Czy wolno montować rozdzielnicę za pomocą pianki montażowej ? Spotkałem się z kilkoma opiniami że nie i kilkoma że tak. Zawszę montowałem rozdzielnicę na gips czy tynk gipsowy. Montaż na piankę to "złoty środek" czy pewna patologia waszym zdaniem.
Odpowiedzi (9)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
@ajotnet: Klej gipsowy też super sprawa
-
@Szymon028: Narobisz wiadro to i puszki powklejasz, rozdzielnicę, a jak zostanie to połapiesz przewody w bruzdach. Fajnie nie zastyga i masz czas na reakcję. Potem kamień trzyma puszki super.
-
-
-
Należy uwzględnić przynajmniej dwa zagadnienia:
- palność pianki,
- izolację termiczną jaką zapewnia pianka.
O ile na temat palności nie będę się rozpisywał to na temat izolacji termicznej skrobnę kilka słów. Podczas przepływu prądu przez aparaty elektryczne (w tym przez aparaturę modułową) wytwarza się ciepło które powinno być odprowadzone do otoczenia aby w rozdzielnicy panowała właściwa temperatura.
Po co?
Najprościej można wytłumaczyć to na przykładzie zabezpieczenia nadprądowego, które w swojej konstrukcji posiada człon przeciążeniowy (najczęściej bimetal). Przepływający prąd np. 16A nagrzewa element bimetalowy, który po osiągnięciu określonej temperatury powoduje wyłączenie zabezpieczenia. W związku z tym łatwo jest wytłumaczyć jak działa człon przeciążeniowy w zabezpieczeniach o różnej wartości np. 6; 10 lub 16A. Jeśli w rozdzielnicy będzie zbyt niska temperatura wówczas człon przeciążeniowy będzie nagrzewał się dużo wolniej przez co wyłączy przy prądzie, który znacznie przekroczy wartość znamionową zabezpieczenia np. zabezpieczenie o wartości znamionowej 10A wyzwoli przy prądzie o wartości 32A. Taka sytuacja jest bardzo groźna ponieważ przepływający prąd może doprowadzić do uszkodzenia izolacji kabli i przewodów.
Jeśli temperatura w rozdzielnicy będzie zbyt wysoka wówczas zabezpieczenie będzie wyłączać przy prądach o wartości znacznie mniejszej, czyli zabezpieczenie np. 16A wyłączy przy prądzie o wartości 9A.
Wyżej omawiane zagadnienia są znane producentom i aby zapewnić prawidłowe działanie zabezpieczeń projektant powinien dokonać obliczeń cieplnych rozdzielnicy (tu dochodzimy do pytania kto w budownictwie mieszkaniowym dokonuje takich obliczeń), czyli sprawdzić i wyliczyć ile ciepła wytworzą wszystkie aparaty i urządzenia zamontowane w rozdzielnicy oraz ile ciepła jest w stanie wypromieniować do otoczenia rozdzielnica. Na tej podstawie dobier się wielkość i materiał z jakiego jest wykonana rozdzielnica.
Może się zdarzyć, że projektant przewidział metalową rozdzielnicę, która będzie osadzona w ścianie za pomocą zaprawy lub gipsu (ma zapewnione dodatkowe chłodzenie) a instalator osadził tą rozdzielnicę na piankę dzięki czemu ułatwił sobie pracę, ale zapewnił dodatkową izolacje termiczną przez co temperatura wewnątrz rozdzielnicy wzrosła i zabezpieczenia wyzwalają przy prądach znacznie niższych od znamionowych. W takim przypadku może zajść konieczność zapewnienia dodatkowego chłodzenia rozdzielnicy (montaż kratek wentylacyjnych lub nawet chłodzenie za pomocą wentylatorów).
-
@Piotr Bibik: Czyli tak jak myślałem, swoją drogą ma ktoś może informację jaki współczynnik izolacyjności termicznej ma piana montażowa tak czysto orientacyjnie.
-
Nie brałem pod uwagę w swojej odpowiedzi zapianowania całej rozdzielnicy, a jedynie punktowe natryski celem ułatwienia osadzenia. Myślałem również o niewielkiej tablicy domowej, w której nie ukrywajmy jakaś wielka temperatura się nie wytwarza.
@Szymon028 Może to coś wyjaśni:
https://www.izolacje.com.pl/artykul/sciany-stropy/167597,izolacyjnosc-cieplna-wysokopreznej-pianki-p
-
@artel electric: o super artykuł czegoś takiego właśnie szukałem, nie wiem czy ktoś bawi się w punktowe złapanie pianą i właściwe osadzenie za pomocą kleju/gipsu. Albo idzie się na łatwiznę i wszystko pianą albo wszystko gipsem nie ma większego sensu na takie zabawy. Większa ilość zaprawy i rozdzielnica nie będzie uciekała.
-
-
Oczywiście, że tak pod warunkiem, że użyjesz pianki niskoprężnej, aby nie zniekształciła samej szafki, uważając aby nie "wpłynęła" tam gdzie tego nie chcemy, więc przynajmniej ja używam, ale tylko w niewielkich ilościach, aby "przytrzymać" przed obróbką gipsową.
Kiedyś kombinowało się czy to za pomocą drewnianego klina/kołka, kawałka cegły, gruzu etc., ale technologia prze do przodu.
Czytaj także:
Otwieranie drzwi za pomocą telefonu
Witam wszystkich, noszę się z zamiarem zamontowania "intelige
Czy termostaty kontrolowane za pomocą telefonu są precyzy
Chodzi o termostaty wifi, żeby być dokładnym.
Chłodzenie mieszkania za pomocą rolet
Słyszałam, że za pomocą rolet można ochłodzić mieszkanie. Jak to zr
Na co zwrócić uwagę wykonując rozdzielnicę elektryczną?
Wiele osób zadaje pytanie: od czego zacząć wykonywanie instalacji e
Obudowy metalowe SOLID GSX od ETI
Obudowy metalowe SOLID GSX od ETI to dowolność konfiguracji, łatwoś
Ogrzewanie podłogowe elektryczne- co powinniśmy wiedzieć?
Coraz więcej inwestorów budujących dom, zastanawia się nad wyborem
A te wszystkie obudowy byle jakie plastikowe są tak perfekcyjne niepalne itp ? Są dostępne, maja certyfikaty, a jak się ktoś bardzo upiera to są też pianki p.poż. różowe... Dobrze radzi sobie klej gipsowy (montażowy do przyklejania płyt), nie płynie i przez kilka minut można modyfikować, korygować położenia i ustawienia puszek, rozdzielnic itp, a po 20-30min jest kamień.