Czy przewody do instalacji PV po stronie DC można układać na konstrukcji drewnianej bez dodatkowej osłony?
Czy przewody do instalacji PV po stronie DC można układać na konstrukcji drewnianej bez dodatkowej osłony?
Chodzi mi o to czy przy prowadzeniu przewodów z poszczególnyc połaci mogę ułożyć je pod dachówką układając na krokwiach i membranie bez dodatkowej osłony np w postaci rury karbowanej.
Odpowiedzi (12)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
Kolego M&M ja to wiem i tak zrobiłem. Spotykam się jednak z przykłądami gdzie tak nie jest robione. Wiadomo że cena, czas itd. Klient chętnie by dopłacił za peszel ale widzę że mało kto ładuje przewody DC w peszel.
-
Szanowny Jacku super, że tak działasz i tak się powinno robić. Według mnie jak już poświęca się czas na wykonanie jakiejś usługi to należy zrobić to porządnie. Ja osobiście nie prowadziłbym przewodów w przestrzeni drewnianej, bez dodatkowej osłony, nie mógłbym potem spać. A prowadzenie bez dodatkowej osłony uważam osobiście za złą praktykę. Pozdrawiam
-
No właśnie.. Z tego co się orientuje to w RMSWiA z 2010r to nie można instalować opraw oraz osprzętu elektrycznego bezpośrednio na podłożu palnym, jeśli ich konstrukcja nie zabezpiecza podłoża przed zapaleniem.
Ponadto jest jeszcze PN-HD 60364-5-52:2011 - Metody referencyjne instalowania oprzewodowania.
Tak trochę ciężko stwierdzić ;)
Ogólnie to nie ten peszel nie duży koszt a jakoś taki spokój większy ;) -
Peszel jak najbardziej jest przydatny ale na zewnątrz odporny na UV , a wewnętrzny nie ma znaczenia jakiego koloru i barwy czy producenta najtwardszy 750N nie jest koniecznością a przewody solarne i tak posiadaja podwójna izolację :
https://www.tim.pl/kabel-fotowoltaiczny-elt-flex-solar-hx-1x6-1-5kv-dc-czerwony-bebnowy
czy podobne w przekroju 4 czy 6 mm
-
Ja uważam, że podstawową ochroną jest pędzel. Najlepiej bezhalogenowy i samo gasnący. Można zastosować dodatko innego rodzaju ochronę np rurę stalową. Takie praktyki mamy w zakładach przemysłowych.
-
Koszt peszla 750N samogasnącego nie jest taki duży w stosunku do marży jaką bierze instalator za instalację a jest wykonane porządnie. Kabel wtedy jest lepiej chroniony przed uszkodzeniami mechanicznymi. Niektórzy producenci falownikó na swoich blogach (Fronius) zalecają nawet peszel stalowy w oplocie (takie wymogi są w Niemczech). Dobrze myślisz, że lepiej zastosować standardowy peszel, a na zewnątrz peszel odporny na UV. Zapoznaj się również z:
https://www.emiter.net.pl/aktualnosci/bezpieczenstwo-przeciwpozarowe-instalacji-pv-wytyczne-w-zakres
https://www.fachowyelektryk.pl/technologie/instalacje-elektryczne/125-instalacja-na-drewnianym-podda
-
Na konstrukcji drewnianej to bardzo ryzykowne poprowadzenie instalacji elektrycznej bez osłony. Więc najlepiej zainwestowac w peszel, bez wzgledu na kolor, peszel to peszel.
-
Witaj, oczywiście że peszel, nie idź na skróty, bo czasami droga okaże się złym wyborem. Troszkę więcej pracy, około 0.5 h, w zależności od instalacji, a głowa spokojna.
-
Czytaj także:
Czy spotkał sie ktoś z kalkulatorem doboru wkładek PV DC
Witam. Czy spotkał sie ktoś z kalkulatorem doboru wkładek PV DC do
Rozdzielnica do instalacji fotowoltaicznej po stronie DC
Czołem forumowicze, co częściej wybieracie - gotowe rozdzielnice p
Zabezpieczenie po strnie DC
Dzień dobry. Potrzebuję pomocy w doborze zabezpieczenia po stronie
Jak zapewnić bezpieczeństwo instalacji fotowoltaicznych?
O bezpieczeństwie instalacji fotowoltaicznych, różnicach między prą
Właściwe zabezpieczenie przewodów elektrycznych
O czym należy pamiętać przy układaniu kabli i przewodów? Z artykułu
Ogrzewanie podłogowe elektryczne- co powinniśmy wiedzieć?
Coraz więcej inwestorów budujących dom, zastanawia się nad wyborem
Cześć !
Ze zdrowego rozsądku polecałbym zastosować peszel 750N samogasnący. Zabezpieczymy dzięki temu przewód dodatkowo przed uszkodzeniami mechanicznymi, dzięki temu osobiśćie spałbym spokojniej. Pozdrawiam, elektryk bochnia