12 odpowiedzi

Sprawdź

Czy przewody do instalacji PV po stronie DC można układać na konstrukcji drewnianej bez dodatkowej osłony?

Lucjan 1 pkt dodane:

Czy przewody do instalacji PV po stronie DC można układać na konstrukcji drewnianej bez dodatkowej osłony?

Chodzi mi o to czy przy prowadzeniu przewodów z poszczególnyc połaci mogę ułożyć je pod dachówką układając na krokwiach i membranie bez dodatkowej osłony np w postaci rury karbowanej. 

 • Lucjan 1 pkt

  Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Widać że Wszyscy Zalecacie układanie w rurze ochronnej. Ja też tak robię, ale jednoznacznie nikt nie odpowiedział czy jest to wymagane prawem. 

 • EL-ROJ

  Cześć! Absolutnie nie można. Zastosuj proszę odpowiednie peszle. Trzeba dbać o niepalność instalacji :) 

 • Br3xPL 135 pkt

  Przewody dc raczej się nie są już tam zabezpieczane jeżeli inwestor się zgodzi na peszel to na pewno nie zaszkodzi 

 • Luk-power-sun 0 pkt

  Witaj, oczywiście że peszel, nie idź na skróty, bo czasami droga okaże się złym wyborem. Troszkę więcej pracy, około 0.5 h, w zależności od instalacji, a głowa spokojna. 

 • Muzi77 0 pkt

  Na konstrukcji drewnianej to bardzo ryzykowne poprowadzenie instalacji elektrycznej bez osłony. Więc najlepiej zainwestowac w peszel, bez wzgledu na kolor, peszel to peszel. 

 • LukkiSto 0 pkt

  Koszt peszla 750N samogasnącego nie jest taki duży w stosunku do marży jaką bierze instalator za instalację a jest wykonane porządnie. Kabel wtedy jest lepiej chroniony przed uszkodzeniami mechanicznymi. Niektórzy producenci falownikó na swoich blogach (Fronius) zalecają nawet peszel stalowy w oplocie (takie wymogi są w Niemczech). Dobrze myślisz, że lepiej zastosować standardowy peszel, a na zewnątrz peszel odporny na UV. Zapoznaj się również z:

  https://www.emiter.net.pl/aktualnosci/bezpieczenstwo-przeciwpozarowe-instalacji-pv-wytyczne-w-zakresie-projektowania-i

  https://www.fachowyelektryk.pl/technologie/instalacje-elektryczne/125-instalacja-na-drewnianym-poddaszu.html

 • Szymon001 0 pkt

  Ja uważam, że podstawową ochroną jest pędzel. Najlepiej bezhalogenowy i samo gasnący. Można zastosować dodatko innego rodzaju ochronę np rurę stalową. Takie praktyki mamy w zakładach przemysłowych. 

 • ajotnet 149 pkt

  Peszel jak najbardziej jest przydatny ale na zewnątrz odporny na UV , a wewnętrzny nie ma znaczenia jakiego koloru i barwy czy producenta najtwardszy 750N nie jest koniecznością a przewody solarne i tak posiadaja podwójna izolację :

  https://www.tim.pl/kabel-fotowoltaiczny-elt-flex-solar-hx-1x6-1-5kv-dc-czerwony-bebnowy

  czy podobne w przekroju 4 czy 6 mm

 • gelotek 0 pkt

  No właśnie.. Z tego co się orientuje to w RMSWiA z 2010r to nie można instalować opraw oraz osprzętu elektrycznego bezpośrednio na podłożu palnym, jeśli ich konstrukcja nie zabezpiecza podłoża przed zapaleniem. 
  Ponadto jest jeszcze PN-HD 60364-5-52:2011 - Metody referencyjne instalowania oprzewodowania.
  Tak trochę ciężko stwierdzić ;)
  Ogólnie to nie ten peszel nie duży koszt a jakoś taki spokój większy ;)

 • M&M Elektryka 0 pkt

  Szanowny Jacku super, że tak działasz i tak się powinno robić. Według mnie jak już poświęca się czas na wykonanie jakiejś usługi to należy zrobić to porządnie. Ja osobiście nie prowadziłbym przewodów w przestrzeni drewnianej, bez dodatkowej osłony, nie mógłbym potem spać. A prowadzenie bez dodatkowej osłony uważam osobiście za złą praktykę. Pozdrawiam