient miał założone żarówki żarowe i zamienił ma ledy przystosowane do ściemniania to może być taki efekt jak opisałeś - ściemniacz jest tylko do źródeł żarowych

 • Odpowiadając na pytanie z tematu - nie, nie muszą. Co najwyżej mogą ;)

  A zachowanie opisane w poście jest prawidłowe. Zbyt niskie napięcie i wewnętrzna przetwornica zawarta w żarówce nie daje rady stabilnie pracować, dlatego "mruga"

 • Witaj Kolego,

  Informację czy źródło światła jest przystosowane do współpracy ze ściemniaczem producent umieszcza na opakowaniu, najczęściej w postaci graficznej i tekstowej.

  np: https://www.tim.pl/zarowka-led-iq-leddim-a60-8-5w-ww-810lm-2700k-sciemnialna-27285

 • Producenci często oznaczają ten parametr jako:
  Oprawa/lampa przeznaczona jest do ściemniania - tak / nie
  Aby żarówkę można było poprawnie ściemnić, powyższy parametr musi być na tak.
  Jeśli oprawa nie jest przystosowana do ściemniania to nie ściemni się jej żadnym ściemniaczem. Radzę też uważać w takich przypadkach, może się zdarzyć, że żarówka ulegnie uszkodzeniu.
  Żarówki ściemnialne nie muszą być przypisane do konkretnego ściemniacza, jednak zdarza się, że producent wyprodukuje taką oprawę, którą będzie można ściemniać tylko konkretnym i dedykowanym do niej ściemniaczem.