Jaka jest Wasza opinia?
W Polsce odbywa się wiele prestiżowych wystaw i targów związanych z elektroniką, które są okazją do zapoznania się z najnowszymi technologiami oraz nawiązania wartościowych kontaktów (Electronics Show w Warszawie, Automaticon w Warszawie, Energetab w Bielsku-Białej i inne).
Podzielcie się informacją, czy bierzecie udział w takich wydarzeniach?
Dlaczego warto albo… dlaczego nie warto?
Chcielibyśmy poznać Wasze zdanie na ten temat!
Zapraszamy do dyskusji i dzielenia się swoimi doświadczeniami.
Odpowiedzi (17)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
Zawsze gdy jest okazja to biorę udział. Fajnie jest się dowiedzieć czegoś nowego.
-
Tak biorę udział bo zwyczajnie warto
-
Czy warto? Moim zdaniem na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi a wszystko zależy od tego na jakim etapie rozwoju jest dana firma, jakich ma odbiorców swoich produktów lub usług i jaką ma kondycję finansową. Targi są interesujące i na pewno wartościowe, ale mają również swoje "ciemne strony" szczególnie związane z całościowymi kosztami udziału. Do tego należy uwzględnić jeszcze szczęście, bo może zdarzyć się że odwiedzi nas jeden człowiek który pozytywie odmieni losy prezentującej się firmy, a może być tak, że i kilka imprez nie przyniesie wystawcy widocznej korzyści. Dla odwiedzających każda duża impreza na której można zobaczyć produkty jest ciekawa (szczególnie gdy wysyła na nią zakład pracy lub szkoła/uczelnia).
-
Na mojej uczelni czasami są organizowane różne pokazy, lub wykłady z ludźmi z branży. Jest to bardzo dobre źródło informacji z pierwszej ręki.
-
@Pawel02: Byłeś na jakimś? Czego dotyczył? Czy takie wykłady są otwarte dla wszystkich czy tylko dla studentów ?
-
@Sebastian Łyźniak: Tak, na przykład byłem na wykładzie dotyczącym przyłączy średniego napięcia do fabryk. Wykład był prowadzony przez jakiegoś dyrektora który bardzo fajnie omówił temat. Zdaje się że miał on również tytuł doktora. Poza tym często firmy wystawiają swoje stanowiska na którym prezentują swój najnowszy sprzęt.
-
@Pawel02: Dla studentów przynależność do kół naukowych może też być szansą. Firmy chętnie współpracują z kołami, a tym samym robią im szkolenia, dają swój sprzęt. Myślę, że właśnie taka forma jest najlepszą formą "targów".
-
@Sebastian Łyźniak: co do przynależności do kół naukowych to w pełni się zgadzam. Jak ja byłem członkiem jednego to mieliśmy organizowane specjalistyczne szkolenia z lutowania SMD przy użyciu sprzętu spokojnie przekraczającego wartość średniej klasy samochodu. Ogólnie koła naukowe są świetną szansą na zdobycie często niszowej wiedzy od rówieśników
-
@Sebastian Łyźniak: Tak, dlatego myślę że warto jest się angażować w tego typu inicjatywy.
-
-
-
Myślę, że odkąd pojawiło się słowo targi i wystawa mają one wielkie znaczenie zarówno dla wystawiających jak i oglądających. Z jednej strony wystawiający, najczęściej producenci lub importerzy maja szansę zaprezentowania swoje wyroby, produkty, ale i swoja firm, jej potencjał i możliwości. A z drugiej strony są tak naprawdę odbiorcy, ci co mogą być potencjalnymi nabywcami produktów wystawianych przez producentów. Jest to niesamowicie dobra okazja na spotkanie się jednych z drugimi. Producent powinien być jak najbliżej swojego klienta. Wtedy to, najszybciej jak się da producent może zobaczyć reakcję na dany produkt, zwłaszcza nowy oraz dowiedzieć się co klienci myślą o tych produktach które już są na rynku. Nie będę już pisał o tym, że to jeden z najlepszych sposobów marketingowych dla producentów i handlowców.. Dodatkowo, zarówno producenci jak i konsumenci mogą zobaczyć co maja do zaoferowania inni. Czasami może to wpłynąć na postrzeganie swoich produktów a klient ma sposobność porównania podobnych produktów różnych producentów. Dla mnie największym dobrodziejstwem jest spotkanie się na targach czy wystawie z kompetentnymi osobami, z którymi można podyskutować o technicznych problemach. I nie ma to dla mnie znaczenia czy jest to handlowiec czy inżynier. Jeżeli wie co mówi to mi wystarczy. Oczywiście najlepiej jest pytać o coś tego co ma najbliższy kontakt z produktem. Na wystawach i na targach można dostrzec kierunki rozwoju elektroniki oraz energetyki jak ich możliwości. Jest też niesamowita sprawą, że na jednej powierzchni można tyle różnych producentów i dostawców zobaczyć no na własne oczy zobaczyć rzeczy których może nie będziemy mogli kupi, ale będziemy wiedzieć że takie są i w razie potrzeby będziemy wiedzieć gdzie ich szukać. Naprawdę jest wiele do opowiedzenia o tym jak dobrze że są targi i wystawy. Bycie na nich nie może byc straconym czasem.
