Przeczytano 7 576 razy

Czy można wykorzystać wolny kanał wentylacyjny na poprowadzenie przewodów od PV z dachu do pomieszczenia z RG?

Jak w temacie

Odpowiedzi (35)

 • Generalnie nie można prowadzić przewodów w czynnych kanałach wentylacyjnych.
  Praktyka jest jednak niestety inna.
  Jeden przewód nie ogranicza przepływu, więc podyskutujmy czy 2 ten przepływ ograniczają itd...
  Pytanie - co się dzieje gdy przewód biegnący w kanale wentylacyjnym zacznie się wędzić?

  • @GN: Pierwsze zdanie, które napisałeś kończy temat.

   Jeśli jednak ktoś poprowadzi przewody lub kable kanałem wentylacyjnym, bierze za to pełną odpowiedzialność.

   Wypadki się zdarzają, a wówczas szuka się "kozła ofiarnego", skoro nie można, a był poprowadzony, cóż...

 • Moge powiedzieć na ten temat trochę z doświadczenia monterskiego.

  Kanały wentylacyjne faktycznie dość często są wykorzystywane. Często jest tak, że dom poisada wiele kanałów wentylacyjnych do różnych pomieszczeń. Wiele domów, na których teraz są zakłądane mikroinstalacje to domy często i gęsto budowane np. w latach 70-tych z tego co było i średnio kogoś wtedy interesowały przepisy i projekty. Nie raz widziałem jak do pomieszczenia piwnicznego dochodziły 2,3 lub więcej kanałów wentylacyjnych bo "Jak już budowalismy to robiliśmy całe piony, a nie kończyliśmy gdzieś tam w połowie domu."

  Nie raz, nie dwa zdarzało się, że monterzy PV, chcąc wykorzystać jakiś kanał to sami musieli go udrożnić lub wręcz przekuć. Więc na pewno nikt tego wcześniej nie sprawdzał, a jeżeli sprawdzał to chyba musiał stwierdzić, że nie jest ten kanał potrzebny. 

  Ponadto kominiarze wystawiają zaświadczenia o czynności kanałów w budynku. Jeżeli stwierdzi, że nie jest czynny to droga idealna.

  W dodatku nigdy nie puszcza się "gołych" przewodów (przynajmmniej w przypadku PV bo wiem, że teletechnicy od anten to rzadko peszli używają) w pionach. Zawsze przewody są puszczane w peszlach, a oba końce kanału są zabezpieczane kratką aby nie znaleźć wspomnianych gołębi, itp. 

  Problemem puszczania przewodów w kanale jest ograniczenie dorżności czy temu podobne sprawy lecz tylko przepisy mówiące ogólnie o instalacjach w kominie. Taki peszel 28/25 nie zakłóca w istotny sposób przepływu poiwetrza (sprawdzone przez kominiarza). 

  Jest teraz nagonka na instalacje PV bo są aktualnie bardzo często montowane. Ale to co ludzie robią z tymi kanałami, już pomijając jakiś przewodów od anten ale i rury od kanalizy potrafili monterzy naleźć lub właściciele domów jak robili remonty to YDYp czy inne przewody w komin masowo wkładali bo najprościej...

 • Podyskutujmy jeszcze o możliwości estetycznego poprowadzenia kabli czy przewodów z dachu do wnętrza budynku. Nie tylko od PV ale równiez telewizyjnych itp.Macie sprawdzone patenty?

  • @Jacek Niżyński:Jednym z patenów może być np. poprowadzenie przewodów w szachcie od rur wentylacyjnych, czasami jest tak że centala znajduje się na parterze,a kanały muszą być doprowadzone do pierwszego piętra i są rozłożone na poddaszu, wtedy możemy spuścić przewody w tym szachcie, oczywiście nie w każdym domu się to sprawdzi ponieważ nie każdy ma rekuperację

  • @Jacek Niżyński: zależy jakie masz poszycie dachu. 

   Jak masz dachcówkę to aby wejść z przewodami na poddasze to można dokupić tzw. dachówkę wentylacyjną i przez nią, przewody w peszlu przepuścić pod dachówki, a dalej iść pod dachówkami do kalenicy i szczytem przejść do wewnątrz.Oczywiście są też dachówki z przepustami kablowymi ale kosztują znacznie więcej.

   Jak masz blachodachówkę lub blachę na rąbek to można kupić specjalne przepusty kablowe. Wywierca się wtedy otwór i przykleja na niego ten przepust. Oczwyiscie nie zwykły silikon tylko jakaś masa bitumiczna/dekarska by nie ciekło.

  • @JanL: Uszczelniacz dekarski - takie super lepiszcze do wszystkiego :)

 • Lepiej nie, problem później są ze straza

 • w domu tak zrobiono i straż nie chciała odebrać fotowoltaiki bo kłuciło się to z zasadami pożarowymi

 • Bardzo interesuje mnie ten temat. Ostatnio spotkałem się z takim oto przypadkiem:

  Klient ma komin w którym znajdują się zarówno kominy dymowe jak i wentylacyjne. Sam nie wie po co bo ma zamontowaną rekuperację i nie ma kominka. Ot taka dekoracja na dachu i wydane pieniądze. Osoba która adoptowała projekt do warunków zabudowy i oczekiwań inwestora nie usunełą go z projektu. Wykonawca wybudował. Czy w takiej sytuacji gdy komin nie jest wykorzystywany do celów wentylacyjnych a na kominie zostanie zamontowana np antena, to czy jest to zgodne z prawem, że wykorzysta kanał na poprowadzenie przewodu?  kanał nie ma połączenia z pomieszczeniami i nie realizauje żadnej funkcji. Pomijam fakt, że ten przewód będzie "dyndał w tym kominie i z czasem może ulec uszkodzeniu.

 • Dziękuję wsz.ystkim za odpowiedzi i komentarze. Chciałem sprawdzić jak to wygląda w praktyce.

  Prawo budowlane jasno okresla, że takie wykorzystanie kanałów wentylacyjnych jest niedopuszczalne, a życie pisze swoje historie. Warto mieć to na uwadze w szczególności w czasie gdy rocznie powstają setki tysiecy mikroinstalacji PV. Czy złamać prawo i narazić się na problemy gdy ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania w razie nieszczęścia czy przymknąć oko na dodatkowe  "korylko" z przewodem. Przy odrobinie chęci ze strony instalatora z pewnością da się to zrobić fachowo i esttycznie a i inwestor zrozumie, że musi zapłacić nieco więcej za usługę wykonaną zgodnie z przepisami a nie na "skróty"

  Myślę, że temat został wyczerpany. Dziękuję wszystkim którzy odpowiedzieli na pytanie.

 • Jeżeli jest wolny to czemu nie? Chyba że służy on jako normalny kanał do cyrkulacji powietrza.

 • W skrocie: prawnie nie wolno, w praktyce każdy pakuje kable w wentylację bo myśli o tym dopiero kiedy dom jest niemal na wykończeniu. Co więcej, na przeglądzie okresowym nigdy to nie wychodzi bo kominiarz nigdy sam z siebie tam nie zajrzy, no i on wie że jedyne ryzyko przedstawia komin dymowy. 

  Inna sprawa że każde inne poprowadzenie instalacji wiąże się z rujnacja najczęściej....

 • Wykorzystywanie przewodów wentylacyjnych i to nawet w świeżo budowanych domach jest tak częste, że może warto się zastanowić czy na etapie projektowania nie przewidzieć takiego szchtu z najniższego poziomu po dach i wprowadzić coś takiego do budownictwa jednorodzinnego.  Jak coś na 10 czy 15 lat wymyślą to kanał jest.