9 odpowiedzi

Sprawdź

Czy w żyrandolu ze ściemniaczem wszystkie żarówki muszą być jednakowe?

Misiek 0 pkt dodane:

Mam żyrandol na pięć żarówek który jest zasilany poprzez ściemniacz.

Czy wszystkie żarówki muszą być jednakowe? To znaczy, czy muszą to być żarówki tego samego typu i tej samej mocy?

Aktualnie posiadam pięć jednakowych żarówek LED ściemnialnych, ale zastanawiam się czy jak jedna z żarówek padnie, to czy mogę ją zastąpić np. tradycyjną żarówką żarnikową?

 • Watu 0 pkt

  Witaj,

  Do żarówek led zalecam kupić ściemniacz przystosowany do LEDów zapobiegnie to migotniu czy żarzeniu ledów po wyłączeniu.

 • ajotnet 117 pkt

  No wiesz nie muszą być raczej jednakowe ale będą po prostu wyglądały głupio bo nie będzie równomierności oświetlenia i regulcji przy ściemniaczu. Jeżeli przyjdą goście to nieznający tematu będzie myslał że tak ma być i już, a jak przyjdzie znawca bedziesz się tłumaczył (nie mialem takiej, nie miałem tyle pieniędzy aby były jednakowe itp itd). Pozatym tam Piotruś siĘ przyłoŻył do tematu i jasno wytłumaczył że są różne ściemniacze i różne żarówki czasem niewspółgrające. Te droższe zestawy dadzą radę.

 • KU-609513b7014fd 0 pkt

  Według mnie powinny być wszytskie takie same., nie wiadomo jaka reakcja żarówki będzie jak będzie inna. ja bym odpuscił temat i dał wszystkie takie same

 • Lucjan 2 pkt

  NIe nie musza byc jednakowe. Posiadam ściemniacz na piloda dawnej Eldy seria Forum SMP-1F i testowałem już w żyransolu na 5 źródeł włąsnioe mix żarówek różnej mocy i technologii czyli żarowe i ledowe ( oczywiście przysosowane do ściemniania jak np LEDBULB) wszytkie żarówki się ściemniają. Ledy potrafią lekko brzęczeć przy max ściemnieniu. 

 • KU-6047439518f49 0 pkt

  Wszytakie powinny być identyczne, dedykowane do sniemniacza 

 • Katol -1 pkt

  Jestem zdania, że powinne być takie same, zależne to jest od wielu czynników tzn. raz barwa światła, dwa intensywność tego światła i trzy tak jak nasz Ekspert podpowiada rodzaj reakcji żarówki 

 • Piotr Bibik

  Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

  To zależy. W dużym skrócie, są popularne dwa rodzaje sterowania jasnością świecenia.

  Sterowanie zboczem opadającym lub sterowanie zboczem narastającym (przedstawione na grafikach - źródło katalog Hager). 

  Są różne ściemniacze. Takie co sterują zboczem narastającym, i takie co sterują zboczem opadającym a także takie, które same potrafią wykryć jakim zboczem powionny sterować i się dostosowują.

  Jeśli w żyrandolu będą źródła światła (żarówki), które są dostosowane do tego samego sposobu ściemniania co ściemniacz, wszytko powinno działać, lecz jeśli źródła światła będą sterowane np. zboczem opadającym, a ściemniacz steruje zboczem narastającym to raczej się nie dogadają ;) 

  Podobnie jeśli w żyrandolu będą źródła światła sterowane zboczem narastajoncym i zboczem opadającym - tu każdy ściemniacz się pogubi.

  Kolejna sprawa to minimalna moc. Większość ściemniaczy ma przez producenta ustawioną minimalną moc obciążenia, poniżej której się nie włączy. 

  Kolejny temat to moc źródeł światła. Jeśli bedą rożne to tylko doświadczalnie można stwierdzić czy i jak będą dizłać.

  "Nieśwdomość jest błogosławieństwem" ;)