-
@Sławomir Lesiak: to bardzo wartościowe spojrzenie. Wierzymy, że taki kierunek stanie się coraz bardziej powszechny. Każda forma nauki, rozwoju i poszerzania horyzontów to dobry kierunek. :) Szczególnie, gdy praca miesza się z pasją!
-
-
Jak najbardziej warto się wybrać na takie targi, chociażby dlatego, że zobaczymy na nich rynkowe nowości na własne oczy a nie tylko przez ekran. Dodatkowo możemy zapytać eksperta o interesujące nas szczegóły. Moim zdaniem taki sposób zaznajamiania się z jakąś gamą urządzeń jest najbardziej efektywny.
-
@Maras324: uff, czyli mamy podobne zdanie. Czy któreś wydarzenie zostało Ci szczególnie w pamięci? Jak uważasz, na co warto się wybrać?
-
@BleBox:Pamiętam świetną wystawę asortymentu od Findera połączoną ze szkoleniem. Bardzo dużo się wtedy dowiedziałem o rozwiązaniach stosowanych w celu zwiększenia żywotności urządzeń a także optymalizujących zużycie energii.
-
-
-
Z przyjemnością biorę udział w takich wydarzeniach o ile jest to tylko możliwe. Uważam, że jak najbardziej warto można się dowiedzieć sporo rzeczy jak i pznać mnóstwo fantastycznych osób.
-
@Karol Bartosik: możesz podpowiedzieć, na które warto się wybrać?
-
Czytaj także:
Czy warto dołożyć i zamontować Selfę?
Proszę o opinię i dobrą radę w poniższej sprawie. Zaciekawiły mnie
Czy warto odśnieżać PV?
Jakie jest Wasze zdanie? Warto, czy nie warto odśnieżać panele foto
Czy warto brać udział w targach branżowych?
Czy z perspektywy klienta obecność na targach jest czymś ważnym? Je
Wyniki konkursu "Opisy produktów"
Wyniki konkursu „Opisy produktów” są już dostępne. Poznaj naszych l
Czy w remontowanym domu warto instalować system Smart Hom
Czy warto inwestować w system SMART HOME po zakończonym remoncie? O
Co to jest PWM i jakie ma zastosowania w elektronice?
Poznaj tajniki modulacji szerokości impulsu (PWM) i odkryj, jak klu
Kiedyś byłem gościem taragów, natomiast obecnie jest głównie osobą, która się wystawia więc mam spojrzenie na to z dwóch stron.
Na pewno na przestrzeni lat targi bardzo się zmieniły. Kilka lat temu wydarzeń w ogólnie biorać branży elektrycznej/elektronicznej/automatyki przemysłowej było pare rocznie. Obecnie nawet są po 2-3 wydarzenia w miesiącu w trakcie sezonu targowego, który trwa w miesiącach marzec-czerwiec oraz wrzesień-listopad.
I jakie są moje spostrzeżenia. Ilość gości nie jest taka jak kilka lat temu. Wyjątkiem może był rok po Covidzie, gdzie targi odbywały się po 2 letniej przerwie. Wtedy ilość gości bardzo mocno dopisała, lecz to nie jest tak, że gości nie ma w ogóle. Moim zdaniem ilość gości jest stosunkowo niewielka do kosztów jakie muszą ponieść wystawiający. Wystawienie sie na targach w zależności od lokalizacji, zabudowy, wielkości miejsca itp kosztuję od 5 to 100 tys. PLN. Problemem są obecnie ogromne koszty jakie muszą ponosić wystawiający, a gdy frekwencja nie jest wybitna to niestety wystawcy zastanawiają się co zrobić za rok.
Kolejna rzecz to internet, marketing online i rola handlowców. Każdy renomowany producent prowadzi samodzielny marketing, posiada dział szkoleniowy oraz handlowców. Dodatkowo często producenci samodzielnie organizują konferencje gdzie zapraszają istotne dla nich firmy z danego regionu. Ilość takich konferencji w trakcie roku jest bardzo duża więc następnie goście nie muszą jeździć na targi żeby być na bieżąco z nowymi rozwiązaniami danych producentów. Dodatkowo większość firm posiada krajowe odziały, które umożliwają organizacje szkoleń w centrali w Polsce. Tak robi Bitner,Finder, Festo, Endress Hauser, SMC, KUKA oraz wiele innych. Szkolenie odbywają się cyklicznie i w ciągu 2-3 dni przekazywana jest bardzo duża dawka informacji.
Więc podsumowując. Moim zdaniem targi mają przyszłość, lecz od strony wystawcy problemem są ogromne koszty, natomiast same targi mogłoby czasami bardziej zainwestować w marketing i rozprowanie danego wydarzenia.