Czy żarówki LED muszą być przystosowane do ściemniacza?
Klient kupił żarówki, zamontował je do ściemniacza i jak próbuje ściemnić na minimum to zaczytają migać. Jeżeli są takie żarówki to bardzo proszę o oznaczenie/parametr jakie w nich występuje.
Rozwiązane! Idź do rozwiązania.
Odpowiedzi (6)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
Nie wszystkie żarówki LED współpracuja ze ściemniaczami i odwrotnie. Im tańsze tym gorsze jest to do rozwiązania ale wymaga troszke czasu i dobrania ze sobą.
-
na żródłach światła led są oznaczenia DIM lub DIMM lub napis ściemnialna niestety ściemniacz również powinien być dostosowany do żródeł led
tzn jeśli klient miał założone żarówki żarowe i zamienił ma ledy przystosowane do ściemniania to może być taki efekt jak opisałeś - ściemniacz jest tylko do źródeł żarowych
-
Odpowiadając na pytanie z tematu - nie, nie muszą. Co najwyżej mogą ;)
A zachowanie opisane w poście jest prawidłowe. Zbyt niskie napięcie i wewnętrzna przetwornica zawarta w żarówce nie daje rady stabilnie pracować, dlatego "mruga" -
Witaj Kolego,
Informację czy źródło światła jest przystosowane do współpracy ze ściemniaczem producent umieszcza na opakowaniu, najczęściej w postaci graficznej i tekstowej.
np: https://www.tim.pl/zarowka-led-iq-leddim-a60-8-5w-ww-810lm-2700k-sciemnialna-27285
-
Producenci często oznaczają ten parametr jako:
Oprawa/lampa przeznaczona jest do ściemniania - tak / nie
Aby żarówkę można było poprawnie ściemnić, powyższy parametr musi być na tak.
Jeśli oprawa nie jest przystosowana do ściemniania to nie ściemni się jej żadnym ściemniaczem. Radzę też uważać w takich przypadkach, może się zdarzyć, że żarówka ulegnie uszkodzeniu.
Żarówki ściemnialne nie muszą być przypisane do konkretnego ściemniacza, jednak zdarza się, że producent wyprodukuje taką oprawę, którą będzie można ściemniać tylko konkretnym i dedykowanym do niej ściemniaczem.
Czytaj także:
Czy w żyrandolu ze ściemniaczem wszystkie żarówki muszą b
Mam żyrandol na pięć żarówek który jest zasilany poprzez ściemniacz
Żarówka LED z możliwością ściemniania
Szukam zamiennika z możliwością ściemniania. https://www.tim.pl/za
Ściemniacz do lamp żarowych vs żarówka LED ściemnialna
Czy ściemniacz LUMINA2 Ściemniacz do lamp żarowych biały WL4010 (ht
Łączniki i gniazda Simon 100 - piękne i sprytne
Co to jest biżuteria naścienna, jak ukryć ściemniacz światła i co w
Jak wybrać zasilacz do LED?
Jak wybrać zasilacz do LED? A co w tym trudnego? Napięcie zasilania
Lumen, lux, kandela. O czym one mówią i na co zwrócić uwa
Artykuł dotyczy trzech kluczowych jednostek pomiaru w oświetleniu:
Cześć! Ściemniacze oświetlenia to trudny temat. Dla żarówek 230V LED należy stosować najlepiej ściemniacz o konstrukcji zawierającej tranzystor (nie triak, ponieważ triak pozostawia minimalna wartość napięcia która sprawia ze oprawy nie można wyłączyć). Druga rzecz: należy zapewnić minimalna moc obciążenia wymaganą przez ściemniacz do stabilnej pracy. Jeżeli moc jest zbyt niska, tranzystor nadal przepuszcza napięcie i ściemniacz nie zadziała. Kolejna rzecz to konstrukcja układu zasilania żarówki. Co najstraszniejsze: zdarza się ze dana żarówka z jednej partii działa z danym ściemniacze, a ten sam model w innej partii produkcyjnej wykazuje już problemy... tak wiec ze ściemniaczami i LEDami jest niezły kosmos. To co można zastosować jako fajny ściemniacz (i działa praktycznie zawsze) to DIM-30.